პროგრამა: გლობალური და უსაფრთხოების სწავლებები
მისანიჭებელი კვალიფიკაცია: უსაფრთხოების კვლევების მაგისტრი; დიპლომატიისა და საერთაშორისო პოლიტიკის მაგისტრი
პროგრამაზე დაშვების წინაპირობა: ბაკალავრის ხარისხი სოციალურ მეცნიერებებში, ინგლისური ენის (B2 დონე) და სხვა საკანონმდებლო მოთხოვნები. კერძოდ, საქართველოს მოქალაქეებმა უნდა ჩააბარონ საერთო სამაგისტრო გამოცდები. ა) უცხო ქვეყნის მოქალაქეებისათვის და მოქალაქეობის არმქონე პირებისათვის, რომლებმაც უცხო ქვეყანაში მიიღეს სრული ზოგადი ან მისი ეკვივალენტური განათლება, ბ) საქართველოს მოქალაქეებისათვის, რომლებმაც უცხო ქვეყანაში მიიღეს სრული ზოგადი ან მისი ეკვივალენტური განათლება და სრული ზოგადი განათლების ბოლო 2 წელი ისწავლეს უცხო ქვეყანაში, გ) პირებისათვის, რომლებიც სწავლობენ/სწავლობდნენ და მიღებული აქვთ კრედიტები უცხო ქვეყანაში ამ ქვეყნის კანონმდებლობის შესაბამის აღიარებულ უმაღლეს საგანმანათლებლო დაწესებულებაში შეძლებენ პროგრამაში ჩარიცხვას ერთიანი ეროვნული გამოცდების ჩაბარების გარეშე ( № 224 / ნ საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო 29 დეკემბერი, 2011) ბრძანების თანახმად.
პროგრამის მიზანია კურსდამთავრებულს მისცეს უსაფრთხოებასა და თავდაცვის სფეროში, ისევე, როგორც საერთაშორისო არენაზე მოქმედი საერთაშორისო ორგანიზაციების და ინსტიტუტების, მიმდინარე პროცესებისა და მოქმედი მექანიზმების შესახებ სიღრმისეული და სპეციფიკური ცოდნის მიწოდება და აღნიშნულ სფეროებში პრობლემატური საკითხებისა და ტენდენციების დამოუკიდებლად კვლევის წარმოების უნარი ცოდნის წარმოების მიზნით პროფესიული ეთიკური ნორმების გათვალისწინებით.
"საერთაშორისო პოლიტიკა, უსაფრთხოება და თავდაცვა"-|კონცენტრაციის  მიზანია კურსდამთავრებულებს საერთაშორისო პოლიტიკისა და ურთიერთობის სფეროში გამოუმუშაოს უსაფრთხოების პოლიტიკის შემუშავების, წარმოების, თავდაცვის სფეროს, როგორც უსაფრთხოების სფეროს შემადგენელი ელემენტის ორგანიზების უნარი და საერთაშორისო პოლიტიკური პროცესების, ისევე, როგორც სახელმწიფო პოლიტიკის უსაფრთხოების და თავდაცვის საკითხებთან ურთიერთკავშირის დამოუკიდებლად კვლევის უნარი.
აღნიშნული კონცენტრაციის კურსდამთავრებულებს შეეძლებათ დასაქმდენენ თავდაცვის სამინისტრო და შეიარაღებული ძალები, საგარეო საქმეთა სამინისტრო, მთავრობა, პარლამენტი (კომიტეტები), სუს (სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახური), შინაგან საქმეთა სამინისტრო, საგარეო დაზვერვა, საქართველოში არსებული საერთაშორისო ორგანიზაციები, საელჩოები და ადგილობრივი ანალიტიკური ორგანიზაციები.
"საერთაშორისო ინსტიტუტები და გლობალური მმართველობა"-ს კონცენტრაციის  მიზანია კურსდამთავრებულებს საერთაშორისო პოლიტიკისა და ურთიერთობის სფეროში გამოუმუშაოს
გლობალური პროცესებისა და კომპლექსური ხასიათის მოვლენების ანალიზის დროს საერთაშორისო ორგანიზაციების, ინსტიტუციური ჩარჩოებისა და სამართლებრივ-ნორმატიული მექანიზმების, მათი ეფეტურობის და სხვადასხვა დონეზე სოციო-ეკონომიკურ ფაქტორებთან მჭიდრო კავშირის დამოუკიდებლად კვლევის უნარი.
აღნიშნული კონცენტრაციის კურსდამთავრებულებს შეეძლებათ დასაქმდენენ საგარეო საქმეთა სამინისტროში, მთავრობაში, პარლამენტში (კომიტეტები), შინაგან საქმეთა სამინისტროში, გაეროში, ეუთოში, საერთაშორისო ორგანიზაციებში, საქართველოში არსებულ საერთაშორისო ორგანიზაციებში, საელჩოებში და ადგილობრივი ანალიტიკური ორგანიზაციებში.
• კონცენტრაცია - "საერთაშორისო პოლიტიკა, უსაფრთხოება და თავდაცვა"
კურსდამთავრებულს ექნება:
-   საერთაშორისო ურთიერთობების სფეროში არსებული თეორიების (რეალიზმი, ნეორეალიზმი, ინსტიტუციონალიზმი) და პრაქტიკაში განხორციელებული პოლიტიკის ურთიერთკავშირის ღრმა და სისტემური ცოდნა
-  უსაფრთხოების სფეროსთვის დამახასიათებელი კრიტიკული ელემენტების, მათ შორის თავდაცვის სისტემის კომპლექსური ბუნების, ორგანიზების და თავდაცვის პოლიტიკის წინაშე არსებული გამოწვევების შესახებ ღრმა და სისტემური ცოდნა
-  საერთაშორისო და სახელმწიფო უსაფრთხოების კონტექსტში კონფლიქტების გენეზისის, ფორმებისა და შედეგების შესახებ შესახებ ღრმა ცოდნა, რაც ხელს შეუწყობს თავდაცვის და უსაფრთხოების პოლიტიკის ფორმირება/წარმოებისას ახალი იდეების გენერირებას.
-  გლობალური უსაფრთხოების კონტექსტში ეროვნულ ინტერესებს შორის არსებული ჭიდილის, უპირატესობის და თავდაცვის/სამხედრო ელემენტის, როგორც საგარეო, ისე შიდა პოლიტიკური ინსტრუმენტის გამოყენების დილემის გადაწყვეტის უნარი
-  უსაფრთხოების პოლიტიკის შემადგენელი ელემენტების, მათ შორის თავდაცვის სფეროს ორგანიზების და წარმართვის გამოწვევების შესახებ დამოუკიდებლად კვლევის უნარი აკადემიური კეთილსინდისიერების პრინციპების დაცვით, უახლესი მეთოდებისა და მიდგომების გამოყენებით
-  საერთაშრისო ასპარეზზე უსაფრთხოების ფაქტორის დომინირების გათვალისწინებით სახელმწიფოებრივ ინტერესთა კომპლექსის ჩამოყალიბებისა და პრიორიტეტიზაციის შესახებ დასკვნების გამოტანის უნარი
- გლობალური უსაფრთხოების სისტემაში პოლიტიკური და განსაკუთრებით სამხედრო ინსტრუმენტების ეფექტურობის კრიტიკული გააზრების უნარი და სახელმწიფო ძლიერების სხვა ელემენტებთან გამოყენების სინთეზური ანალიზის უნარი
- საერთაშორისო ურთიერთობების სფეროში არსებული თეორიების ვალიდურობისა და გატარებული პოლიტიკის შედეგად მიღებული ემპირიული მტკიცებულებების კომუნიკაციის უნარი აკადემიურ და პროფესიულ საზოგადოებასთან
-  საერთაშორისო პოლიტიკისა და უსაფრთხოების კონტექსტში კონკრეტული ინტერესის ფორმირების, მისი დომინირების და შესაბამისად, გამოყენებული მექანიზმების ეფექტურობის არგუმენტაციის უნარი
ავტონომიურობა და პასუხისმგებლობა
- საერთაშორისო პოლიტიკის, უსაფრთხოებისა და თავდაცვის საკითხების ირგვლივ ინფორმაციის, სამეცნიერო სტატიების, ლიტერატურის, კვლევების დამოუკიდებლად მოძიებისა და შესწავლისა და კომპლექსური საკითხების/პრობლემების განმსაზღვრელ ფაქტორებად დაშლისა და გაანალიზების უნარი
- გათავისებული საერთაშორისო პოლიტიკაში ძალის პრიმატის უარყოფას და მშვიდობიანი თანამშრომლობის პოლიტიკის მხარდაჭერას.
კონცენტრაცია- "საერთაშორისო ინსტიტუტები და გლობალური მმართველობა"
·  სხვადასხვა სფეროში მიმდინარე გლობალური პროცესების, როგორიცაა გლობალური ვაჭრობა, შეიარაღების კონტროლი, მიგრაცია, მდგრადი განვითარება და ა.შ., მართვის მექანიზმებისა და არსებული არქიტექტურის შემადგენელი ელემენტების  შესახებ ღრმა და სისტემური ცოდნა
·  საერთაშორისო ორგანიზაციების, როგორიცაა გაერო, ეუთო, ევროკავშირი, ნატო და სხვა, როლის, ინსტიტუციური მნიშველობის, ორგანიზაციული სტრუქტურის და გატარებული პოლიტიკის სიღრმისეული ცოდნა და კრიტიკულად გააზრებული ორგანიზაციული (არა)ეფექტურობის გამომწვევი მიზეზები და გაუმჯობესების წინადადებები.
·    გლობალური მმართველობის სისტემის ფარგლებში არსებული მკაფიოდ გამოკვეთილი სამართლებრივი და სხვა ნორმატიული რეჟიმების, მათ შორის დიპლომატიური პრაქტიკის შესახებ სიღრმისეული ცოდნა, რაც ხსენებულ სფეროებში არსებული პრობლემების გადაწყვეტისთვის ახალი და ორიგინალური იდეების გენერირების საფუძველია.
·  საერთაშორისო სამართლებრივი ნორმებისა და რეჟიმების გამოყენებადობისა და კონკრეტულ სფეროებში (მაგალითად ჩვეულებრივი შეიარაღების კონტროლი და გლობალური თავისუფალი ვაჭრობა) სარგებლიანობის დადგენისთვის კვლევის დამოუკიდებლად წარმართვის უნარი.
· თემატიკისა და საკითხების ბუნებიდან გამომდინარე შესაბამისი პოლიტიკური მოლაპარაკებებისა და პროცესების ორგანიზების, წარმართვის და საჭიროების შემთხვევაში მასში ფორმატისა და ორგანიზაციული მექანიზმების ცვლილების დადგენის უნარი.
·  კომპლექსური საკითხების, როგორიცაა მიგრაცია, სოციო-ეკონომიკური განვითარება, გარემო და გამჭვირვალე მმართველობა,  პრობლემატიკის დადგენა და ინტერდისციპლინარული კვლევის მეთოდების გამოყენებით გადაწყვეტის ახალი გზების ძიების უნარი.
·   გლობალური მმართველობის ინსტიტუციური და ორგანიზაციული ჩარჩოების, კარგი მმართველობის (good governance) ინსტრუმენტების შეფასებისა და ეფექტურობის გაანალიზების უნარი.
·  საერთაშორისო მასშტაბის კონფლიქტის არსებობის შემთხვევაში, მისი გამომწვევი და ხელშემწყობი მიზეზების დადგენისა და კომპლექსური სურათის მიღების მიზნით, ინფორმაციის სინთეზისა და დასკვნების ჩამოყალიბების უნარი.
· კონკრეტულ შემთხვევასთან მიმართებაში გლობალური ინსტიტუციური ჩარჩოებისა და მექანიზმების რელევანტურობისა და განხორციელებული ანალიზის ფარგლებში ინტერდისციპლინარული მიდგომების და უპირატესობის არგუმენტაციის უნარი.
კურსდამთავრებულს ექნება
· გლობალური მმართველობის სფეროში შემავალი საკითხების გამოსაკვლევად არსებული ემპირიული მასალის დამოუკიდებლად მოძიების, სტრუქტურირების და რელევანტური მეთოდოლოგიური მიდგომების, მათ შორის ანალიტიკური მოდელების ოპტიმირების უნარი
·   გათავისებული საერთაშორისო ინსტიტუტების როლისა და თანამშრომლობითი მიდგომის მნიშვნელობის აღიარება
• პროგრამის დამტკიცების თარიღი: 10-07-2019
პროგრამის დამტკიცების ოქმის ნომერი: 64-19
გლობალური და უსაფრთხოების სწავლებების სამაგისტროპროგრამაშედგება 120 (ECTS) კრედიტისგან. სტუდენტი ჩარიცხვისას ირჩევს ერთერთ კონცენტრაციას.
საერთაშორისო პოლიტიკა, უსაფრთხოებადა თავდაცვა - კონცენტრაციისარჩევის შემთხვევაში სტუდენტი გადის ამავე კონცენტრაციის ძირითადი საგნებს 78 კრედიტისოდენობით, ხოლო დარჩენილ 42 კრედიტი შეუძლია აიღოს ამავე კონცენტრაციი სარჩევითი საგნებიდან ან/და საერთაშორისო ეკონომიკის ასარჩევი საგნების ბლოკიდან ან/და საერთაშორისო ინსტიტუტები დაგლობალური მმართველობის ძირითადი ან/და ასარჩევი საგნებიდან. აღნიშნული კონცენტრაციის კურსდამთავრებულს ენიჭება უსაფრთხოების კვლევების მაგისტრის ხარისხი.
საერთაშორისო ინსტიტუტები და გლობალური მმართველობა -კონცენტრაციის არჩევის შემთხვევაში სტუდენტი გადის ამავე კონცენტრაციის ძირითად საგნებს 90 კრედიტის ოდენობით, ხოლო დარჩენილ 30 კრედიტს იღებს ამავე კონცენტრაციის ასარჩევი საგნებიდან ან/და საერთაშორისო პოლიტიკა, უსაფრთხოება და თავდაცვის კონცენტრაციის ასარჩევი საგნებიდან ან/და საერთაშორისო ეკონომიკის ასარჩევი საგნების ბლოკიდან პროგრამაში ცალკეული კომპონენტები ხორციელდება ინგლისურენაზე.
აღნიშნული კონცენტრაციის კურსდამთავრებულს ენიჭება დიპლომატიისა და საერთაშორისო პოლიტიკის მაგისტრისხარისხი.

Program name: Global and Security Studies
Program permission: Bachelor’s degree in Social Sciences, English language (B2 Level) and other requirements defined by law. In particular, Georgian citizens must pass general Masters’ exams. a) For foreign citizens and the stateless persons who received full general or equivalent education in a foreign country. b) for Georgian citizens, who received full general or equivalent education and have completed at least 2 years of general education in a foreign country. c) Persons who are studying or have been studied and received credits in a foreign country, will be able to enroll in a program at a recognized higher educational institution in accordance with the law of that country - without passing Unified National Examinations. (According to the order N224/n Ministry of Education and Science of Georgia, December 29, 2011).
The program aims to provide the graduate students with in-depth and specific knowledge of current processes and mechanisms in international arena, in particular in the field of security and defense, as well as international organizations and institutions; also, the ability to independently research problematic issues and trends in these fields for the purpose of knowledge production in accordance with professional ethical standards. Concentration -“International Politics, Security and Defense” Goal is to provide graduates with the ability to understand the formation and conduct of the security policy in the field of international politics and relations. Further to provide the graduates with the competence of understanding security policy making and organizing defense matters as an integral component of the security field, as well as to research independently international political processes as intersection of between the state policy, security and defense issues. Graduates of this concentration will be able to work at the Ministry of Defense and the Armed Forces, Ministry of Foreign Affairs, Government, Parliament (Committees), The SSS (State Security Service) of Georgia, Ministry of Internal Affairs, Foreign Intelligence, International Organizations in Georgia, Embassies, and local analytical organizations. Concentration -“International Institutions and Global Governance” Provides graduates (in the field of international politics and relations) with the ability to independently research effectiveness of international organizations, institutional frameworks, legal-normative mechanisms and socio-economic factors, while analyzing complex nature of global processes and events. Graduates of this concentration will be able to work at the Ministry of Foreign Affairs of Georgia, Government, Parliament (Committees), Ministry of Internal Affairs, UN, OSCE, International Organizations, International Organizations operating in Georgia, Embassies, and local analytical organizations.
• Discussions/debates
•  Explanation method
•  Method of working on a book
• Material/Source search and selection in Libraries
• Project presentation
•  Verbal method
• Concentration- “International  Politics, Security and Defense”
A Graduate will have:
- Deep and systemic knowledge of interconnection between theories (realism, neo-realism, institutionalism etc.) and policies implemented in the field of international relations.
-  Deep and systemic knowledge of crucial elements relevant to the security field, including the complex nature of defense system, its organization and challenges of defense policies.
-          Deep knowledge of the genesis, forms and consequences of conflicts in the context of international and state security. This will help generate new ideas while developing and implementing defense/security policy.
Ability to apply knowledge in practice
A Graduate will have following skills:
- To resolve the dilemma of using a defense/military element as a foreign or domestic political instrument, along with the ability to deal with the dilemma and problem of choice between national interests in the context of global security.
-  To independently research the challenges associated with the constituting elements of security policy, including the structure and management of the defence system by adhering to the principles of academic integrity, by applying advanced methods and approaches.
Evaluation Skills
-  To draw conclusions on the formation and prioritization of the complexity of state interests, considering the dominance of the security factor in the international arena.
-  To critically comprehend the effectiveness of political and especially military instruments in the global security system; also, the ability to evaluate other elements of state power used in a combination with military power.
Communication Skills
Graduate will have:
-   Ability to communicate with the academic and professional community the validity of the theories in the field of international relations and formulate respective empirical evidence of particular policies implemented.
-  Ability to argue the formation of a particular state interest, its dominance and therefore the effectiveness of the mechanisms used in the international politics and security field.
Autonomy and Responsibility
A Graduate will be able to:
- Independently seek and study information on international politics, security and defense issues, scientific articles, literature, and research; as well as being able to disaggregate complex issues/problems into key determining variables.
- Acknowledged the primacy peaceful co-operation over the use of force in international politics.
Concentration - “International Institutions and Global Governance”
Knowledge and Understanding:
-  In-depth and systemic knowledge of existing international architecture, global processes and their control mechanisms in various fields such as global trade, arms control, migration, and sustainable development.
- In-depth knowledge of international organizations such as the United Nations, OSCE, European Union, NATO, their role, institutional significance, organizational structure and policies performed; also critical understanding of causes of organizational ineffectivenness and suggestions for improvement.
- In-depth knowledge of the legal and other normative regimes clearly defined within the global governance system, including diplomatic practice., thus, creating a basis for generating new and original ideas to solve problems in these fields.
-  Independently research the applicability of international legal norms and regimes in the specific fields/issues. (For example, conventional arms control and global trade).
-  Organize and participate in thematic negotiations and processes in the specific issue areas, not least to identify (if needed) the format and structure of changes in organizational design of negotiations.
-   Identify problem areas in the complex issues such as migration, socio-economic development, environment and transparent governance; as well as, to find new ways of interdisciplinary research methods.
Assessing skills
-  Ability to analyze and evaluate the institutional and organizational frameworks and tools of global and good governance.
-   Ability to identify the causes and contributing factors to international conflict; also to synthesize information and draw conclusions in order to grasp the complexity of issues reviewed.
Communication skills
A Graduate will have ability:
-   To defend interdisciplinary approaches and their advantages within the context of global institutional frameworks and mechanisms in a specific issue areas.
-  Ability to independently find, structure and optimize relevant methodological approaches, including analytical models, while examining issues in the field of global governance.
Recognize the importance and role of the collaborative approach to international institutions.
• Date of approval: 10-07-2019
Approval protocol number: 64-19
Lectures - 120 minutes, break - 15 minutes.
The Master’s program of International Relations consists of 120 (ECTS) credits. The student chooses one concentration while enrolling. International Politics, Security and Defense - If she/he chooses to pursue this concentration, the student passes the major in the same concentration with a total of 78 credits. The remaining 42 credits may be taken from electives of the same concentration and/or blocks of international economics and/or electives from the international institutions and global governance concentration. Graduates of this concentration hold a Master's degree in Security Studies. International Institutions and Global Governance If a student chooses this concentration he/she passes the core subjects of the same concentration to collect 84 credits, while the remaining 36 credits are taken from the same concentration subjects and/or the elective block of the International Politics, Security and Defense Concentrations and /or electives of the International Economics block. Graduates of this concentration hold a Master's Degree in Diplomacy and International Politics.