პროგრამა: სამართალი და ეკონომიკა
აკადემიური უმაღლესი განათლების მეორე საფეხურზე (სამაგისტრო პროგრამებზე) სტუდენტთა ჩარიცხვა ხორციელდება შემდეგი კუმულატიური წინაპირობებით:
• საერთო სამაგისტრო გამოცდების საფუძველზე ან საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის №224/ნ (2011 წლის 29 დეკემბერი) ბრძანების შესაბამისად;
• ინგლისურ ენაში (წერითი) გამოცდის წარმატებით გავლის შემთხვევაში ან ინგლისური ენის არანაკლებ B2 (Upper Intermediate) დონეზე ფლობის დამადასტურებელი საერთაშორისო სერთიფიკატის არსებობისას;
• ზეპირი გასაუბრების და წერითი ტესტირების წარმატებით გავლის შემთხვევაში;
• ადმინისტრაციული რეგისტრაციის და უნივერსიტეტის პრეზიდენტების ბრძანების საფუძველზე.
პროგრამაზე მიღების გამოცხადების შემთხვევაში, გააქტიურდება ბმული, რომელიც მსურველს საშუალებას მისცემს იხილოს ინგლისური ენის საგამოცდო ტესტების ნიმუშები.
უნივერსიტეტი უზრუნველყოფს პროგრამაზე სწავლის მსურველთა რეგისტრაციას პორტალზე, სადაც მათ საშუალება მიეცემათ მოუსმინონ ვიდეო ლექციების კურსს ეკონომიკაში, რომლის საფუძველზეც ჩატარდება წერითი გამოცდა ტესტირების სახით და ზეპირი გასაუბრება.
პროგრამის მიზანია მაღალკვალიფიციური სპეციალისტების მომზადება ეკონომიკის მიმართულებით - „სამართალი და ეკონომიკა“, რომელიც მოიცავს სამართლებრივი საკითხების ეკონომიკურ ანალიზს. პროგრამის კურსდამთავრებულები შეძლებენ რეგულირების ეკონომიკური გავლენის შესწავლას და მიღებული შედეგების დაინტერესებული მხარეებისთვის არგუმენტირებულად წარდგენას.
აღნიშნული გულისხმობს ეკონომიკის პოლიტიკის, თეორიისა და ეკონომიკური გადაწყვეტილების მიღების ღრმა და სისტემურ ცოდნასა და კრიტიკულ გააზრებას, დამოუკიდებლად კვლევის განხორციელების გზით „სამართლის და ეკონომიკის“ მულტიდისციპლინურ გარემოში წამოჭრილი რთული პრობლემების ანალიზის და მათი გადაწყვეტის ორიგინალური გზების ძიების, ისევე, როგორც საჭიროებისამებრ, დამოუკიდებლად ცოდნის გაღრმავების უნარს.
ეს შესაძლებლობას მისცემთ კურსდამთავრებულებს  დასაქმდნენ უნივერსიტეტებში, კვლევით ინსტიტუტებში, არასამთავრობო ორგანიზაციებში, საჯარო სექტორში და ეკონომიკაში მოქმედ დიდ კომპანიებში, რომლების ეფექტიანი ფუნქციონირება ითხოვს მუდმივ კვლევით აქტივობას (ბანკები, სადაზღვევო და საკონსულტაციო კომპანიები).
ზემოთ აღწერილი საქმიანობით პროგრამის კურსდამთავრებულები ხელს შეუწყობენ საჯარო და კერძო სექტორში ეკონომიკური ცვლილებების პირობებში ეფექტიანი გადაწყვეტილებების მიღებას.
კვლევითი უნარების გამომუშავების შედეგად კურსდამთავრებულს ასევე შეეძლება სწავლა განაგრძოს დოქტორანტურის საფეხურზე.
• შესაბამისი ინფორმაციის მოძიება ელექტრონულ ფორმატში ან ბიბლიოთეკაში
• პროგრამის კურსდამთავრებული ავლენს:
• სამართალი და ეკონომიკის დარგში კომპლექსური პრობლემების კრიტიკული გააზრებისათვის და მათი გადაწყვეტის ახლებური ხედვის ფორმირებისათვის აუცილებელ ღრმა და სისტემურ ცოდნას ეკონომიკის პოლიტიკაში, თეორიასა და ეკონომიკური გადაწყვეტილების მიღებაში;
• სამართალი და ეკონომიკის დარგში კომპლექსური პრობლემების კრიტიკული გააზრებისთვის აუცილებელ ცოდნას სამართალში, რაც მოიცავს სახელმწიფოსა და მართლმსაჯულების სამართლებრივი საფუძვლებისა და ადამიანის უფლებების შესახებ ცოდნას;
• კვლევის ფარგლებში, აკადემიური წერის შინაარსობრივი მოთხოვნებისა და საერთაშორისოდ დამკვიდრებული ტექნიკური სტანდარტების ცოდნას.
• კონკრეტულ შემთხვევასთან მიმართებით, სამართალი და ეკონომიკის დარგში არსებული ალტერნატიული მიდგომების გათვალისწინებით, აყალიბებს პრობლემის გადაწყვეტის ალტერნატიულ გზებს, ადარებს მათ და ასაბუთებს საკუთარ მოსაზრებას;
• ახდენს რეგულირების და ზოგადად, სახელმწიფოს ეკონომიკური პოლიტიკის ეკონომიკური შედეგების შეფასებისთვის საჭირო ინფორმაციის სინთეზსა და კრიტიკულ ანალიზს, შეიმუშავებს შეფასებისთვის შესაბამის, ორიგინალურ გზებს და აკადემიური კეთილსინდისირების პრინციპების დაცვით, დამოუკიდებლად ახორციელებს სათანადო კვლევას;
• იფართოვებს ცოდნას მიღებული თეორიული და პრაქტიკული ცოდნის სინთეზის, პირველადი წყაროებისა და სამეცნიერო სტატიების ანალიზის მეშვეობით;
• შესაბამისი პროფესიული ტერმინოლოგიის გამოყენებით გადასცემს (წერილობით და ზეპირსიტყვიერად) საკუთარ არგუმენტირებულ შეხედულებას პროფესიულ და აკადემიურ საზოგადოებას და აკეთებს მოხსენებას.
• პროგრამის დამტკიცების თარიღი: 12-22-2020
პროგრამის დამტკიცების ოქმის ნომერი: 55/20
პროგრამის განახლების თარიღი: 07-26-2024
პროგრამის განახლების ოქმის ნომერი: 11-24
სამაგისტრო ნაშრომის დაცვაზე სტუდენტი დაიშვება თუ მას აქვს ჩაბარებული ყველა სავალდებულო სასწავლო კურსი და ჯამში დაგროვებული აქვს არანაკლებ 90 კრედიტი.
პროგრამა შედგება პროგრამის ძირითადი 102 კრედიტიანი სავალდებულო კომპონენტისგან. სამაგისტრო პროგრამის შემადგენელ დანარჩენ 18 კრედიტს სტუდენტი ირჩევს საკუთარი ინტერესების შესაბამისად.

| Program name: | Law and Economics |
| Program permission: | Enrollment of students at the second level of academic higher education (master's programs) is determined by the following cumulative conditions: • Based on the Unified Master's Examinations or in accordance with the Order of the Minister of Education and Science of Georgia No. 224/N (December 29, 2011); • Upon successfully passing the English language exam (written) or holding an international certificate confirming at least B2 (Upper Intermediate) proficiency level in English; • Upon successfully passing an oral interview and written test; • Based on administrative registration and the order of the University Presidents. During the admission process, a link will be activated, allowing applicants to access samples of English language examination tests. The University ensures the registration of applicants for the program on the portal, where they will have an access to a course of video lectures in economics. These will serve as the foundation for a written exam in the form of a test and an oral interview. |
| Program goals: | The program’s objective is to cultivate highly qualified specialists in the field of economics - "Law and Economics", encompassing the economic analysis of legal issues. Graduates of the program will be able to assess the economic impact of regulations and present the obtained results to relevant parties in an argumentative manner. This entails acquiring profound and systematic knowledge and critical understanding of economic policy, theory, decision-making; the capacity to analyze complex problems inherent in the multidisciplinary domain of "Law and Economics" through independent research, as well as developing original ways for resolving these problems; the capability to autonomously deepen knowledge as necessary. This will enable graduates to pursue positions at universities, research institutes, non-governmental organizations, the public sector, and prominent corporations where effective functioning requires continual research activities (e.g., banks, insurance, and consulting companies). In these professional activities, graduates of the program contribute to obtaining effective solutions amidst economic changes in both public and private sectors. Moreover, research skills developed through the program will enable graduates to pursue further studies at the doctoral level. |
| Learning outcomes: | Knowledge and understanding Graduate of the program demonstrates:
Skills Graduate of the program:
| Date of approval: | 12-22-2020 |
| Approval protocol number: | 55/20 |
| Date of program update: | 07-26-2024 |
| Update protocol number: | 11-24 |
| Program details: | A student becomes eligible to defend master's thesis upon successful completion of all compulsory courses and the accumulation of a minimum of 90 credits. |
| Teaching Process Characteristics: | The program consists of the core 102-credit compulsory component. The remaining 18 credits of the master's program are chosen by students according to their interests. |