პროგრამა: ინფორმაციული ტექნოლოგიები
პროგრამაზე დაშვების წინაპირობა: აკადემიური უმაღლესი განათლების მეორე საფეხურზე (სამაგისტრო პროგრამებზე) სტუდენტთა ჩარიცხვა ხორციელდება საერთო სამაგისტრო გამოცდების შედეგების საფუძველზე ან საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის №224/ნ (2011 წლის 29 დეკემბერი) ბრძანების შესაბამისად, ინგლისურ ენაში (წერითი) და სპეციალობაში (ზეპირი) გამოცდის წარმატებით გავლის, ადმინისტრაციული რეგისტრაციის და პრეზიდენტების ბრძანების საფუძველზე.
პროგრამის მიზანია სტუდენტს მისცეს სიღრმისეული ცოდნა და გამოცდილება საინფორმაციო ტექნოლოგიების სფეროში კვლევისა და განვითარებისათვის. საინფორმაციო ტექნოლოგიების კურსები მოიცავს კომპიუტერულ სისტემებსა და ქსელებს, ვებ და ქსელურ პროგრამირებას, მონაცემთა ბაზებს (Oracle სერტიფიკატი), მობილური აპლიკაციების, ERP სისტემებს და საინფორმაციო ტექონოლოგიებში ლოგიკურ-ალბათურ მეთოდებს. სხვადასხვა არჩევით კურსები სტუდენტს საშუალებას მისცემს გაიღრმავოს კომუნიკაციის უნარი, შეიძინოს სიღრმისეული ცოდნა და საკითხის გადასაჭრელად კვლევაზე დაფუძნებული დასკვნების გაკეთების უნარ-ჩვევები, რათა წარმატებით გაუმკლავდნენ თანამედროვე საინფორმაციო ტექნოლოგიების სფეროში იმ პრობლემებს, რომლებიც მოითხოვენ პრინციპებსა და პროცესების სიღრმისეული ცოდნის. კურსდამთავრებულები შეძლებენ დასაქმდნენ კვლევით დაწესებულებებში, ბანკებში, სადაზღვევო კომპანიებში, კერძო და სახელმწიფო ორგანიზაციებში, როგორც IT მენეჯერი, ვებ ადმინისტრატორი, ქსელის ადმინისტრატორი, ან მონაცემთა ბაზის ადმინისტრატორები
•  ფლობს პროფესიული სფეროს შესახებ ღრმა და სისტემურ ცოდნას, რომელიც საშუალებას მისცემს მიღებული ცოდნის საფუძველზე შეიმუშავოს ახალი, სტანდარტულისგან განსხვავებული იდეები;
• ხსნის და აღწერს პროგრამირების, კომპიუტერული ინფრასტრუქტურის დაგეგმარების, მონაცემთა ბაზების ადმინისტრირების მეთოდებს.
• ხსნის და აღწერს მათემატიკური ლოგიკისა და ალბათობის თეორიის ძირითად თეორემებსა და ოპერაციებს;
• აღწერს საინფორმაციო ტექნოლოგიების პროექტების მართვის ციკლს;
• დამოუკიდებლად აგეგმარებს  დიდი ზომის ქსელის ინფრასტრუქტურას;
• პროგრამულ გარემოში შეიმუშავებს  პროდუქტებს, ქმნის  და მართავს პროექტს;
• გეგმავს და წარმართავს პროფესიული სფეროსათვის დამახასიათებელ კვლევას;
• საინფორმაციო-საკომუნიკაციო ტექნოლოგიების მიღწევათა გათვალისწინებით  აკადემიურ, პროფესიულ საზოგადოებას და სხვადასხვა სფეროს წარმომადგენლებს არგუმენტირებულად აწვდის  თავის დასკვნებს და იცავს  საკუთარ მოსაზრებას;
• მართავს გუნდს და არის მისი ეფექტური წევრი;
• აკეთებს დასკვნებს ქსელური უსაფრთხოების საკითხებთან დაკავშირებით;
• აყალიბებს დასკვნას რთული სისტემების მახასიათებლების კრიტიკული ანალიზის, მათ შორის რაოდენობრივი შეფასების მაჩვენებლების საფუძველზე ოპტიმალური სტრუქტურის შერჩევის შესახებ.
• ინფორმაციული ტექნოლოგიების ცალკეულ დარგთან დაკავშირებული ღირებულებებისადმი აფასებს საკუთარ და სხვების დამოკიდებულებებს
• მონაწილეობს პროფესიული ღირებულებების ფორმირების პროცესში და მათ დასამკვიდრებლად იყენებს  შეძენილ ცოდნას
• პროფესიულ სფეროში აქვს ტექნოლოგიური სიახლეების მიმღებლობის უნარი და მუდმივად განაახლებს საკუთარ ცოდნას / უნარებს
• პროგრამის დამტკიცების თარიღი: 04-09-2008
პროგრამის დამტკიცების ოქმის ნომერი: 42
პროგრამის განახლების ოქმის ნომერი: 40/19
სამაგისტრო პროგრამაზე სასწავლო პროცესი მიმდინარეობს 19:00 -21:15 სთ-მდე, აქედან სააუდიტორიო დატვირთვის ხანგრძლივობა 120 წუთია, შესვენება - 15 წუთი. სამაგისტრო სტუდენტთა მაქსიმალური რაოდენობა ჯგუფებში განისაზღვრება20-25 სტუდენტით. სამაგისტრო პროგრამების კომპონენტები შედგება 19 კვირაზე გათვლილი ელემენტებისგან.
პროგრამის 120 კრედიტი შედგება: პროგრამის ძირითად საგნები 78 ECTS, პროგრამის არჩევით საგნები 42 ECTS; პროგრამის ძირითად ნაწილში სტუდენტი ვალდებულია შეასრულოს სამაგისტრო ნაშრომი (30 ECTS), რომელზეც სტუდენტი რეგისტრირდება 90 კრედიტის (ძირითადი ბლოკიდან 48 ხოლო არჩევითი ბლოკიდან 42 კრედიტის) დაგროვების შემდეგ. არჩევითი საგნების საერთო რაოდენობა შეადგენს 198 ECTS, საიდანაც სტუდენტი ირჩევს 42 ECTS.
INFO5111ქსელური გადამრთველების დაგეგმვა6 1
INFO5112დაპროგრამების ინსტრუმენტები მონაცემთა ბაზებისათვის6 1
INFO5221რთული სისტემების ლოგიკურ-ალბათური მოდელირება6 1
INFO6250ინდუსტრიულ პლათმორმაზე დაფუძნებული დეველოპმენტი6 1
INFO6340სისტემების სტრუქტურული ანალიზი6 1
INFO5250კომპიუტერული გრაფიკის მათემატიკური აპარატი6 2
INFO6130Android პლათფორმაზე დაფუძნებული დეველოპმენტი6 2
INFO6140ERP სისტემების სტრუქტურა და ფუნქციონალობა6 3
INFO6260IT პროექტების მართვა6 3
INFO6240სამაგისტრო ნაშრომი ინფორმატიკაში30 4
INFO3369React Native: Cross-Platform Mobile Development6
INFO5599საინფორმაციო ტექნოლოგიების სამართლებრივი რეგულაციები6
INFO5959კიბერუსაფრთხოება და რეგულირება6
INFO5280ციფრული ინფორმაციის სამართალი6
INFO6350IT ინფრასტრუქტურის დიზაინი6
BLCH5110ბლოკჩეინი - დეცენტრალიზებული ინფორმაციული სისტემა6
BLCH5130კრიპტოვალუტების ტექნოლოგიები (ბიტკოინის ქეისი)6
BLCH5140ინოვაციური ბიზნეს-მოდელები6
BLCH5210ფულის დეცენტრალიზაცია და კრიპტოვალუტები6
BLCH5230ბიზნეს-პროცესები6
INFO5211მარშრუტიზაციის უზრუნველყოფა ქსელებში6
INFO5252Agile-პროგრამული უზრუნველყოფის განვითარების პროექტების მართვა6
INFO5256IT სერვისების ტრანზიტულობა6
INFO6135Web პლატფორმაზე დაფუძნებული დეველოპმენტი6
INFO6160ოპერაციათა კვლევა კომპიუტერულ ტექნოლოგიებში6
INFO6211პირად მონაცემთა დაცვა ციფრულ ერაში6
INFO6262Spring ფრეიმვორკი6
INFO6263დიდ მონაცემთა სისტემები6
INFO6271მონაცემთა ბაზების სისტემები6
INFO6280Microsoft Asp.Net Core MVC პლატფორმაზე დაფუძნებული მრავალშრიანი ვებ-აპლიკაციების შექმნის ინსტრუმენტები I6
INFO6292Visual Basic6
INFO6330IT მენეჯმენტი6
INFO7854Python6
BLCH5310ბლოკჩეინი 2.0 - გონიერი აქტივები და სმარტკონტრაქტები6
BLCH5320სმარტკონტრაქტების ტექნოლოგიები (ეთერიუმის ქეისი)6
INFO5253IT სერვისების ოპერირება და მუდმივი გაუმჯობესება6
INFO5254IT სერვისების სტრატეგია და დიზაინი6
INFO6220ქსელების გამართული მუშაობის უზრუნველყოფა და მხარდაჭერა6
INFO6221DevOps6
INFO6270ხელოვნურ ინტელექტზე დაფუძნებული მანქანური სწავლების ალგორითმიზაცია6
INFO6281ბიზნესის ანალიზის და ინტელექტუალური მართვის ტექნოლოგია მონაცემთა საცავებში6
INFO6290Microsoft Asp.Net Core MVC პლატფორმაზე დაფუძნებული მრავალშრიანი ვებ-აპლიკაციების შექმნის ინსტრუმენტები II6

| Program name: | Information Technology |
| Program permission: | Enrollment of students at the second level of academic higher education (master's programs) is carried out on the basis of the results of common master's exams or in accordance with the order No. 224/N (December 29, 2011) of the Minister of Education and Science of Georgia, successfully passing the English language (written) and specialty (oral) exams, on the basis of administrative registration and the order of the presidents. |
| Program goals: | The purpose of the program is to give the student profound knowledge and experience for research and development in the field of information technology. Information technology courses include computer systems and networks, web and network programming, databases (Oracle Certificate), mobile applications, ERP
systems and logical-probabilistic methods in information technologies. Various elective courses will enable the student to enhance their communication ability, acquire profound knowledge and the skills to make research-based conclusions to resolve the issue, in order to successfully cope with problems in the field of modern information technology that require deep knowledge of principles and processes. Graduates will be able to find employment in research institutions, banks, insurance companies, private and public organizations as IT managers, web administrators, network administrators, or database administrators.
Skills independently plans large-scale network infrastructure; develops products in the software environment, creates and manages the project; plans and conducts research characteristic of the professional field; Taking into account the achievements of information and communication technologies, he/she presents his/her conclusions and defends his/her opinion to the academic, professional community and representatives of various fields;
manages the team and is an effective member of it; makes conclusions regarding network security issues; forms a conclusion about the selection of the optimal structure based on the critical analysis of the characteristics of complex systems, including quantitative evaluation indicators.
Responsibility and autonomy He/she evaluates his/her own and others' attitudes to the values related to a particular field of information technology |
| Date of approval: | 04-09-2008 |
| Approval protocol number: | 42 |
| Update protocol number: | 40/19 |
| Program details: | In the master's program, the educational process takes place from 19:00 to 21:15, of which the duration of the classroom load is 120 minutes, the break is 15 minutes. The maximum number of graduate students in groups is determined by 20-25 students. The components of the master's programs consist of elements calculated over 19 weeks. |
| Teaching Process Characteristics: | 120 credits of the program consist of: In the main part of the program, the student is obliged to complete a master's thesis (30 ECTS), for which the student is registered after accumulating 90 credits (48 credits from the main block and 42 credits from the optional block). The total number of elective subjects is 198 ECTS, from which the student chooses 42 ECTS. |