პროგრამის მიზანი: პროგრამის მიზანია კვალიფიციური, პროფესიული ზრდისა და შემდგომ ეტაპზე სწავლის უნარის მქონე ფარმაცევტი ბაკალავრის მომზადება, რომელსაც ექნება ფარმაცევტული დახმარებისა და ზრუნვის, პაციენტზე ორიენტირებული ფარმაკოთერაპიის, ფარმაციის მიმართულებით კლინიკური კვლევების შედეგების გამოყენების, სამკურნალო საშუალებების წარმოებისა და დამზადების, ფარმაცევტული ანალიზის საბაზისო ცოდნა; ეთიკურ ღირებულებებზე დაფუძნებული ფარმაცევტული კვლევების ხელშეწყობის, ფარმაცევტული ინფორმაციის დამუშავებისა და გაცემის, ექიმი-ფარმაცევტი-პაციენტი მოდელის იმპლემენტაციის, პროფესიულ წრეებთან, საზოგადოებასთან კომუნიკაციის, ფარმაცევტული დაწესებულებების სტრუქტურული ერთეულების შესაბამის დონეზე მართვის უნარები. კურსდამთავრებული შეიძლება დასაქმდეს ფარმაცევტულ კომპანიებში, სააფთიაქო ქსელსა და სამედიცინო დაწესებულებებში, საზოგადოებრივი ჯანდაცვის ორგანიზაციებში, წამლის ხარისხის კონტროლისა და ტოქსიკოლოგიურ ლაბორატორიებში, ასევე სადაზღვევო კომპანიებში, რომლებიც ახორციელებენ ჯანმრთელობის დაზღვევას, ფარმაცევტისა ან/და აღნიშნულ დაწესებულებებში ფარმაციის მიმართულებით მენეჯერის პოზიციებზე.
• ინფორმაციის სისტემატიზაციის, განზოგადების, პერეფრაზირებისა და კომენტირების მეთოდებისა და ხერხების ცოდნა;
• ადამიანის ორგანიზმში ნორმალურ და პათოლოგიურ მდგომარეობებში ქიმიურ, ბიოქიმიურ, მოლეკულურ და ჰისტოლოგიურ დონეზე მიმდინარე პროცესების შესახებ საბაზისო ცოდნა;
• ადამიანის ანატომიისა და ფიზიოლოგიის საბაზისო ცოდნა;
• ჯანმრთელობის დაცვის სისტემის მენეჯმენტისა და ფუნქციების შესახებ საბაზისო ცოდნა;
• დაავადებების, მათი პრევენციისა და შესაბამისი მართვის (სანიტარიულ-ჰიგიენური მოთხოვნები, ინფექციის კონტროლი და სხვა) პრინციპების ცოდნა;
• გარემოს ჯანმრთელობისა და ჰიგიენის, პრევენციული მედიცინის საფუძვლების შესახებ ცოდნა;
• რაოდენობითი და თვისებითი კვლევის მეთოდების პრინციპების ცოდნა;
• ბიოსტატისტიკისა და ეპიდემიოლოგიის ძირითადი კვლევის მეთოდების ცოდნა;
• ფარმაცევტთა ეთიკის კოდექსისა და ბიოეთიკის ძირითადი პრინციპების ცოდნა;
• წამლების ძირითადი ჯგუფების, მათი  მოქმედებისა და ურთიერთქმედების მექანიზმების  საბაზისო ცოდნა.
• სოციალური ფსიქოლოგიის, სამედიცინო ფიზიკისა და ბიოფიზიკის საფუძვლების ცოდნა;
• ზოგადი, არაორგანული, ორგანული, ანალიზური ქიმიის საფუძვლების ცოდნა;
• ადამიანის ორგანიზმის, ცალკეული ორგანოს, ორგანოთა სისტემების აგებულების, უჯრედთა ინტეგრაციისა და ქსოვილთა წარმოქმნის, სტრუქტურული და ფუნქციური ორგანიზაციის ცოდნა;
• ადამიანის ორგანიზმში მოლეკულურ და უჯრედულ დონეზე მიმდინარე ძირითადი ბიოლოგიური პროცესების ცოდნა;
• სასიცოცხლო პროცესების მოლეკულური მექანიზმების, მემკვიდრეობისა და ცვალებადობის კანონზომიერებების ნორმალური პროცესებისა და დარღვევების  შესახებ ცოდნა;
• ნორმისა და პათოლოგიის დროს ცოცხალ ორგანიზმში შემავალ ნაერთთა ძირითადი კლასების (ნახშირწყლები, ცილები, ლიპიდები) შედგენილობის და ცვლის შესახებ  საბაზისო ცოდნა;
• ფარმაკოლოგიური ჯგუფების, მათი მოქმედების მექანიზმების, ეფექტურობის, ორგანიზმში შეყვანის, ბიოტრანსფორმაციისა და
ელიმინაციის გზების ცოდნა;
• ფარმაკოთერაპიის რაციონალური მეთოდების ცოდნა
• ფარმაცევტული ნედლეულისა და პროდუქციის დამზადების, გადამუშავებისა და ანალიზის ფიზიკური, მექანიკური, ქიმიური და ბიოლოგიური საფუძვლების ცოდნა;
• ფარმაცევტული ქიმიისა და ფარამცევტული ანალიზის საფუძვლების  ცოდნა;
• ფარმაკოგნოზიის,  ფარმაცევტული ტექნოლოგიის  კომპლექსური საკითხების საბაზისო ცოდნა;
• ფარმაკოკინეტიკის, კლინიკური ფარმაციისა და ფარმაცევტული ზრუნვის საფუძვლების ცოდნა;
• ტოქსიკოლოგიის, ბიოქიმიისა და ჰომეოპათიის საფუძვლების ცოდნა
• ზოგადი მედიცინისა და დიაგნოსტიკის საბაზისო ცოდნა;
• ფარმაცევტული ნედლეულის დამზადების, შრობის, გადამუშავების, შენახვის წესებისა და სტანდარტიზაციის მეთოდების საბაზისო ცოდნა;
• ფარმაცევტულ პრაქტიკაში საერთაშორისო სტანდარტებით განსაზღვრული მოთხოვნების შესრულების აუცილებლობის, ფარმაცევტული დაწესებულებების  ორგანიზაციული სტრუქტურის და საბაზრო ეკონომიკის საფუძვლების ცოდნა;
• პირველადი და გადაუდებელი სამედიცინო დახმარების პრინციპებისა და წესების  ცოდნა;
• ფარმაცევტული პოლიტიკისა და საქმიანობის ორგანიზაციის საფუძვლების ცოდნა;
• ცენტრალური ტენდენციების სტატისტიკური საზომების საკითხების,   სიმრავლეებზე მოქმედებების ცოდნა
• ბიზნესის ორგანიზაციულ-სამართლებრივი ფორმების, ორგანიზაციის სტრუქტურული ფორმების, ხელმძღვანელობისა და მართვის სტილის, ადამიანური რესურსების მართვის, მოტივაციის, ლიდერობის და ეთიკურ-სამართლებრივი გარემოს თეორიული საფუძვლების ცოდნა;
• ინფორმაციის სისტემატიზაციის, განზოგადების, პერეფრაზირებისა და კომენტირების მეთოდებისა და ხერხების, ასევე სხვადასხვა ტიპის აკადემიური ტექსტის შექმნისა და განვითარების რიტორიკული სტრატეგიების  ცოდნა;
• სტანდარტული მეთოდებით ნივთიერებათა მიღების და მათი ქიმიური ანალიზის ჩატარების უნარი;
• ბუნებრივი (მცენარეული, ცხოველური და მინერალური) და სინთეზური ნედლეულის დამზადების, გადამუშავების და შენახვის უნარი;
• ფარმაცევტული პროდუქციის ქიმიური, ბიოლოგიური და ტოქსიკოლოგიური ანალიზის ჩატარების უნარი
• სამკურნალწამლო საშუალებების ექსტემპორალური დამზადების (რეცეპტის შესაბამისად) და ფარმაცევტული პროდუქციის სერიული წარმოების უნარი;
• ფარმაკოთერაპიის რაციონალური მეთოდებით განხორციელების უნარი
• გადაუდებელი სამედიცინო შემთხვევების დროს პირველადი სამედიცინო დახმარების აღმოჩენის უნარი;
• სახელმწიფო სტანდარტებისა და ნორმატულ-ტექნიკური დოკუმენტაციის წამლების აღრიცხვის, განთავსების,  რეგისტრაციისა და ფარმაცევტული სხვა პრაქტიკული საქმიანობის დროს  გამოყენების უნარი;
• სპეცკონტროლს დაქვემდებარებული (ფსიქოტროპული, ნარკოტიკული) სამკურნალწამლო საშუალებების აღრიცხვისა და გაცემის უნარი;
• ჰიგიენური ნორმების ფარმაცევტულ პრაქტიკაში დაცვის უნარი;
• ფარმაცევტული ზრუნვის მეთოდების ( ექიმი-ფარმაცევტი-პაციენტი მოდელი) პრაქტიკაში გამოყენების უნარი;
• წინასწარგანსაზღვრული მითითებების შესაბამისად, ნედლეულის, სუბსტანციის და ფარმაცევტული პროდუქციის ხარისხის შეფასების მიზნით, კვლევის მეთოდების გამოყენების უნარი
• წინასწარ განსაზღვრული მითითებების შესაბამისად ბიზნეს გარემოს ფაქტორების გამოვლენისა (შესაძლებლობებისა და საფრთხეების) და ორგანიზაციის სტრატეგიული განვითარების გეგმის შემუშავების, ასევე მარტივი სამეურნეო ოპერაციების ფინანსურად აღრიცხვის, მოგების დაანგარიშების, მარტივი ფინანსური ანგარიშგებების შედგენის, პროდუქტის თვითღირებულების და უზარალობის წერტილის დათვლისა და ბიუჯეტების შედგენის,  უნარი;
• უნარი სხვადასხვა დანიშნულების ტექსტის შექმნისა და  წინასწარი მითითებების საფუძველზე მარტივი კვლევების წარმოება სტატისტიკური მეთოდების გამოყენებით;
• ფარმაცევტული საქმის  განხორციელებისათვის მონაცემთა  შეგროვების, დამუშავების, განამარტებისა და დასკვნის ჩამოყალიბების უნარი;
• ფარმაცევტული საქმიანობის ( ფარმაცევტული პროდუქტების წარმოება, რეალიზაცია,  ფარმაცევტული ზრუნვა და მოვლა) დროს წარმოქმინილი პრობლემების გამომწვევი ფაქტორების წინასწარი შეფასებისა და დასაბუთებული დასკვნის ჩამოყალიბების  უნარი;
• რეცეპტის გარეშე გასაცემი სამკურნალწამლო საშუალებების რაციონალური შერჩევის  უნარი;
• წამლის კლინიკური ეფექტურობის შეფასების უნარი;
• ფარმაკოლოგიური პროდუქტების მოხმარებისა და ფარმაცევტული  საქმიანობის, მ.შ. ფარმაცევტული ზრუნვის  ეფექტურად განხორციელების  მიზნით სათანადო მონაცემების შეგროვების, მოქმედების მექანიზმების გაანალიზების,  განმარტებისა და დასკვნის გამოტანის უნარი;
• კომპანიის ძლიერი და სუსტი მხარეების, შესაძლებლობებისა და საფრთხეების ანალიზისა და შესაბამისი დასკვენების გამოტანის უნარი
• აკადემიურ და პროფესიულ წრეებში ფარმაცევტულ თემებზე,  ანგარიშებისა და მონაცემების  ზეპირსიტყვიერ, ბეჭდვით, თუ ელექტრონულ ფორმატში წარდგენისა და დაცვის უნარი;
• ფარმაცევტული (სააფთიაქო, საქარხნო, ლაბორატორიული, საკონსულტაციო -ორგანიზაციული) საქმიანობის შესახებ პროფესიული ანგარიშების მომზადებისა და წარდგენის უნარი;
• რეცეპტით და რეცეპტის გარეშე პაციენტზე/კლიენტზე წამლის გაცემის და დოზირების, დანიშნულების, მიღების წესებისა და გვერდითი ეფექტების შესახებ ინფორმაციის მომზადების და  მიწოდების უნარი.
• ძირითად საბაზო დისციპლინებში საკუთარი სწავლის პროცესის თანმიმდევრულად და მრავალმხრივად შეფასების უნარი
• ფარმაცევტული უწყვეტი განათლების მიღებისა და პროფესიული ზრდის მიზნით ფარმკოლოგიის, ფარმაკოკინეტიკის, ფარმაცევტული ტექნოლოგიის, ფარმაცვეტული ქიმიის, ფარმაცევტული ანალიზის, ფარმაკოგნოზიის, ფარმოკოთერაპიისა და კლინიკური ფარმაციის, ფარმაცევტული ზრუნვის, ფარმაცევტული საქმიანობის მენეჯმენტის მიმართულებით შემდგომი სწავლის საჭიროების შეფასებისა და დადგენის  უნარი.
• ფარმაცევტულ პრაქტიკასა და კვლევებში ფარამცევტული ეთიკის ფორმირების ხელშეწყობისა და დამკვიდრების პროცესში მონაწილეობის უნარი;
პროგრამის განახლების თარიღი: 09-09-2014
პროგრამის განახლების ოქმის ნომერი: 38-14
პროგრამის დეტალები: ...
სწავლების ორგანიზების თავისებურებები: „ფარმაციის ინგლისურენოვანი“ საბაკალავრო პროგრამა მოიცავს 240 ECTS კრედიტს და შედგება ძირითადი საგნების 225 ECTS და არჩევითი საგნების 15 ECTS კრედიტისაგან (რომელთა არჩევაც ხდება 39 ECTS არჩევითი კრედიტისაგან). ძირითადი საგნებიდან ინგლისურენოვანი სტუდენტებისთვის სავალდებულო საგნებია 213 ECTS კრედიტი და 12 ECTS კრედიტი (KART1141 ქართული ენა, როგორც უცხო ენა I (6 ECTS) და KART1142 ქართული ენა, როგორც უცხო ენა II (6 ECTS)); ქართულენოვანი სტუდენტებისთვის 213 ECTS კრედიტი ძირითადი საგანი და 12 ECTS კრედიტი (ENGL3218 ინგლისური ენა მედიკოსებისთვის (C 1/1) (6 ECTS) და ENGL3219 ინგლისური ენა მედიკოსებისთვის (C 1/2) (6 ECTS) სავალდებულო საგანი.სტუდენტები საგნებს გადიან სემესტრულად, კურაციული სისტემით ტარდება ინტენსიური პრაქტიკული სწავლებები ფარმაცევტულ საწამოებსა (საწარმოო პრაქტიკა) და დაწესებულებებში (სააფთიაქო ქსელი, სამედიცინო კლინიკები), აგრეთვე პრაქტიკული მეცადინეობები ტარდება საუნივერსიტეტო სიმულაციურ აფთიაქში. ლაბორატორიული მეცადინეობები კი შესაბამის პროფილურ ლაბორატორიებში.

Program permission: English language requirement ( B2 Level ) and other legal requirements. In particular, Georgian citizens must successfully pass Unified National Exams and A)For Foreign citizens and stateless persons who have received general education or equivalent education in a foreign country, B) For the citizens of Georgia who have received general education or equivalent education and Studied abroad in the last 2 years of general education, C) persons who are studying / have studied and earned credits in a foreign country recognized by the laws of this country's higher education institutions will be able to transfer to this program without passing Unified National Exams according to the order (№ 224 / N Ministry of Education and Science, December 29, 2011). In the case if applicants do not have an English language certificate FCE (First Certificate in English) their English language competence is defined by the university through the university exams, with a minimum threshold of 60%.
Program goals: The aim of this program is to prepare a qualified bachelor pharmacist who will be able to develop professionally and continue with the next stage of education, who will have the basic knowledge in: pharmaceutical care, patient-centered pharmacotherapy, use of the results of clinical trials in pharmacy, production and manufacturing of medical products, and pharmaceutical analysis; Management skills necessary for: promoting pharmaceutical research based on ethical values, processing and delivering of pharmaceutical information, implementation of physician-pharmacist-patient model, communication with professional societies and general community, also skills for management of the structural units at appropriate (intermediate) level in the pharmaceutical organizations. The graduates of this program may be employed in pharmaceutical companies, drug stores and health care facilities, public health organizations, drug quality control and toxicological laboratories, also in insurance companies who carry out health insurance, on the positions of a pharmacist and / or a manager in pharmacy issues.
• Basic knowledge of chemical, biochemical, molecular and histological processes of the human body during normal and pathological conditions
• Basic of theoretical knowledge of the business legal organizational organization structure; Leadership and management styles, leadership and ethical - legal environment, human resource management and
• Knowledge of measures of central tendency, location and  arithmetic operations with sets
• Basic knowledge of human anatomy and physiology;
• Basic knowledge of the functions and management of the health care system;
• Knowledge of the principles of diseases, their prevention and management (health requirements, infection control, etc.);
• Basis knowledge of environmental health, hygiene, and preventive medicine;
• Basic knowledge of quantitative and qualitative analysis methods;
• Basic knowledge of biostatistics and epidemiology research methods;
• Knowledge of basic principles of bioethics and ethical code for pharmacists;
• Basic knowledge of the main groups of drugs, their action and interaction;
• Basic knowledge of Social Psychology, Medical Physics and Biophysics;
• Basic Knowledge of general, inorganic, organic, analytical chemistry;
• Basic Knowledge of the human body, organs, organ systems design, integration of cell and tissue formation, structural and functional organization;
• Knowledge of basic biological processes on molecular and cellular level;
• Basic Knowledge of Molecular mechanisms of life processes, heredity and variation regularities and irregularities in the normal processes ;
• Basic knowledge of changes and composition of the major classes of compounds (carbohydrates, proteins, lipids) of living organisms during normal and pathological conditions;
• Basic Knowledge of pharmacological groups, their actions, the effectiveness, biotransformation and elimination routs;
• Basic Knowledge of rational pharmacotherapy methods
• Basic Knowledge of processing and analysis of physical, mechanical, chemical and biological foundations of The pharmaceutical damp materials production;
• Basic Knowledge of pharmaceutical chemistry and pharmaceutical analysis;
• Basic knowledge Pharmacognosy, Pharmaceutical Technology;
• Basic Knowledge of pharmacokinetics, clinical pharmacy and pharmaceutical care;
• Basic Knowledge of Toxicology, Biochemistry and Homeopathy
• Basic knowledge of general medicine and diagnostics;
• Knowledge of the principles and rules of primary and emergency medical care;
• Basic knowledge of the rules and standards of the pharmaceutical raw material drying, processing and storage methods,;
• Basic Knowledge of the necessity of international standards of pharmacy practice, pharmaceutical institutions, organizational structure and the market economy;
• Basic knowledge of pharmaceutical policies and the organizational activities;
• Understanding of medical and non-medical fields / areas (Business, Economics, and Social Sciences) the nature and importance of applied professional activities;
• Knowledge of information systematization, generalization, and commenting Paraphrasing methods and techniques, as well as various types of rhetorical strategies for creation and development of academic text;
• Produce the compounds and make chemical analysis by using standard methods
• Have Skills for production, processing and storage of Natural (plant, animal or mineral) and synthetic raw materials
• Perform Pharmaceutical products’ chemical, biological and toxicological analysis
• Obtain skills for medication (Extemporary production according to recipe) and pharmaceutical production manufacturing.
• Achieve a rational pharmacotherapy
• Skills for first aid in emergency situations
• Obtain skills for locating drugs, registration and other pharmaceutical practices according to state standards and normative-technical documentation
• Obtain skills for Subject to treatment registration and issuance of special control drug (psychotropic drugs);
• Use hygiene standards in pharmacy practice;
• Use Pharmaceutical care practice methods (physician-pharmacist-patient model)
• Predefined instructions, Perform damp material, substance and quality evaluation of pharmaceutical products, by using research methods;
• perform accounting of the simple business transactions, calculate profit, construct simple financial statements, calculate cost of the product, identify break-even point, according of previous direction  and make a budget;
• The ability to create text with a different purpose and preliminary indications based on simple statistical research methods;
• Perform pharmaceutical work implementation, data collection, processing and interpretation and to formulate conclusions;
• Perform preliminary evaluation of the factors causing the problems at pharmaceutical activities (pharmaceutical products, sales, and management of pharmaceutical care) the and the ability to make sound judgment;
• Assess the clinical efficacy of the drug;
• Perform Non prescription drugs rational selection
• Use of pharmacological products and pharmaceutical activities, including effective implementation of pharmaceutical care of appropriate data collection, analysis of the actions, the interpretation and the ability to make a conclusion.
• Make conclusion about company's strengths and weaknesses, opportunities and threats
• Reports and data about of pharmaceutical topics, make verbal, written, or electronic (including online) presentation skills  in academic and professional circles;
• Obtain professional reports preparation and transferring skills According pharmaceutical (pharmaceutical, industrial, laboratory, consulting organization) activities,;
• Obtain skills issuing the drug dosage, drug prescriptions, and the ability to provide information about side effects;
• Ability to coherent and comprehensive evaluation of their own learning process in the basic disciplines
• Determine the need for Continuing pharmaceutical education, and professional growth in pharmacology, pharmacokinetics, Pharmaceutical Technology, Pharmaceutical Chemistry, Pharmaceutical Analysis, Pharmacognosy, pharmocotherapies, clinical pharmacy, pharmaceutical care, pharmaceutical management
• Participate in the pharmaceutical practice and research process, promote ethics formation
Date of program update: 09-09-2014
Update protocol number: 38-14
Program details: ...
Teaching Process Characteristics: Bachelor Pharmacy program in English," covers 240 ECTS credits and consists of the main subjects of 225 ECTS (12 ECTS credits of required 213 ECTS elective and core) and elective courses of the program 15 ECTS (39 ECTS-elective selected from the program). Study duration of 4 years.The compulsory modules of the core subjects of English-speaking students of 213 ECTS credits and 12 ECTS credits (KART1141 Georgian as a Foreign Language I (6 ECTS) and KART1142 Georgian as a Foreign Language II (6 ECTS)); Georgian students to major in 213 ECTS credits and 12 ECTS credits (ENGL3218 English Language doctors (C 1/1) (6 ECTS) ENGL3219 English Language and doctors (C 1/2) (6 ECTS) compulsory subject. Students are offered semester courses, intensive cycle system hands-on exercises are carried out in pharmaceutical companies (enterprise practice) and facilities (pharmacy chain, health care clinics), also practical lessons are given in the University –owned simulation pharmacy and in the appropriate laboratories.