| პროგრამა: | საზოგადოებრივი ჯანდაცვა |
| პროგრამაზე დაშვების წინაპირობა: | სადოქტორო პროგრამაზე სწავლის მსურველთა განაცხადების მიღება ცხადდება წელიწადში ერთხელ. სწავლა იწყება აკადემიური საბჭოს მიერ დადგენილი აკადემიური კალენდრის მიხედვით. სტუდენტთა ჩარიცხვა ხორციელდება პრეზიდენტების ბრძანებით, პროგრამის დაშვების წინაპირობების დაკმაყოფილების საფუძველზე. სადოქტორო პროგრამაზე სწავლა შეუძლია: · ჯანდაცვისა და სოციალური კეთილდღეობის ფართო სფეროს მიმართულების მაგისტრის, ან მასთან გათანაბრებული აკადემიური ხარისხის მქონე პირს; ან · არაჯანდაცვითი კვალიფიკაციის აპლიკანტებს თუ მათ უდასტურდებათ ჩამოთვლილთაგან ერთ-ერთი: ა) საზოგადოებრივი ჯანდაცვის კომპენტენციების სფეროების გათვალისწინებით საკითხების/საგნები (ჯანდაცვის პოლიტიკა და მენეჯმენტი, ეპიდემიოლოგია- ბიოსტატისტიკა, კვლევითი მეთოდები, პროექტების მენეჯმენტი, ჯანდაცვის სერვისების მართვა, ეთიკა და ბიოეთიკა, ჯანმრთელობისა და მედიცინის ისტორია, ჯანმრთელობის დაზღვევა, ცხოვრების ჯანსაღი წესი, ქცევების ცვლილება, პრაქტიკა ჯანდაცვის სფეროში, საბაკალავრო/სამაგისტრო ნაშრომი და სხვა) არანაკლებ 60 ECTS კრედიტის მოცულობით; ბ) საზოგადოებრივი ჯანდაცვის სფეროსთან ასოცირებულ პროფესიულ პოზიციებზე სამუშაო გამოცდილება არანაკლებ 2 წლისა; რისთვისაც გასაუბრებაზე დამატებით წარმოდგენილ უნდა იქნეს სამუშაო ადგილიდან ხელმძღვანელის მიერ აპლიკანტის დახასიათება; გ) სოციალური ჯანმრთელობის და/ან ჯანდაცვის მიმართულებით კვლევითი საქმიანობის არაუმცირეს 2 წლიანი გამოცდილება სათანადო შედეგების წარმოჩენით; რისთვისაც გასაუბრებაზე დამატებით წარმოდგენილ უნდა იქნეს კვლევის ხელმძღვანელის მიერ აპლიკანტის დახასიათება, კვლევაში მისი როლისა და ადგილის მითითებით, შესაბამისი სტატია, ან პროფესიონალურ კონფერენციებზე კვლევის შედეგების წარმოჩენა. · პირს, რომელსაც უდასტურდება ინგლისური ენის არანაკლებ B2 დონეზე ცოდნა შესაბამისი საერთაშორისო სერთიფიკატით (TOEFL, GMAT, GRE, IELTS, FCE და CERTUS), საზღვარგარეთ ინგლისურენოვან ბაკალავრიატში/ მაგისტრატურაში/ დოქტორანტურაში სწავლის დამადასტურებელი დოკუმენტით ან საქართველოს უნივერსიტეტის დოქტორანტურაში მისაღები ინგლისური ენის გამოცდის ჩაბარებით. საუნივერსიტეტო უცხო ენის გამოცდის ჩაბარებისას ინგლისურ ენაში კომპეტენციის მინიმალური ზღვარი არის მაქსიმალური შეფასების 60%. კვალიფიკაციასა და კომპეტენციებთან დაკავშირებული მოთხოვნების დაკმაყოფილების შემთხვევაში აპლიკანტი ვალდებულია წარადგინოს შესასწავლი საკითხის მიმართულებით კვლევის კონცეფცია, რომლის დადებითად შეფასების საფუძველზე ხორციელდება ჩარიცხვა. |
| პროგრამის მიზანი: | პროგრამის მიზანია საზოგადოებრივ ჯანდაცვაში ფართო პროფილის მეცნიერის მომზადება, რომელიც შეძლებს დარგში ახალი ცოდნის შექმნას, არსებული ცოდნის სტრუქტურულად გააზრებასა და გაფართოებას, რაც ხელს შეუწყობს ქვეყნის მოსახლეობის ჯანმრთელობისა და კეთილდღეობის ზრდას და, შესაბამისად, საზოგადოებრივი და გლობალური ჯანმრთელობის გაუმჯობესებას. სადოქტორო პროგრამის კურსდამთავრებულს ექნება საზოგადოებრივ ჯანდაცვაში უახლეს მიღწევებზე დამყარებული ცოდნა, შეძლებს ინოვაციური ტექნოლოგიების გამოყენებით ჯანმრთელობის დეტერმინანტების კვლევას, მათი მართვის თანამედროვე მეთოდებით მიღებული შედეგების შეფასებას, საზოგადოებრივი ჯანმრთელობის დაცვის სასწავლო მოდულების შემუშავებასა და სწავლებას, საზოგადოებრივი ჯანდაცვის სფეროებში სამეცნიერო პროექტების მომზადებას და ჯანდაცვის მენეჯმენტის თანამედროვე მოთხოვნების შესაბამისად განახორციელებას. სადოქტორო პროგრამა კურსდამთავრებულს აძლევს უმაღლეს სასწავლო და კვლევით დაწესებულებებში, ჯანდაცვით ორგანიზაციებში, ჯანმრთელობის დაზღვევის სერვისების მქონე სადაზღვევო კომპანიებში, საერთაშორისო ორგანიზაციებში, სამთავრობო და არასამთავრობო სტრუქტურებში საზოგადოებრივი ჯანდაცვისა და გლობალურ ჯანმრთელობის პოლიტიკის, ჯანდაცვითი სერვისების ფორმირებისა და მართვის საკითხებთან დაკავშირებულ სამეცნიერო-კვლევით დაწესებულებებში მკვლევარის/ხელმძღვანელის/აკადემიურ პოზიციებზე მუშაობის შესაძლებლობას. |
| პროგრამის დამტკიცების თარიღი: | 11-30-2006 |
| პროგრამის დამტკიცების ოქმის ნომერი: | 4 |
| პროგრამის განახლების ოქმის ნომერი: | 11PDC322-III |
| პროგრამის დეტალები: | სადისერტაციო ნაშრომის მოცულობა უნდა შეადგენდეს არანაკლებ 70 და არაუმეტეს 80 გვერდს (17.500 - 20.000 სიტყვა), ბიბლიოგრაფიისა და დანართების გარეშე. |
| სწავლების ორგანიზების თავისებურებები: | პროგრამის სტრუქტურა, ხანგრძლივობა, კრედიტების განაწილება და მოთხოვნები: · პროგრამა შედგება 60 ECTS სასწავლო (მ.შ. 50 ECTS ძირითადი და 10 ECTS არჩევითი საგნები) და კვლევითი კომპონენტისგან. · სასწავლო კომპონენტების სწავლება მიმდინარეობს სემესტრულად (სემესტრი - 22 კვირა); სასწავლო კურსი ხორციელდება სწავლების ინტენსიური ფორმით, რაც გულისხმობს ყოველდღიურ სწავლებებს(ლექცია, სემინარი, პრაქტიკული), რიგ საგნებში ორ კვირაში ერთხელ მოდულების მიხედვით, შუალედურ შეფასებებს, დასკვნით გამოცდებს. დასკვნითი გამოცდები ტარდება საგამოცდო პერიოდის კვირეებში. · დოქტორანტს ენიშნება სკონსულტაციო საბჭო, სამეცნიერო-საკონსულტაციო საბჭო შედგება დოქტორის აკადემიური ხარისხის მქონე 3 წევრისგან, ხოლო თანახელმძღვანელის არსებობის შემთხვევაში - 4 წევრისგან. აწარმოებს დოქტორანტის სასწავლო პროცესის საგეგმო სამუშაოებს, განიხილავს დოქტორანტის სამეცნიერო-კვლევით გრანტის პროექტს, რომლის წარდგენს აპირებს დაფინანსების მისაღებად სკოლაში. ასევე დოქტორანტის სამეცნიერო-საკონსულტაციო საბჭო აწარმოებს კვლევით კომპონენტების დაგეგმვის გრაფიკს, შეთავაზებულ გრაფიკში/გეგმაში ცვლილებების შეტანა შესაძლებელია დოქტორანტის დასაბუთებული მოთხოვნის შემთხვევაში, სასწავლო კურსებისა და კვლევის ჩატარების, სადისერტაციო ნაშრომის დაცვის პროცედურები და რეგლამენტი გაწერილია (საქართველოს უნივერსიტეტის სადოქტორო სწავლების დებულება) · კვლევითი კომპონენტი ძირითადად ხორციელდება მეორე და მესამე სასწავლო წელს, თუმცა შესაძლებელია დოქტორანტის ხელმძღვანელის გადაწყვეტილებით გარკვეული სამუშაოების წარმოება დაიწყოს პირველივე წლიდან. · სასწავლო კომპონენტებს ხელმძღვანელობენ შესაბამისი საგნების კურატორები, ხოლო კვლევით კომპონენტებს კი - დოქტორანტის მეცნიერ-ხელმძღვანელი, რიგ შემთხვევაში თანახელმძღვანელი. სასწავლო კომპონენტებზე პროგრამის ფარგლებში წარმოებს თემატური, დარგობრივი საერთაშორისო ექსპერტების, სპეციალისტების ჩართულობა. · დოქტორანტი უფლებამოსილია აკადემიური სემესტრის დატვირთვა განსაზღვროს მინიმალური 15 ECTS და მაქსიმალური 30 ECTS კრედიტის ფარგლებში (ე.წ. Full time და Part time). · დოქტორანტს, სამუშაო თემატიკიდან და მოცულობიდან გამომდინარე, კვლევების შესრულება შეუძლია როგორც როგორც ქვეყნის შიგნით, ასევე მის ფარგლებს გარეთ. თემატიკები, კვლევის ინსტრუმენტი განიხილება სკოლის ბიოეთიკის საბჭოზე, (დებულება ბიოეთიკის საბჭოს საქმიანობის შესახებ) რომლის დადებითი გადაწყვეტილების შემდგომ ხდება კვლევის წარმოება. · კვლევები შესაძლებელია ხელშეწყობილ იქნეს ჯანმრთელობის მეცნიერებათა სკოლის სამეცნიერო გრანტებით (დებულება სკოლის სამეცნიერო გრანტების გაცემის შესახებ ასევე სხვა სათანადო სამეცნიერო-კვლევითი პროექტებით, რომელსაც დადგენილი წესით მოიპოვებს დოქტორანტი, მეცნიერ ხელმძღვანელი. · დოქტორანტი ვალდებულია სადოქტორო ნაშრომის დაცვამდე განსაზღვრულ/მოწოდებულ რეფერირებად, იმპაქტფაქტორიან დარგობრივ სამეცნიერო ჟურნალში (სასურველი ინდექსი 1.5 და მეტი) გამოაქვეყნოს ერთი სტატია კვლევის შედეგებთან დაკავშირებით ან წამოადგინოს რედაქციიდან ცნობა მისი მომავალში გამოქვეყნების შესახებ, ერთი სამეცნიერო სტატია რეფერირებად ჟურნალში, ჰქონდეს მინიმუმ ერთ დარგობრივ საერთაშორისო კომფერენციაზე მომხსენებლის სახით გამოსვლა კვლევით თემატიკასთან დაკავშირებით. |

Study Level: | Doctoral |
Program permission: | Acceptance of applications for admission to doctoral studies are announced once a year. Study begins in accordance with the academic calendar determined by the Academic Council. Enrolment of students is carried out by the order of the Rector on the basis of meeting prerequisites of the program: · The right to enroll to the Doctoral Program with have persons with a Master’s or equal academic degree; · Graduates from wide field of health and social welfare can study on the program. Also persons with master’s qualification in some detailed fields of healthcare management/administration, psychology and sociology; · Submission of international certificate (TOEFL, GMAT, GRE, IELTS, FCE and CERTUS) confirming knowledge of English at least at B2 level, submission of a document confirming studying at English-language BA/MA/PhD program abroad or passing doctoral program admission exam in English language. Minimum level of competence in English language is 60% of maximum score. · Presentation of research concept in the field of study; · GPA 3 and more |
Program goals: | Prepare a scientist of broader profile in public health, who will be able to create new knowledge in the field, structurally understand and expand existing knowledge that will contribute to increasing health and well-being of the country's population and consequently, improve public and global health. Graduate of doctoral program will have the knowledge based on the latest achievements in public health, will be able to research health determinants with the use of innovative technologies, evaluate results obtained through modern methods of their management, develop and teach complex learning modules in public health, prepare scientific projects in the fields of public health and implement them according to latest standards of management. Doctoral program gives graduates the opportunity to hold leadership positions at higher educational and research institutions, health organizations, insurance companies which have health insurance services, international organizations, governmental and non-governmental bodies, scientific-research institutions related to public, global and international health policy. |
Learning outcomes: | Knowledge and understanding Program graduate will have: Systemic knowledge of public health, system(s), latest trends and approaches to service development, global health and strategies, advanced knowledge in multidimensional mechanism and evidences of action, understanding necessity of evidence-based management of factors determining the population health (globalization, climate change, lifestyle and behavior change, cultural and psychosocial factors, health systems/services, etc.); Skills Program graduate will be able to: Independently plan, implement and supervise activities aimed at evaluation of the peculiarities (equity, accessibility, benefits, coverage) of public, global and individual health services; Responsibility and autonomy Program graduate will have: Demonstrate in international referenced sources and to international professional scientific and wide society and supervise new ideas constructed on evidence system, and derived from scientific research in public health respecting the professional integrity, copyright and ethical issues. |
Date of approval: | 11-30-2006 |
Approval protocol number: | 4 |
Date of program update: | 04-08-2020 |
Update protocol number: | 37-20 |
Teaching Process Characteristics: | Program structure, duration, credits distiribution and requirements: · Program consists of 60 ECTS of study component (50 ECTS main and 10 ECTS elective sunjects) and 120 ECTS of research component. · Teaching of study components is semester-based (semester – 22 weeks). Study course is delivered in an intensive form of teaching, which includes daily teaching (lecture, seminar, practical), subject modules once every two weeks in some subjects, mid-term assessments, final exams. Final exams are held in the weeks of exam period; · Doctoral student is assigned an advisory board, the scientific-advisory board consists of 3 members with PhD degree, and if there is a co-supervisor - of 4 members. Board is carrying out the planning work of the doctoral student educational process, is reviewing a research grant project of the student, which he/she intends to submit to the school for obtaining the funding. The Board also provides schedule of planning the research component. Changes in the proposed schedule/plan can be made upon justified demand of the student. Procedures and regulations for conducting study courses and research, defending the dissertation paper are outlined (Statute of the University of Georgia on Doctoral Teaching); · Research component is mainly carried out in the second and third academic years, however, by the supervisor’s decision certain works may begin from the very first year. · Study components are supervised by relevant subject curators, and research components - scientific supervisors, in some cases – co-supervisors of doctoral students. In study components of the program international experts and specialists in the field are involved. · Doctoral student is authorized to define loading of academic semester in the framework of minimum of 15 ECTS and maximum of 30 ECTS (so called Full time and Part time). · Depending on the topic and volume of the work, doctoral student can conduct research both within and outside the country. Research tool is discussed at the Bioethics Council (Statute on Activities of Bioethics Committee), and after its positive decision, research is conducted. · Researches can be supported by the scientific grants of the School of Health Sciences (Statute on Scientific Grants of the School), as well as other relevant scientific research projects, obtained by doctoral student or scientific supervisor according to established rules. · Doctoral student is obliged to publish one article on the research results in specified/provided relevant referenced impact factor scientific journa (index = 2 and more) l prior to defence of doctoral thesis or submit the notice from editorial office confirming its publication in future, one scientific article in referenced journal, have made speech at least at one international conference in the field in relation to research topic. Note: Doctoral student will be admitted to the defense of the thesis if all these preconditions are fulfilled. |