მისანიჭებელი კვალიფიკაცია: სამართლის ბაკალავრი
სამართალმცოდნეობის საბაკალავრო პროგრამის მიზანია მოამზადოს მაღალკვალიფიციური სპეციალისტები კერძო, საჯარო და სისხლის სამართლის სფეროში, რითაც ხელს შეუწყობს სამართლებრივი სახელმწიფოს განვითარებას, საზოგადოებაში სამართლებრივი, დემოკრატიული და პროფესიული ეთიკის ღირებულებების განმტკიცებასა და სამოქალაქო მართლშეგნების ამაღლებას.
თეორიული ცოდნისა და პრაქტიკული სწავლების მეთოდების გამოყენებით პროგრამა კურსდამთავრებულს მისცემს სფეროსთვის აქტუალურ ცოდნას, გამოუმუშავებს შესაბამის პრაქტიკულ უნარებს და პროფესიულ პასუხისმგებლობასა და ავტონომიას. პროგრამის დასრულების შემდეგ, კურსდამთავრებული შეძლებს იმუშაოს ნებისმიერ იმ თანამდებობაზე, სადაც მოითხოვება სამართლის ბაკალავრის აკადემიური ხარისხი და არ არის აუცილებელი სახელმწიფო სასერტიფიკაციო გამოცდის ჩაბარება. კურსდამთავრებულს ცოდნის გაღრმავების მიზნით შესაძლებლობა ექნება სწავლა განაგრძოს სამაგისტრო სწავლების საფეხურზე, რომელიც ორიენტირებულია შემდგომი დონის სპეციალისტის მომზადებაზე.
• წიგნზე მუშაობის მეთოდი.
• აღწერს სამართლის არსს, ძირითადი პრინციპებს და სამართლებრივი სისტემის ფორმირებისათვის მათ მნიშვნელობას; ძირითადი სამართლებრივი სისტემების მახასიათებლებს და მათ განმასხვავებელ ძირითად ნიშნებს;
• აღწერს პროგრამის კურიკულუმით გათვალისწინებული დარგობრივი სასწავლო კურსების ძირითადი თეორიებს, წესებს, პრინციპებსა და რეგულირების თავისებურებებს, მათ შორის:
• - ნორმის განმარტების მეთოდებს;
- სახელმწიფო მოწყობისა და ადგილობრივი თვითმმართველობის პრინციპებს და ეროვნული მოდელის კონსტიტუციურ-სამართლებრივ საფუძვლებს;
- ადამიანის ძირითად უფლებებს და თავისუფლებებს, მათ კონცეპტუალურ და ღირებულებით საკითხებს, შეზღუდვის პრინციპებსა და დაცვის ეროვნული მექანიზმების თავისებურებებს;
- საერთაშორისო სამართლის სისტემას, ძირითად პრინციპებს, ინსტიტუტებს, საერთაშორისოსამართლებრივი პასუხისმგებლობების მექანიზმებს, საერთაშორისო და ეროვნული სამართლის თანაფარდობას;
- კერძო სამართლის უზოგადესი ცნებებს, პრინციპებსა და სისტემას, მათ შორის: სამოქალაქო სამართლის ზოგადი ნაწილის, სანივთო, ვალდებულებითი, სახელშეკრულებო, კანონისმიერი ვალდებულებითი, საოჯახო და მემკვიდრეობითი, საკორპორაციო და შრომითი ურთიერთობების რეგულირების საკითხებს;
- ადმინისტრაციული სამართლის არსს და პრინციპებს, ადმინისტრაციული ორგანოს საქმიანობის ფორმებს;
- სისხლის სამართლის პრინციპებს, დანაშაულის არსს, სახეებს და სისხლისსამართლებრივი პასუხისმგებლობის თავისებურებებს, მათ შორის დანაშაულის აგებულებას, სასჯელსა და მის სახეებს;
- სამოქალაქო სამართალწარმოების თავისებურებებს;
- ადმინისტრაციული სამართალწარმოების თავისებურებებს; - სისხლის სამართალწარმოების თავისებურებებს;
- საკონსტიტუციო სამართალწარმოების თავისებურებებს;
- ქართული სამართლის ისტორიული წყაროებს;
- პროფესიული ეთიკის ნორმებს.
• განსაზღვრავს სამართლებრივი დავის წარმოშობის მიზეზებს, ძირითად მახასიათებლებსა და მათი სამართლებრივი საშუალებებით გადაწყვეტის გზებს.
• ამოიცნობს რთულ და გაუთვალისწინებელ სამართლებრივ პრობლემებს, სტანდარტული ან/და ზოგიერთი უახლესი მეთოდების გამოყენებით შეიმუშავებს მათი გადაწყვეტის გზებს და არჩეულ პოზიციას წარმოადგენს არგუმენტირებულად;
• აანალიზებს სამართლებრივი მნიშვნელობის მქონე ინფორმაციას, მათ შორის, სამართლებრივ ნორმებს და წყაროებს; ერთმანეთისგან მიჯნავს ეროვნული სამართლის სისტემის ძირითადი ინსტიტუტებს;
• ერთმანეთისგან მიჯნავს საჯარო და კერძო სამართლის დარგებს, განსაზღვრავს სამართლებრივი ურთიერთობის დარგისთვის კუთვნილებას;
• ადგენს, ცვლის, ინტერპრეტაციას უკეთებს სამართლებრივ დოკუმენტაციას, მათ შორის, სამოქალაქო და ადმინისტრაციულ ხელშეკრულებებს, სამართალშეფარდებით აქტებს, საპროცესო დოკუმენტებს, ინდივიდუალურ და ნორმატიულ ადმინისტრაციულ აქტებს;
• წინასწარ განსაზღვრული მითითებების შესაბამისად, შეიმუშავებს კვლევით ან პრაქტიკული ხასიათის პროექტს;
• წინასწარ განსაზღვრული მითითებების შესაბამისად, გასწევს სამართლებრივ კონსულტაციებს;
• დავის გადაწყვეტის კანონიერი საშუალებებისა და ეთიკის ნორმების გათვალისწინებით, შეიმუშავებს დავის გადაწყვეტის სტრატეგიასა და ტაქტიკას;
• მშობლიურ და ინგლისურ ენაზე მსჯელობს საკუთარი იდეების, არსებული სამართლებრივი პრობლემებისა და მათი გადაჭრის გზების შესახებ სპეციალისტებთან და არასპეციალისტებთან ზეპირი და წერითი ფორმით, შესაბამისი საინფორმაციო და საკომუნიკაციო ტექნოლოგიების გამოყენებით;
• სათანადოდ იყენებს იურიდიული ტერმინოლოგიას;
• მოიძიებს და გამოარჩევს საჭირო ინფორმაციას, მათ შორის, ეროვნული და საერთაშორისო სამართლის წყაროებს, საკანონმდებლო ცვლილებებს, სასამართლო პრაქტიკას, სამეცნიერო სიახლეებს, ელექტრონული საბიბლიოთეკო სისტემებისა და სხვა მონაცემთა ბაზების, ძირითადი სამართლებრივი საინფორმაციო სისტემების მეშვეობით.
• ცნობს პროფესიულ საქმიანობაში ეთიკური და პროფესიული სტანდარტების დაცვის მნიშვნელობას, რის საფუძველზეც კურსდამთავრებული შეძლებს აღნიშნული სტანდარტების საკუთარ საქმიანობაში დაცვას;
• ცნობს სამართლებრივი და დემოკრატიული სახელმწიფოს ფორმირებისათვის აუცილებელი პრინციპებს, ადამიანის ძირითადი უფლებებსა და თავისუფლებებს და მათი რეალიზების მნიშვნელობას;
• განსაზღვრავს ძირითადი სამართლებრივი პრინციპების ღირებულებით მნიშვნელობას;
• წარმართავს საკუთარი და სხვების განვითარებაზე ორიენტირებულ საქმიანობას, ინდივიდუალური და გუნდური მუშაობის ძირითადი პრინციპების დაცვით;
• ავლენს საკუთარი ცოდნის მუდმივად განახლების უნარს, „მთელი ცხოვრების განმავლობაში სწავლის“ პრინციპის დაცვით.
სამართალმცოდნეობის საბაკალავრო პროგრამით  ინგლისური ენა VI (B2/2) და სამართლებრივი ინგლისური I გავლა სავალდებულოა ყველა სტუდენტისთვის.
პროგრამის კომპონენტების: ENGL2147 ინგლისური ენა III (B1/1), ENGL2217 ინგლისური ენა IV (B1/2), ENGL3149 ინგლისური ენა V (B2/1), ENGL3213 ინგლისური ენა VI (B2/2), LAWB3151 შესავალი სამართლებრივ ინგლისურში, LAWB3152 სამართლებრივი ინგლისური I, LAWB3253 სამართლებრივი ინგლისური II, LAWB3215 იმიტირებული სასამართლო პროცესი ბაკალავრებისთვის, LAWB4179 კონსტიტუციური უფლებები შედარებით პერსპექტივაში, LAWB4242 შესავალი საერთაშორისო ბიზნეს სამართალსა და ეთიკაში, LAWB4116 შესავალი ამერიკის შეერთებული შტატების სამართალში, LAWB4117 საერთაშორისო კომერციული არბიტრაჟი, LAWB4118 შედარებითი საკორპორაციო სამართალი და LAWB4119 ტექნოლოგიური სამართალი სწავლების ენაა ინგლისური.
პროგრამის დასასრულებლად სტუდენტმა უნდა დააგროვოს 240 ECTS, რომელიც შემდეგნაირად არის განაწილებული: 24 ECTS სტუდენტმა უნდა დააგროვოს საუნივერსიტეტო ძირითადი სასწავლო კურსების ბლოკებიდან (12 ECTS - ჰუმანიტარულ-სოციალური ბლოკი, 12 ECTS - STEM ბლოკი), სტუდენტმა უნდა გაიაროს პროგრამით გათვალისწინებული ყველა ძირითადი სასწავლო კურსი (156 ECTS), 12 ECTS სტუდენტმა უნდა დააგროვოს კლინიკის ბლოკში შეთავაზებული სასწავლო კურსებიდან მხოლოდ ერთ-ერთის გავლით, ხოლო 48 ECTS - პროგრამის ასარჩევი ბლოკიდან.
პროგრამის საუნივერსიტეტო ძირითადი სასწავლო კურსების ჰუმანიტარულ-სოციალური და STEM ბლოკები სტუდენტებს ფართო არჩევითობას სთავაზობს, თუმცა, მათ ფარგლებში სტუდენტი პროგრამის დასასრულებლად ირჩევს და გაივლის კრედიტების განსაზღვრულ რაოდენობას. ამ კრედიტების გადაჭარბებით სასწავლო კურსების გავლა სცდება 240 ECTS-ს და სტუდენტს აღნიშნული სასწავლო კურსები პროგრამის არცერთი სხვა ბლოკის, მათ შორის, ასარჩევი ნაწილის კრედიტებში არ ჩაეთვლება.
საუნივერსიტეტო ძირითადი სასწავლო კურსების სოციალურ-ჰუმანიტარული ბლოკიდან სტუდენტმა უნდა აირჩიოს და დააგროვოს 12 კრედიტი. კრედიტების ამ რაოდენობის გადაჭარბებით სასწავლო კურსების გავლა სცდება პროგრამის 240 ECTS-ს და სტუდენტს აღნიშნული სასწავლო კურსები პროგრამის არცერთი სხვა ბლოკის, მათ შორის, ასარჩევი ნაწილის კრედიტებში არ ჩაეთვლება
საუნივერსიტეტო ძირითადი სასწავლო კურსების STEM ბლოკიდან სტუდენტმა უნდა აირჩიოს და დააგროვოს 12 კრედიტი. კრედიტების ამ რაოდენობის გადაჭარბებით სასწავლო კურსების გავლა სცდება პროგრამის 240 ECTS-ს და სტუდენტს აღნიშნული სასწავლო კურსები პროგრამის არცერთი სხვა ბლოკის, მათ შორის, ასარჩევი ნაწილის კრედიტებში არ ჩაეთვლება
პროგრამის ძირითადი სასწავლო კურსების გავლით სტუდენტმა უნდა დააგროვოს 156 ECTS
LAWB1135შესავალი სამართალმცოდნეობაში6 1
LAWB1210კონსტიტუციური სამართალი 1 - სახელმწიფო მოწყობის სამართალი (ნაწილი I)6 2
LAWB1240შესავალი სამოქალაქო სამართალში6 2
LAWB2120სისხლის სამართალი (ზოგადი)6 2
LAWB3152სამართლებრივი ინგლისური I6 2
LAWB4132შესავალი ეკონომიკაში სამართალმცოდნეებისთვის6 3
LAWB1215კონსტიტუციური სამართალი 1 - სახელმწიფოს მოწყობის სამართალი (ნაწილი II)6 3
LAWB2110სანივთო სამართალი6 3
LAWB2210სისხლის სამართალი (კერძო 1)6 3
LAWB2220ვალდებულებითი სამართალი6 3
LAWB2130კონსტიტუციური სამართალი 2 – ადამიანის ძირითადი უფლებები6 4
LAWB3120სისხლის სამართალი (კერძო 2)6 4
LAWB3130სახელშეკრულებო სამართალი6 4
LAWB1321სამოქალაქო საპროცესო სამართალი I6 5
LAWB1323სისხლის სამართლის პროცესი I6 5
LAWB2250საერთაშორისო სამართალი6 5
LAWB3150საკორპორაციო სამართალი6 5
LAWB1322სამოქალაქო საპროცესო სამართალი II6 6
LAWB1324სისხლის სამართლის პროცესი II6 6
LAWB3240შრომის სამართალი6 6
LAWB3280კანონისმიერი ვალდებულებითი ურთიერთობები6 6
LAWB2240ადმინისტრაციული საპროცესო სამართალი6 7
LAWB3220საოჯახო და მემკვიდრეობითი სამართალი6 7
LAWB4145სამართლებრივი ეთიკის საფუძვლები6 7
პროგრამის ასარჩევი სასწავლო კურსების გავლით სტუდენტმა უნდა დააგროვოს 48 ECTS
LAWB3243საერთაშორისო ურთიერთობები და დიპლომატია6
LAWB4179კონსტიტუციური უფლებები შედარებით პერსპექტივაში6
LAWB2112რომის სამართალი6
LAWB3233ბავშვთა უფლებების დაცვის სამართალი6
LAWB3151შესავალი სამართლებრივ ინგლისურში6
LAWB1221კომერციული მედიაცია ბაკალავრებისთვის6
LAWB3146საჯარო გამოსვლის ტექნიკა6
LAWB3230საბანკო სამართალი6
LAWB4110საერთაშორისო კერძო სამართალი6
LAWB4120სადაზღვევო სამართალი6
LAWB4230შესავალი ადამიანის უფლებათა საერთაშორისო სამართალში6
LAWB4277კაზუსის ამოხსნის მეთოდიკა სისხლის სამართალში6
INFO3266კიბერდანაშაულის გამოძიება6
LAWB3211ინტელექტუალური საკუთრების სამართალი6
LAWB3216იმიტირებული სასამართლო პროცესი ბაკალავრებისათვის18
LAWB3225პერსონალურ მონაცემთა დაცვის სამართალი6
LAWB3235არასრულწლოვანთა მართლმსაჯულება6
LAWB3250შესავალი სასჯელაღსრულების სამართალში6
LAWB3251საარჩევნო სამართალი6
LAWB3253სამართლებრივი ინგლისური II6
LAWB3259კორუფციის წინააღმდეგ ბრძოლის აქტუალური საკითხები6
LAWB4141კანონის შემუშავების ტექნიკა და მისი საკონსტიტუციო კონტროლი6
LAWB4270ევროპის სამართალი6
LAWB4280სანებართვო სამართალი6
LAWB4290სააღსრულებო სამართალი6
LAWB4340იურისტის პროფესიული უნარ–ჩვევები6
LAWB3261სისხლის სამართლის აქტუალური საკითხები6
LAWB4116შესავალი ამერიკის შეერთებული შტატების სამართალში6
LAWB4117საერთაშორისო კომერციული არბიტრაჟი6
LAWB4118შედარებითი საკორპორაციო სამართალი6
LAWB4119ტექნოლოგიური სამართალი6
LAWB4151საგადასახადო სამართლის საფუძვლები6
LAWB4180სასჯელის შეფარდება6
LAWB4185სანოტარო სამართალი6
LAWB4210საერთაშორისო სისხლის სამართალი6
LAWB4214საპროცესო დოკუმენტების შედგენა სისხლის სამართლის პროცესში6
LAWB4266ევროპული სისხლის სამართალი6
LAWB1325ადგილობრივი თვითმმართველობის (მუნიციპალური) სამართალი6
LAWB2224განათლების სამართალი6
LAWB4212სისხლის სამართლის პროცესის მონაწილეები6
LAWB4217ხელშეკრულების შედგენის პრაქტიკული კურსი6
LAWB4242შესავალი საერთაშორისო ბიზნეს სამართალსა და ეთიკაში6
LAWB4244სამართალი და ეკონომიკა6
LAWB4400კერძო სამართლის რეპეტიტორიუმი6
LAWB4410სისხლის სამართლის რეპეტიტორიუმი6
LAWB4420საჯარო სამართლის რეპეტიტორიუმი6
კლინიკა
კლინიკის ბლოკიდან სტუდენტმა უნდა დააგროვოს 12 ECTS შეთავაზებულიდან მხოლოდ ერთ-ერთი სასწავლო კურსის გავლით

Qualification: BA in Law
Program permission: Enrollment of students at the first level of academic higher education (bachelor’s programs) is carried out based on the results of the Unified National Examinations or the order of the Minister of Education and Science of Georgia No. 224/N (December 29, 2011), upon passing administrative registration and based on the order of the University presidents.
The primary objective of the Bachelor’s Program in Law is to train highly qualified specialists in the fields of private, public, and criminal law, thereby contributing to the development of the legal state, reinforcement of the values of the rule of law, democracy and professional ethics in society, and enhancement of civil legal consciousness.
Through theoretical knowledge and the use of practical teaching methods, the program equips students with contemporary field knowledge, relevant practical skills, and professional responsibility and autonomy. Upon completing the program, graduates will be able to hold any position that requires a bachelor’s degree in law, and does not impose state certification exams. Graduates will have the opportunity to further pursue their studies at the master's level, which is designed to prepare specialists for a higher level of expertise.
• Induction, Deduction, Analysis, and Synthesis
• Interactive lecture
• Textbook-based method
• Upon completing the program, the graduate:
• Describes the essence of law, its fundamental principles, and their significance for the formation of the legal system; characteristics of the main legal systems and their distinctive features;
• Elaborates on the principal theories, rules, principles and regulatory characteristics of the program's field-specific study courses, encompassing:
- methods of norm interpretations;
- principles of state organization and local self-governance, and the constitutional-legal foundations of the national model;
- fundamental human rights and freedoms, their conceptual and value-related aspects, principles of limitation, and the features of defense mechanisms available at the national level;
- system of international law, fundamental principles, institutions, mechanisms of international legal responsibility, and the interplay between international and national law;
- general concepts, principles, and the system of private law, including the regulatory aspects of the relationships within the domain of general civil law, property law, law of obligations, contractual law, torts, family and inheritance law, corporate law and labor law;
- the essence and principles of administrative law, forms of activity of the administrative body;
- principles of criminal law, the essence of crime, types and characteristics of criminal legal responsibility, including structural underpinning of crimes, punishment, and its types;
- Peculiarities of civil proceedings;
- Peculiarities of administrative proceedings;
- Peculiarities of criminal proceedings;
- Peculiarities of constitutional proceedings; - Historical sources of Georgian law;
- norms of professional ethics. Determines the causes of legal disputes, their main characteristics, and ways of resolving them by legal means.
• identifies complex and unexpected legal problems, develops ways to solve them using established and/or some of the latest methods, and presents the chosen position argumentatively;
• analysis legally significant information, including legal norms and sources;
• distinguishes between the main institutions of the national legal system;
• distinguishes between the fields of public and private law, qualifies legal relationships thereof;
• drafts, amends, and interprets legal documents, including civil and administrative contracts, adjudicating acts, procedural documents, individual and normative administrative acts;
• in accordance with predetermined instructions, develops research or practical project;
• in accordance with predetermined instructions, provides legal consultations;
• taking into account the legal means of dispute resolution and ethical norms, develops a dispute resolution strategy and tactics;
• verbally and in writing, in both native and English languages, discusses own ideas, existing legal problems, and their solutions with specialists and non-specialists using appropriate information and communication technologies; Appropriately uses legal terminology;
• searches and identifies necessary information, including the sources of national and international law, legislative amendments, case law, scholarly novelties using electronic library systems and other databases, primary legal information systems.
• recognizes the importance of maintaining ethical and professional standards in professional activities, on the basis of which the graduate will be able to maintain these standards in his/her own activities;
• recognizes the principles necessary for the formation of a legal and democratic state, fundamental human rights and freedoms, and the importance of their realization;
• determines the value of basic legal principles;
• leads activities aimed at personal and collective development, adhering to the fundamental principles of individual and collaborative work;
• demonstrates the capacity to constantly advancing knowledge, embarcing the principle of "lifelong learning.
The program is structured in a way to take account of the differences in students' linguistic competencies. Specifically, students begin learning the English language at a stage that corresponds to their knowledge, which is determined based on the scores received in Unified National Examinations and internal exams.
Following is the distribution by percentiles of the maximum raw score designated by Unified National Examinations:
• in the case of obtaining 63%, the student is admitted to the B1/1 level of English;
• in the case of obtaining 64% to 86%, the student is admitted to the B1/2 level of English;
• in the case of obtaining 87% to 100% the student is admitted to the B1/2 level of English;
• in case of obtaining more than 93%, the student is eligible for the language proficiency test. If students accumulates the borderline scores, one is admitted to the English language level B2/2. If the student does not accumulate the borderline quantity, they will be admitted to level B2/1;
• In case of obtaining more than 93%, if the student does not appear for the test, he/she will be admitted to the B2/1 level;
English VI (B2/2) and Legal English I are compulsory for all students of the program.
Language of instruction is English for the following program components: ENGL2147 English Language III (B1/1), ENGL2217 English Language IV (B1/2), ENGL3149 English Language V (B2/1), ENGL3213 English Language VI (B2/2), LAWB3151 Introduction to Legal English, LAWB3152 Legal English I, LAWB3253 Legal English II, LAWB3215 Moot Court for Masters, LAWB4179 Constitutional Rights in Comparative Perspective, LAWB4242 Introduction to International Business Law and Ethics, LAWB4116 Introduction to United States Law, LAWB4117 International Commercial Arbitration, LAWB4118 Comparative Corporate Law and LAWB4119 Technology Law.
To complete the program, the student must accumulate 240 ECTS, which are distributed as follows: the student must accumulate 24 ECTS from the blocks of the university study courses (12 ECTS – block of Humanities and Social Sciences, 12 ECTS - STEM block), the student must pass all the core study courses provided by the program (156 ECTS), 12 ECTS must be accumulated by the student passing only one of the study courses offered in the clinic block, and 48 ECTS - from the elective block of the program.
The block of Humanities and Social Sciences and the STEM block offer students a wide choice, however, within them, the student elects and passes a certain number of credits to complete the program. By exceeding these credits, the study courses exceed 240 ECTS, and they will not be counted in the credits of any other block of the program, including the optional part.