პროგრამა: უსაფრთხოების სწავლებები
პროგრამაზე დაშვების წინაპირობა: კადემიური უმაღლესი განათლების მეორე საფეხურზე (სამაგისტრო პროგრამებზე) სტუდენტთა ჩარიცხვა ხორციელდება საერთო სამაგისტრო გამოცდების შედეგების საფუძველზე ან საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის №224/ნ (2011 წლის 29 დეკემბერი) ბრძანების შესაბამისად, ინგლისურ ენაში (წერითი) და სპეციალობაში (ინგლისურ ენაზე ზეპირი) გამოცდის წარმატებით გავლის, ადმინისტრაციული რეგისტრაციის და პრეზიდენტების ბრძანების საფუძველზე (ინგლისური ენის სავალდებულო კომპეტენცია განისაზღვრება B2დონით: ა) საუნივერსიტეტო გამოცდით, მინიმუმ 70%-იანი ბარიერის გადალახვის შემთხვევაში; ან ბ) საერთაშორისოდ აღიარებული ენის გამოცდების (IELTS, TOEFL ან Cambridge English Exam-ის წარმატებით ჩაბარებისდამადასტურებელი დოკუმენტის წარმოდგენით (ინგლისური ენის B2 დონის შესაბამისი ქულაა IELTS - 5.5-6.5; TOEFL 87-109 IBT, Cambridge English Exam -160- 179); ან გ) ბაკალავრატში ინგლისურ ენაზე სწავლის დამადასტურებელი დოკუმენტის საფუძველზე. ).
უსაფრთხოების სწავლებების პროგრამის   მიზანია კურსდამთავრებულებს საერთაშორისო პოლიტიკისა და ურთიერთობის სფეროში გამოუმუშაოს უსაფრთხოების პოლიტიკის შემუშავების, წარმოების, თავდაცვის სფეროს, როგორც უსაფრთხოების სფეროს შემადგენელი ელემენტის ორგანიზების უნარი და საერთაშორისო პოლიტიკური პროცესების, ისევე, როგორც სახელმწიფო პოლიტიკის უსაფრთხოების და თავდაცვის საკითხებთან ურთიერთკავშირის დამოუკიდებლად კვლევის უნარი.
აღნიშნული პროგრამის კურსდამთავრებულებს შეეძლებათ დასაქმდენენ თავდაცვის სამინისტრო და შეიარაღებული ძალები, საგარეო საქმეთა სამინისტრო, მთავრობა, პარლამენტი (კომიტეტები), სუს (სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახური), შინაგან საქმეთა სამინისტრო, საგარეო დაზვერვა, საქართველოში არსებული საერთაშორისო ორგანიზაციები, საელჩოები და ადგილობრივი ანალიტიკური ორგანიზაციები.
• ფორმატში ან ბიბლიოთეკაში
• მოკლე ანალიტიკური ნაშრომები
• ცოდნა
კურსდამთავრებულს აქვს:
• საერთაშორი ურთიერთობების სფეროში გაბატონებულ თეორიებსა და პოლიტიკურ გადაწყვეტილებებს შორის არსებული კავშირის შესახებ ღრმა და სისტემური ცოდნა.
• უსაფრთხოების სფეროსთვის მნიშვნელოვანი ფაქტორების ღრმა და სისტემური ცოდნა, მათ შორის თავდაცვის სისტემის კომპლექსური ბუნება, მისი ორგანიზაციული თავისებურებები და თავდაცვის პოლიტიკაში არსებული გამოწვევები.
• საერთაშორისო და სახელმწიფო უსაფრთხოების კონტექსტში კონფლიქტების წარმოშობის, ფორმების და შედეგების ღრმა ცოდნა, რაც ხელს უწყობს ახალი იდეების შექმნას უსაფრთხოების და თავდაცვის პოლიტიკის გატარების დროს.
• საგარეო და საშინაო პოლიტიკაში სამხედრო როგორც პრიორიტეტული ბერკეტის გამოყენების დილემის გადაწყვეტის უნარი, გლობალური უსაფრთხოების კონტექსტში სახელმწიფო ინტერესების რანგირების უნართან ერთად.
• რესურსების ფაქტორის გათვალისწინებით საფრთხეზე რეაგირების ხარისხის განსაზღვრის უნარი (მათ შორის ძალთა სტრუქტურა და შესაძლებლობები) და სამართლებრივი და ნორმატიულ/რეგულატორული მექანიზმების გამოყენების უნარი სექტორული პოლიტიკის განსაზღვრის ან სამართლებრივი ქეისების დროს.
• სახელმწიფო ძლიერების ბერკეტების, მათ შორის სამხედრო ბერკეტთან კომბინაციაში, გამოყენების ეფექტურობის კრიტიკული შეფასების უნარი.
• კონკრეტულ ინსტიტუციურ ჩარჩოებში განხორციელებული ცალკეული სექტორული პოლიტიკის ეფექტურობის შეფასების უნარი.
• ინფორმაციის თავმოყრის, დასკვნების ფორმულირების, გაცვლის და კომუნიკაციის ენის შესაფერისი ფორმატის შერჩევის უნარი განსხვავებული აუდიტორიის მიხედვით.
• მცირე ზომის კვლევითი პროექტის განხორციელების, ისევე როგორც ზოგადი პროგრამული ბიუჯეტის ჩარჩოებისა და მოლაპარაკების  შეთანხმების ტექსტის შედგენის უნარი.
უსაფრთხოების სწავლებების პროგრამა შედგება 120 (ECTS) კრედიტისგან.
სტუდენტი გადის ამავე პროგრამის ძირითადი საგნებს 78 კრედიტის ოდენობით, ხოლო დარჩენილ 42 კრედიტი შეუძლია აიღოს ამავე პროგრამის სარჩევითი საგნებიდან .

Program name: Security Studies
Program permission: English language requirement: B2 Level. English language competence of candidates is assessed by either 1) the university through university exams, with a minimum threshold of 70%; or 2) internationally recognized exams, such as IELTS, TOEFL, or Cambridge English Exam. (B2 level equivalent scores: IELTS 5.5-6.5; TOEFL 87-109 IBT; Cambridge English Exam 160-179) Those candidates whose undergraduate degree was fully taught in English are exempted from this requirement. Georgian citizens must successfully pass the Unified Post-Graduate Exam. Georgian applicants must complete requirements 1-3. International applicants must complete 1-2.
MA program in Security Studies
The program objective is to provide graduates with the ability to understand the formation and conduct of the security policy in the field of international politics. Further, to provide the graduates with the competence of understanding security policy making and organizing defense matters as an integral component of the security, as well as to research independently international political processes as intersection of the state policy, security and defense issues.
Graduates of this program will be able to work atthe Ministry of Defense and the Armed Forces, Ministry of Foreign Affairs, Government, Parliament (Committees), The SSS (State Security Service) of Georgia, Ministry of Internal Affairs, Foreign Intelligence, International Organizations in Georgia, Embassies, and local analytical organizations.
• Discussions/debates
• Explanation method
• Method of working on a book
• Material/Source search and selection in Libraries
• Project presentation
• Verbal method
• Brief analytical papers
• Knowledge
A Graduate has:
• Deep and systemic knowledge of interconnection between theories (realism, neo-realism, institutionalism etc.) and policies implemented in the field of international relations.
• Deep and systemic knowledge of crucial elements relevant to the security field, including the complex nature of defense system, its organization and challenges of defense policies.
• Deep knowledge of the genesis, forms and consequences of conflicts in the context of international and state security, that will help generate new ideas while developing and implementing defense/security policy.
Skills:
A graduate has the ability:
• To resolve the dilemma of using a defense/military element as a priority foreign or domestic political instrument, along with the ability to deal with the problem of the ranking of national interests in the context of global security.
• To calculate threat-response ratio resource wise (incl. force structure and capabilities) and apply legal and normative/regulatory mechanisms in legal disputes, or sectoral policies.
• To critically comprehend and evaluate the effectiveness of elements of state power, incl. in a combination with military power.
• To conclude the effectiveness of particular sectoral policies within the different institutional constrains.
Ability to formulate the proper format of findings, information exchange and language of communication to different audiences.
• To conduct and develop a small size research project, as well as draft a general program based budget and negotiation agreements.
The Master’s program of Security Studies of 120 (ECTS) credits.
If she/he chooses to pursue this program the student passes the major in total of 78 credits. The remaining 42 credits may be taken from electives block of the same program.
Graduates of this program hold a Master's degree in Security Studies.
Student passes the major in total of 78 credits. The remaining 42 credits may be taken from electives block of the same program.