პროგრამა: განათლების ადმინისტრირება
პროგრამაზე დაშვების წინაპირობა: აკადემიური უმაღლესი განათლების მეორე საფეხურზე (სამაგისტრო პროგრამებზე) სტუდენტთა ჩარიცხვა ხორციელდება ერთიანი სამაგისტრო გამოცდების შედეგების საფუძველზე ან საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის №224/ნ (2011 წლის 29 დეკემბერი) ბრძანების შესაბამისად, ინგლისურ ენაში (წერითი, მოთხოვნილი დონე B2) და სპეციალობაში (ზეპირი და წერითი) გამოცდის წარმატებით გავლის, ადმინისტრაციული რეგისტრაციის და უნივერსიტეტის პრეზიდენტების ბრძანების საფუძველზე. ინგლისური ენის ცოდნის დადასტურება შესაძლებელია საერთაშორისო ენის სერტიფიკატის წარდგენით (TOEFL (87), IELTS (6.5) ან სხვა B2 დონის შესაბამისი შედეგით) ან უნივერსიტეტის ინსტიტუციური გამოცდის 70%-იანი ზღვარის გადალახვით.
პროგრამის მიზანია სტუდენტს მისცეს საგანმანათლებლო სისტემის მმართველობის, ლიდერობის, პედაგოგიური საკითხებისა და გამოწვევების შესახებ თანამედროვე ცოდნა და პროფესიული უნარები, რათა მან შეძლოს განათლების სფეროში მართვისას გლობალური პოზიციის დაჭერა; მისცეს მას საშუალება გააცნობიეროს და გააკრიტიკოს საგანმანათლებლო სფეროს მართვის თეორიები და პრაქტიკა თანამედროვე კვლევებისა და პროფესიული გამოცდილების გათვალისწინებით. პროგრამა უზრუნველყოფს განათლების მართვის კულტურათაშორის გამოწვევებთან გასამკლავებლად აუცილებელი კომპეტენციების გამომუშავებას და ასწავლის სტუდენტს მართვასთან დაკავშირებულ სამართლიან და ამავე დროს, სტრატეგიულ გზებს. პროგრამის უმნიშვნელოვანეს ასპექტს თეორიულ საკითხებთან ერთად თანამედროვე პრობლემატიკით გაჯერებული პრაქტიკული ქეისებით სწავლება წარმოადგენს, რაც საშუალებას აძლევს კურსდამთავრებულს შეასრულოს განათლების საკითხებზე ან განათლების სფეროში მომუშავე ორგანიზაციების მართვის ფუნქციები. კურსდამთავრებულს ექნება საგანმანათლებლო საკითხების და სპეციალობის სიღრმისეული ცოდნა, რაც მას მიმზიდველს ხდის დამსაქმებელთა ფართო სპექტრისთვის. პროგრამა ამზადებს მომავალ ლიდერს, რომელსაც შეეძლება მუშაობა მენეჯერულ პოზიციაზე ისეთ სფეროებში, როგორიცაა, საშუალო და უმაღლესი განათლება როგორც ეროვნულ ისე საერთაშორისო დონეზე; განათლების საკითხებზე მომუშავე სამთავრობო და არასამთავრობო, ასევე კერძო საკონსულტაციო და ტრენინგ ორგანიზაციებში, ან გააგრძელოს სწავლა შემდეგ აკადემიურ საფეხურზე, დოქტორანტურაში.
• ახსნა-განმარტებით მეთოდი
• ვიდეო და აუდიო მასალის გამოყენება
• მცირე ტიპის კვლევის ჩატარება
• პრეზენტაცია
• პრობლემაზე ორიენტირებული დავალება
• ქეისის ამოხსნა
• ბიბლიოთეკაში საჭრო ლიტერატურის ელექტრონულად მოძიება
• წერითი სამუშაოს მეთოდი
• წიგნთან მუშაობის მეთოდი
• შესრულებაზე ორიენტირებული დავალება
• კურსდამთავრებული  საფუძვლიანად იცნობს:
სტრატეგიული დაგეგმვის, ხარისხის მართვის, განათლების სამართლისა და ფინანსირების არსებით საკითხებს;
მსოფლიოს მასშტაბით საგანმანათლებლო სისტემებისა და ინსტიტუტების წინაშე არსებულ გამოწვევებსა და პერსპექტივებს და ინოვაციებისა და ცვლილებების განხორციელებასთან დაკავშირებულ კომპლექსური საკითხებს; ასევე, განათლების პოლიტიკის, მართვისა და ლიდერობის აქტუალურ საკითხებსა და გამოწვევებს;
ეროვნულ და გლობალურ ძალებს განათლებაში, ეკონომიკასა და პოლიტიკაში და მათ გავლენას საკუთარ ინსტიტუციაზე.
• კურიკულუმის შექმნისა და განვითარების საკვანძო საკითხები, მოსწავლეზე ორიენტირებული კონსტრუქტივისტული სწავლების მეთოდოლოგიის, კლასის მართვისა და ინკლუზიური განათლების არსებით მოთხოვნათა გათვალისწინებით;
კვლევის დაგეგმვისა და განხორციელების კლასიკური მეთოდები განათლებაში, ისევე, როგორც პრაქტიკის კვლევის მეთოდი და მისი გამოყენების შესაძლებლობები საკუთარი პროფესიული განვითარების მიზნით;
• საგანმანათლებლო დაწესებულებებში არსებული ძირითადი გამოწვევების იდენტიფიცირებისა  და  ანალიზის საფუძველზე,  ოპტიმალური ორგანიზაციული პოლიტიკისა და ცველილებათა სტრატეგიის შემუშავება, შესაბამისი ადამიანური, ფისკალური, და ტექნოლოგიური რესურსების მოიძიება, გაანაწილება, და ეფექტურად გამოიყენება;
• საკუთარი კვლევისა და სისტემური ცოდნის საფუძველზე, რთული ორგანიზაციული პროცესების მართვა, პროფესიული ლიდერობისა და მენეჯერული ინიციატივის გამოვლენა ორგანიზაციული განვითარების ისეთ თანამედროვე გამოწვევებთან მიმიართებაში, როგორიც არის  ახალი საგნამანათლებლო საჭიროებებისა და მოთხოვნების განჭვრეტა; გადაწყვეტილების მიღების პოტენციური სამართლებრივი და მორალური შედეგების გათვალისწინებითა და შეფასებით, ორგანიზაციული კულტურის შეცვლისა და გაუმჯობესების სტრატეგიების შეფასება, საგანმანათლებლო სივრცეში ადამიანური რესურსების მართვის შეცვლილი როლის, ფუნქციებისა და აქტივობების შეფასება; სწავლებისა და მართვის ელექტრონული სისტემების ადაპრტირება და სხვა.
• სწავლა-სწავლების პროცესების დაგეგმვა და მართვა - ყოვლისმომცველი და თანმიმდევრული კურიკულუმის შექმნა და მისი მორგება სპეციფიკურ საგანმანათლებლო კონტექსტსზე,  საგანმანათლებლო სისტემის ხარისხისა და საგანმანათლებლო პროგრამის შედეგის მონიტორინგისა და შეფასების განხორციელება, ხარისხიანი სწავლებისა და სტუდენტთა სწავლის ზედამხედველობა და მხარდაჭერა, სპეციალური საგანმანათლებლო საჭიროებების მქონე სტუდენტებისთვის ნაკლებად შეზღუდული გარემოს შექმნა და ინკლუზიური პრაქტიკის წახალისებისთვის  არსებული  რესურსის გამოყენება;
• კონფლიქტური სიტუაციებისა და მოლოდინის შეფასება ორგანიზაციული საქმიანობის პროცესში, მათი გადაწყვეტისა და პრევენციის ინოვაციური გზების ძიება.
• იმ პოლიტიკური და სოციალური ძალების იდენტიფიცირება, რომლებიც ახდენენ საგანმანათლებლო სტრატეგიისა და პოლიტიკის ფორმირებას ადგილობრივ და ეროვნულ დონეზე;
• სხვადასხვა შინაარსისა და კონტექსტის საგანმანათლებლო მართვის საკითხების კვლევა თანამედროვე სასწავლო ორგანიზაციებსა და ინსტიტუტებში; კომპლექსური და, ხშირად არასრული ინფორმაციის კრიტიკული ანალიზი,  არგუმენტირებული დასკვნების გაკეთება და შედეგების გაზიარება;
• განათლების ადმინისტრირებასთან დაკავშირებულ საკითხებზე აკადემიურ და პროფესიულ საზოგადოებასთან კომუნიკაცია ინგლისურ ენაზე;
• საკუთარი საქმიანობის მუდმივი შეფასება და მცირე, მაგრამ მყარი ცვლილებების სისტემატური შეტანა პროფესიული განვითარების მიზნით;
• განათლებასთან დაკავშირებული პროგრესული ღირებულებების დამკვიდრების პროცესში აქტიური მონაწილეობა;
• პროგრამის დამტკიცების თარიღი: 02-23-2016
პროგრამის დამტკიცების ოქმის ნომერი: 06-16
პროგრამა შედგება 120 ECTS-სგან, საიდანაც 66 კრედიტი არის ძირითადი კურსები, ხოლო 30 კრედიტი სამაგისტრო ნაშრომი. დარჩენილი 24 ECTS-ის დაგროვება შესაძლებელია პროგრამის არჩევითი ან სხვა ინგლისურენოვანი სამაგისტრო პროგრამების კურსების გავლით (წინაპირობების დაცვით).
პროგრამა მოიცავს სასწავლო და კვლევით კომპონენტს. მისი დაძლევა შესაძლებელია როგორც სრული, ასევე ნაწილობრივი დატვირთვით. სასწავლო კომპონენტი მოიცავს 6 კრედიტის მოცულობის 11 ძირითად და 4 არჩევით კურსს. სამაგისტრო ნაშრომზე სამუშაო სემესტრი კვლევითია. სრული დატვირთვის, ორწლიანი პროგრამის შემთხვევაში, სტუდენტი ასრულებს სასწავლო კომპონენტებს სამ სემესტრში, თითოეულში 5 კურსის გავლით და კვლევით კომპონენტის შემცველ დისერტაციას მეოთხე სემესტრში. ნაწილობრივი დატვირთვის შემთხვევაში სტუდენტს შეუძლია სასწავლო კომპონენტის განაწილება 2.5 წელიწადზე, თითეულ სემესტრში მინიმუმ 3 კურსის გავლით. სასწავლო კომპონენტს მთელი სემესტრის ხანგრძლივობის კვლევითი კომპონენტი მოჰყვება. ჩვეულებრივ, თითოეული კურსი მოითხოვს სტუდენტისგან ყოველკვირეულად ლექციებზე დასწრებას: ერთი შეხვედრა თითოეულ საგანში ყოველკვირა. თითოეული ლექცია ორი 60-წუთიანი შეხვედრისგან შედგება. ზოგიერთი კურსი შესაძლებელია ინტენსიური წესით იყოს შეთავაზებული: ყოველდღიურად ორი კვირის განმავლობაში. დამოუკიდებელი მუშაობა ინდივიდუალურ და ჯგუფურ/კოლაბორაციულ დონეზე მისასალმებელია. ცოდნის პრაქტიკულ კომპეტენციაში და პირიქით ტრანსფერი მიიღწევა სწავლის პროცესში საგანმანათლებლო სივრცის რეალიებისა და პრაქტიკული პრობლემების განხილვით და გამოსავლის ძიებით. დამატებით, სემესტრში მინიმუმ ერთხელ, წინასწარ განსაზღვრულ დღეს, განხორციელდება ვიზიტი ერთ-ერთ დაწესებულებაში, იქნება ეს სამინისტრო, სამინისტროს დაქვემდებარებაში არსებული ორგანიზაცია, უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულება, სკოლა, არასამთავრობო ორგანიზაცია თუ სხვა. ვიზიტის მიზანია, სტუდენტები გაეცნონ თითოეული ტიპის საგანმანათლებლო დაწესებულების განათლების მენეჯმენტის პრაქტიკულ განხორციელებას. ვიზიტის შემდგომ დაგეგმილ სემინარზე, სტუდენტები შემოგვთავაზებენ თავიანთ ხედვას მასპინძელ დაწესებულებაში არსებულ მართვის ხარვეზებსა და მათი გადაწყვეტის შესაძლო გზებზე. სემინარის მოხსენებები აგებული იქნება შესაბამის სემესტრში სპეციალობის ძირითად საგნებში შესწავლილ მოდელებზე. ჯგუფი მცირე რაოდენობის სტუდენტებს მოიცავს, რაც საშუალებას აძლევს პროფესორებს მეტი დრო დაუთმონ მათთან ინდივიდუალურ მუშაობას. დამატებით, კონსულტაციების მეშვეობით უზრუნველყოფილია აკადემიური მხარდაჭერა. რეგულარული ლექციების გარდა, შესაძლებელია მოწვეული მკვლევრების მოკლე პრეზენტაციებზე ან სემინარებზე დასწრება. სტუდენტებს ვურჩევთ დაესწრონ აკადემიური პერსონალის მიერ ორგანიზებულ თითოეულ შეხვედრას. ასევე, მიზანშეწონილია სტუდენტებმა ჩაატარონ პრეზენტაციები საკუთარი ჯგუფისთვის. დახმარების საჭიროების შემთხვევაში, შეგიძლიათ მიმართოთ პროგრამის კოორდინატორს საქართველოს უნივერსიტეტში.

Program name: Education Administration
Program permission: The enrollment of students into the second tier of academic higher education, specifically master's programs, is governed by the outcomes of the unified master's examinations or is conducted in accordance with Ministerial Order No. 224/N issued by the Ministry of Education and Science of Georgia on December 29, 2011. This process necessitates successful performance in two distinct assessments: the English language examination (comprising written components with a requisite proficiency level of B2) and the evaluation of competence in the respective field of specialization, both in written and orally. The admission procedure relies on administrative registration and is executed under the authority of university presidents. Proficiency in the English language may be substantiated through the presentation of an internationally recognized language certification, such as TOEFL (with a minimum score of 87) or IELTS (attaining a minimum score of 6.5), or by achieving a result at the B2 level in accordance with other established standards. Alternatively, applicants can demonstrate their English language proficiency by achieving a score that surpasses the 70% threshold in the university's proprietary institutional examination.
The program aims at providing the student with modern knowledge and professional skills related to the management of the educational system, leadership, pedagogical trends and challenges, so that he/she can take a global position in management in the field of education; the program enables the students to understand and criticize the theories and practices relevant to the field of educational management in the context of modern research and professional experience.
The program provides the development of necessary competencies to deal with the cross-cultural challenges of educational management and provides the student with efficient strategies of management. Along with the theoretical aspects, the most important aspect of the program is providing the students with the competency of analyzing practical cases related to modern problems; all the mentioned allows the graduate to perform managerial functions of the organizations working on education issues or in the field of education. The graduate will have in-depth knowledge of educational issues and specializations meeting the demands of a wide range of employers.
The program trains a future leader who can take a managerial position in secondary and higher, both national and international educational institutions; in governmental and non-governmental, as well as private consulting and training organizations working on education-related issues, or to pursue studies at the next academic level of education - Ph.D.
• Demonstration methods
• Usage of video and audio learning materials
• Implementation of small studies
• Problem-oriented activities
• Case studies and analyses
• Methods of working with books
• Critical analyses
• Action-oriented teaching
• Lectures-seminars
• The graduate:
Deeply apprehends:
• essential issues of strategic planning, quality management, education law and financing;
• challenges and perspectives facing educational systems and institutions worldwide and the complex issues related to the implementation of innovations and changes, current issues and challenges of educational policy, management and leadership;
• national and global forces in education, economics, and politics and their impact on their own institution.
• key issues of curriculum design and development, considering essential requirements of student-oriented constructivist teaching methodology, classroom management and inclusive education;
• classical methods of research planning and implementation in education, as well as the practice research method and the possibilities of applying it for the purpose of own professional development.
• Identifying and analyzing significant challenges in educational institutions, develops an optimal organizational policy and recruitment strategy; Investigates, allocates and effectively utilizes appropriate human, fiscal and technological resources.
• Based on the research and systematic knowledge, manages complex organizational processes, demonstrates professional leadership and managerial skills by addressing modern challenges of organizational development such as anticipating new educational needs and requirements; considering the potential legal and moral consequences of decision-making, evaluates strategies for changing and improving organizational culture and its role, functions and activities of human resources management in the educational space; adapts electronic systems of teaching and management, etc.
• Plans and manages teaching-learning processes, designs a comprehensive and consistent curriculum considering specific educational contexts, evaluates the quality of the educational system and monitors the results of the educational program, creates a less restrictive environment for students with special educational needs, and applies available resources to encourage inclusive practices.
• Evaluates conflict situations in the process of organizational activity and investigates innovative ways for their resolution and prevention.
• Identifies the political and social forces that determine the educational strategy and policy at the local and national levels.
• Researches educational management issues of different content and context in modern educational organizations and institutions; critically analyzes complex and often incomplete information, draws reasoned conclusions, and shares results with the academic and professional community.
• Evaluates his/her own activities and introduces slight but significant changes for the purpose of systematic professional development.
• Actively participates in the process of establishing progressive values related to education.
• Date of approval: 02-23-2016
The program consists of 120 ECTS: 66 credits - core courses and 30 credits - master's thesis. The remaining 24 ECTS can be obtained through program electives as well as through the courses offered by other English-language master's programs (considering their prerequisites).
The program includes a teaching and research component. It can be overcome both with full and partial load. The educational component includes 11 core and 4 elective courses of 6 credits, while a research component - a master's research thesis is given 30 credits. In case of a full-time, two-year program, the student completes the study components in three semesters, through 5 courses each semester, and a thesis with a research component in the fourth semester.