პროგრამის მიზანია კვალიფიციური, პროფესიული ზრდისა და შემდგომ ეტაპზე სწავლის უნარის მქონე ფარმაცევტი ბაკალავრის მომზადება, რომელსაც ექნება ფარმაკოლოგიის, პაციენტზე ორიენტირებული რაციონალური ფარმაკოთერაპიის, ფარმაცევტული დახმარებისა და ზრუნვის, ფარმაციის მიმართულებით კლინიკური კვლევების შედეგების გამოყენების, სამკურნალო საშუალებების დამზადების, ფარმაცევტული ანალიზის საბაზისო ცოდნა; ეთიკურ ღირებულებებზე დაყრდნობით ფარმაცევტული ინფორმაციის დამუშავებისა და გაცემის, ექიმი-ფარმაცევტი-პაციენტი მოდელის იმპლემენტაციის, პროფესიულ წრეებთან, საზოგადოებასთან კომუნიკაციის, ფარმაცევტული დაწესებულებების სტრუქტურული ერთეულების შესაბამის დონეზე მართვის უნარები.
• ფლობს, აღწერს და განასაზღვრავს ადამიანის ორგანიზმში მიმდინარე  ფიზიოლოგიური  და პათოლოგიური პროცესების, შინაგანი დაავადებების გამოკვლევისა და მკურნალობის მეთოდების ძირითად პრინციპებსა და თავისებურებებს;
• აღწერს, განმარტავს, განასხვავებს, ადარებს და მიმოიხილავს სასიცოცხლო პროცესების მოლეკულური მექანიზმების, მემკვიდრეობისა და ცვალებადობის კანონზომიერებებს, ფიზიოლოგიური  და პათოლოგიური პროცესებისა ძირითად საკითხებს;
• აღწერს, განიხილავს, განმარტავს და პროგნოზირებს ფარმაკოკინეტიკური და ფარმაკოდინამიკური პროცესების მიმდინარეობის თავისებურებებს სხვადასხვა კატეგორიის პაციენტებში (ბავშვები, მოზარდები, მოხუცები, ორსულები);
• ფლობს სამკურნალო მცენარეული ნედლეულის დამზადების, ექსტრაქციის, სტანდარტიზაციის, სამკურნალო ნივთიერებების გამოყოფისა და მათი  ქიმიური სტრუქტურის დადგენის მეთოდებს;
• შეუძლია ფარმაცევტული სააფთიაქო და საქარხნო ტექნოლოგიების კომპლექსური საკითხების: წამლის ფორმათა კლასიფიკაცია, დოზირება, წამალთა სააფთიაქო და საქარხნო ტექნოლოგია, ნორმატიულ-ტექნიკური დოკუმენტაცია - საბაზისო ცოდნის დემონსტრირება;
• აღწერს, განასხვავებს, ადარებს, აკლასიფიცირებს და ადგენს ფარმაკოლოგიური ჯგუფების, მათი მოქმედებისა და ურთიერთქმედების მექანიზმების,  მედიკამენტების დანიშვნის, ჩვენებების, უკუჩვენებების, გვერდითი ეფექტების და დოზირების სქემებს, ბიოტრანსფორმაციისა და ელიმინაციის გზების გათვალისწინებით;
• ფლობს ცოდნას ფარმაცევტულ დაწესებულებათა ნომენკლატურის; აფთიაქის მენეჯმენტის, როგორც ერთეულის, სტრუქტურის, ფუნქციების და ამოცანების; წამალთა შერჩევისა და უზრუნველყოფის; მედიკამენტებისა და სამედიცინო დანიშნულების საგნების შენახვისა და გაცემის საკითხების შესახებ;
• ადგენს ცოცხალ თუ არაცოცხალ სისტემებში მიმდინარე ქიმიური პროცესების განმსაზღვრელ მონაცემებს, ორგანულ ნაერთთა ფუნქციურს ჯგუფებს, ქიმიური ანალიზის ინსტრუმენტულ მეთოდებს;
• აცნობიერებს რაციონალური ფარმაკოთერაპიის მნიშვნელობას პოლიპრაგმაზიის, არაეფექტური, ტოქსიური და საფრთხისშემცველი მედიკამენტური მკურნალობის წარმართვისას;
• ამზადებს სამკურნალწამლო საშუალებებს, ექსტემპორალური დამზადების (რეცეპტის მიხედვით) წესის შესაბამისად;
• შეუძლია ფარმაცევტული პროდუქციის სერიული წარმოების მეთოდების აღწერა;
• ახორციელებს სამკურნალწამლო პროდუქციის ქიმიურ, ბიოლოგიურ და ტოქსიკოლოგიურ ანალიზს/ტესტირებას;
• უზრუნველყოფს პაციენტთა ფარმაცევტულ ზრუნვასა და პირველად სამედიცინო დახმარებას სტაციონარულ და ამბულატორიულ დაწესებულებებში ფარმაცევტული ზრუნვის საერთაშორისო სტანდარტების შესაბამისად;
• აგროვებს, ამუშავებს, განმარტავს, აფასებს და აყალიბებს შესაბამის დასკვნებს ფარმაცევტული საქმიანობის (ფარმაცევტული პროდუქტების წარმოება, რეალიზაცია,  ფარმაცევტული ზრუნვა და მოვლა) განხორციელების მონაცემების შესახებ;
• აწარმოებს პროფესიულ ჩანაწერებს (ანგარიში, წინადადებები), ფარმაცევტულ საქმიანობასთან დაკავშირებული პრობლემური საკითხების გადაჭრის მიზნით;
• წარადგენს დეტალურ წერილობით და ზეპირსიტყვიერ ანგარიშებს სამედიცინო პერსონალისა და ჯანდაცვის სფეროს პროფესიონალებისათვის ფარმაცევტულ საქმიანობასთან დაკავშირებული საკითხების შესახებ;
• უზრუნველყოფს პაციენტის, ოჯახის წევრების, და ზოგადად, საზოგადოების ინფორმირებასა და განათლებას.
• აფასებს და განსაზღვრავს საკუთარი სწავლის პროცესს ფარმაცევტული საქმიანობის სფეროში და უზრუნველყოფს ფარმაცევტულ პრაქტიკასა და კვლევებში რაოდენობრივი მეთოდების ძირითადი საკითხების ფორმულირებას, ენობრივი კომპეტენციის სრულყოფას, პერსონალური მონაცემების დაცვის, პროფესიული, ეთიკური და სამართლებრივი (როგორც ადგილობრივი, ისე საერთაშორისო) ნორმების გათვალისწინებას და ისწრაფვის მათი პრაქტიკაში დამკვიდრებისათვის
• პროგრამის დამტკიცების თარიღი: 02-27-2017
პროგრამის დამტკიცების ოქმის ნომერი: 07/17
პროგრამის განახლების ოქმის ნომერი: 38/17
საბაკალავრო პროგრამა „ფარმაცია“მოიცავს 240 ECTS კრედიტს და შედგება ძირითადი საგნების 222ECTS და არჩევითი საგნების 18 ECTS კრედიტისაგან (რომელთა არჩევაც ხდება 78ECTS არჩევითი კრედიტისაგან). ძირითადი საგნებიდან 18 ECTS კრედიტი ინგლისური ენა IV (B 1/2) (6 ECTS), ინგლისური ენა V (B 2/1) (6 ECTS) და  ინგლისური ენა VI (B2/2) (6 ECTS) სავალდებულო საგნებია. სტუდენტები საგნებს გადიან სემესტრულად, კურაციული სისტემით ტარდება ინტენსიური პრაქტიკული სწავლებები ფარმაცევტულ საწარმოებსა (საწარმოო პრაქტიკა) და დაწესებულებებში (ფარმაცევტულ და სამედიცინო დაწესებულებებში), აგრეთვე, პრაქტიკული მეცადინეობები ტარდება საუნივერსიტეტო სიმულაციურ აფთიაქში, ლაბორატორიული მეცადინეობები კი შესაბამის პროფილურ ლაბორატორიებში.

Program permission: Enrollment of students in the first level of academic higher education (undergraduate programs) is carried out in accordance with the results of the Unified National Examinations or the order of the Minister of Education and Science of Georgia №224/N (December 29,2011).
The goal of the program is to train a qualified, professional growth and postgraduate pharmacist who will have pharmacology, patient-centered rational pharmacotherapy, pharmaceutical assistance and care, using the results of clinical trials in the field of pharmacy, basic knowledge of pharmaceutical products and pharmaceutical analysis; Ability to process and disseminate pharmaceutical information based on ethical values, Implement the physician-pharmacist-patient model, professional circles, public relations, management of structural units of pharmaceutical institutions at the appropriate level.
• Knows, describes and defines basic principles and characteristics of physiological and pathological processes in the human body, methods of examination and treatment of internal diseases;
• Describes, explains, distinguishes, compares and reviews patterns of molecular mechanisms of vital processes, inheritance and variability, main aspects of physiological and pathological processes;
• Describes, reviews, explains, and predicts peculiarities of pharmacokinetic and pharmacodynamic processes in different categories of patients (children, adults, the elderly, pregnant women);
• Knows the methods of production, extraction, standardization of medicinal plant raw materials, separation of medicinal substances and determination of their chemical structure;
• Can demonstrate basic knowledge of complex issues of pharmaceutical factory and pharmacy technologies: classification of drug forms, dosage, pharmacy and factory technology of medicines, normative-technical documentation;
• Describes, distinguishes, compares, classifies and develops regimens of pharmacological groups, mechanisms of their action and interaction, prescribing of medications, indications, contraindications, side effects and dosage, taking into account biotransformation and elimination pathways;
• Has a knowledge of nomenclature of pharmaceutical institutions, management of the pharmacy as a unit, its structure, functions and tasks, selection and provision of medicines, storage and issuance of medicines and medical supplies;
• Determines data defining chemical processes in living or non-living systems, functional groups of organic compounds, instrumental methods of chemical analysis;
• Understands the importance of rational pharmacotherapy in conducting polypragmasia, ineffective, toxic and dangerous medication treatment.
• Prepares medicines according to the rules of extemporal preparation (according to the prescription);
• Can describe the methods of serial production of pharmaceutical products;Performs chemical, biological and toxicological analysis/testing of pharmaceutical products;
• Provides pharmaceutical care and first aid care to patients based on the “Good Pharmaceutical Practice” (GPP) in inpatient and outpatient settings;
• Provides patient pharmaceutical care and primary medical care in inpatient and outpatient facilities in accordance with international standards of pharmaceutical careMaintains professional records (reports, proposals) to solve problematic issues related to pharmaceutical activities;
• Presents detailed written and oral reports to medical staff and health professionals on the issues related to pharmaceutical activities;
• Provides information and education of the patient, family members and the general public.
• Assesses and defines his/her own learning process in the field of pharmaceutical activity and ensures the formulation of the main issues of quantitative methods in pharmaceutical practice and research, perfecting language competence, observance of professional, ethical and legal (both local and international) norms of personal data protection in pharmaceutical practice and research and strives to establish them in practice.
• Date of approval: 02-27-2017
Approval protocol number: 07/17
Update protocol number: 38/17
The undergraduate program "Pharmacy" includes 240 ECTS credits and consists of 222ECTS credits in basic subjects and 18 ECTS credits in elective subjects (which are selected from 78 ECTS elective credits). English Language IV (B 1/2) (6 ECTS), English Language V (B 2/1) (6 ECTS) and English Language VI (B 2/2) (6 ECTS) are compulsory subjects. Students study subjects semesterly, intensive practical trainings in pharmaceutical enterprises (manufacturing practice) and institutions (pharmaceutical and medical institutions) are studied through the curative system, practical courses are also taught at the University simulation Pharmacy, and laboratory courses are taught at relevant profile laboratories.