პროგრამაზე დაშვების წინაპირობა: ინგლისური ენის (B2 დონე) და სხვა საკანონმდებლო მოთხოვნები, კერძოდ, საქართველოს მოქალაქეებმა წარმატებით უნდა ჩააბარონ ერთიანი ეროვნული გამოცდები. უცხოელმა აბიტურიენტებმა, რომლებმაც მიიღეს სრული ზოგადი საშუალო განათლება საზღვარგარეთ ან მისი ექვივალენტი, ან/და ზოგადი საშუალო განათლების ბოლო ორი წლის განმავლობაში ისწავლეს საზღვარგარეთ, ან სტუდენტები, რომლებიც უცხო ქვეყანაში ცხოვრობდნენ ბოლო ორი ან მეტი წლის განმავლობაში და სწავლობენ საზღვარგარეთ მასპინძელი ქვეყნის კანონმდებლობით აღიარებულ უმაღლეს საგანმანათლებლო ინსტიტუტებში შეძლებენ პროგრამაში ჩარიცხვას ერთიანი ეროვნული გამოცდების ჩაბარების გარეშე № 224 / ნ საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო (29 დეკემბერი, 2011) ბრძანების თანახმად. იმ შემთქვევაში თუ აბიტურიენტს არ აქვს ინგლისური ენის სერთიფიკატი FCE (First Certificate in English) ინგლისური ენის კომპეტენცია დგინდება საუნივერსიტეტო გამოცდით. მინიმალური ბარიერი 60%.
პროგრამის მიზანი: პროგრამის მიზანია კვალიფიციური სტომატოლოგების მომზადება, რომელთა პროფესიული საქმიანობა ხელს შეუწყობს სტომატოლოგიური მომსახურების დონის ამაღლებას, პირის ღრუს დაავადებების პრევენციასა და ჯანმრთელობის გაუმჯობესებას. კურსდამთავრებულს ექნება პირის ღრუს ჯანდაცვის მიმართულების მედიცინის სფეროს (კლინიკური და საბუნებისმეტყველო მეცნიერებები) საბაზისო და სტომატოლოგიის დარგობრივი ღრმა და სისტემური ცოდნა. ასევე ათვისებული ექნება სტომატოლოგიური კლინიკური უნარ-ჩვევები პროფესიული ეთიკური ღირებულებების გათვალისწინებით, სწავლისა და სწავლების, პროფესიული ზრდა- განვითარების, კვლევისა და ანალიზის, გადაწყვეტილების მიღების უნარები, რაც საშუალებას მისცემს ლოგიკურად გაანალიზოს გამოვლენილი სიმპტომები და დაინახოს კავშირი ერთიან პათოგენურ პროცესთან, დასაბუთებულად დასახოს კომპლექსური მკურნალობის გეგმა და განახორციელოს ის, გაწიოს პაციენტის მენეჯმენტი, ჰქონდეს ძირითადი მანუალური ჩვევები რაც უზრუნველყოფს პროფილაქტიკური და სამკურნალო ღონისძიებების განხორციელებას. კურსდამთავრებულს ექნება უფლება დაიკავოს საქართველოს კანონმდებლობით გათვალისწინებული სამუშაო პოზიციები სტომატოლოგიურ კლინიკებსა (უმცროსი ექიმ-სტომატოლოგის, სტომატოლოგიური ასისტენტის პოზიციები - საქართველოს შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის მინისტრის №01-11/ნ 2012 წლის 14 მარტის ბრძანდება), ჯანდაცვით ორგანიზაციებში და სამედიცინო დაზღვევის განმახორციელებელ კომპანიებში (სამედიცინო, სტომატოლოგიურ დაწესებულებებთან ურთიერთობის ფორმატში, სადაც უპირატესად წარმოდგენილია დაზღვეულთა სტომატოლოგიური სერვისების მართვის სხვადასხვა ასპექტი, ოჯახის ექიმის ასისტენტის პოზიციები). ასევე მოამზადოს სტუდენტი სპეციალიზაციისათვის (რეზიდენტურის პროგრამები) და სწავლის მომდევნო ეტაპებისათვის (სამაგისტრო და სადოქტორო პროგრამები). ასევე დაიკავოს სხვადასხვა ქვეყნის კანონმდებლობით გათვალისწინებული პოზიციები.
• სიმულაცია ფანტომებზე
• წერილობითი პროფესიონალური ინსტრუქციების მომზადება
• კლინიკური პრაქტიკული მეცადინეობები
• მტკიცებითი სტომატოლოგიის მეთოდების გათავლისწინებით მუშაობა
• ადამიანის ორგანიზმში ნორმალურ და პათოლოგიურ მდგომარეობებში ქიმიურ, ბიოქიმიურ, მოლეკულურ, მიკრობიოლოგიურ და ჰისტოლოგიურ დონეზე მიმდინარე პროცესების შესახებ ცოდნა;
• ადამიანის ანატომიისა და ფიზიოლოგიის ღრმა ცოდნა;
• კლინიკური მეცნიერებების, რომლებიც მჭიდრო კავშირშია პირის ღრუს დაავადებეთან (დერმატოლოგია, ვენეროლოგია, ზოგადი მედიცინა და დიაგნოსტირება, ოტორინოლარინგოლოგია, პედიატრია, ნევროლოგია, ოფთალმოლოგია, შინაგანი სნეულებანი და ინფექციური დაავადებანი, ალერგოლოგია, ენდოკრინოლოგია, თავისა და კისრის ონკოლოგია, ქირურგია და სხვა) სისტემური ცოდნა.
• ჯანმრთელობის დაცვის სერვისების ფორმირების, სისტემის მენეჯმენტისა და ფუნქციონირების, დაავადებების, პრევეენციისა და მათი მართვის (სანიტარიულ-ჰიგიენური მოთხოვნები, ინფექციის კონტროლი და სხვა) , ცხოვრების ჯანსაღი წესისა და ქცევების ცვლილებების შესახებ სისტემური ცოდნა;
• კვლევის მეთოდების (ბიოსტატისტიკური და ეპიდემიოლოგიური) სისტემური ცოდნა;
• ჯანმრთელობის დაცვის კანონმდებლობისა და ეთიკური ასპექტების, პაციენტის უფლებებისა და საექიმო საქმიანობის საკითხების შესახებ ცოდნა;;
• სტომატოლოგიური მეცნიერებების - თერაპირული სტომატოლოგია, ბავშვთა ასაკის სტომატოლოგია, ქირურგიული სტომატოლოგია, ყბა-სახის ქირურგია, ორთოპედიული სტომატოლოგია, ორთოდონტია ღრმა ცოდნა;
• სტომატოლოგიური მასალების შესახებ საბაზო ცოდნა;
• პირის ღრუს დაავადებების დიაგნოსტირების (ანამნეზის შეკრება, ფიზიკალური გამოკლვევების ჩატარება, შეფასება), მკურნალობის გეგმის დასახვის საკითხების და შესაბამისი კომპეტენციების გაათვალისწინებით მკურნალობის მეთოდების შესახებ სისტემური ცოდნა;
• მანიპულაციების (ვენეპუნქცია, კანზე და ლორწოვანზე ნაკერის დადება, კანქვეშ და კუნთში ინექციის გაკეთება, წამლის ინტრავენურად შეყვანა, კბილის ექსტრაქცია, კბილის პრეპარირება, კბილის არხის დაბჟენა, კბილის რესტავრაცია და ა. შ. ) ცოდნა
• ნამკურნალები პაციენტის კონტროლისა და მკურნალობის შედეგების შენარჩუნების მენეჯმენტის სისტემური ცოდნა;
• წამლების ძირითადი ჯგუფების, მათი მოქმედებისა და ურთიერთქმედების მექანიზმების სისტემური ცოდნა.
• გაცნობიერებული ჯანდაცვითი და არასამედიცინო დარგების/სფეროების (ეკონომიკა და ბიზნესი, კომპიუტერული პროგრამები) რაობა და გამოყენებითი მნიშვენლობა პროფესიულ საქმიანობაში;
• დაავადებათა ძირითადი დიაგნოსტიკური და სამკურნალო-პროფილაქტიკური პრინციპებისა და მეთოდების ცონდა;
• სამედიცინო ფსიქოლოგიის, სამედიცინო ფიზიკისა და ბიოფიზიკის საფუძვლების ( ბუნებრივი და პრეფორმირებული, ფიზიკური ფაქტორების, ორგანიზმზე ზემოქმედების ბიოფიზიკური მექანიზმები და ა.შ.) ცოდნა;
• თერაპიული, ორთოპედიული, ქირურგიული სტომატოლოგიის, იმპლანტოლოგიის, ასევე ბავშვთა ასაკის სტომატოლოგიის კომპეტენციების გათვალისწინებით პირის ღრუს დაავადებების დიაგნოსტიკის, პრევენციის, მკურნალობისა და მართვის უნარი სხვადასხვა პროფილის თანმხლები მწვავე და ქრონიკული დაავადებების სპეციფიკის გათვალისწინებით;
• პირის ღრუს ჯანმრთელობის დაცვის ხელშეწყობისათვის ეპიდემიოლოგიური კვლევის მეთოდების გამოყენებით საზოგადოებრივი ჯანმრთელობის დაცვის ძირითადი და ალტერნატიული ღონისძიებების დამოუკიდებლად დაგეგმვა-განხორციელების უნარი;
• ახალ გარემო პირობებში შესაბამისი კლინიკური გამოკვლევებისა და პროცედურების ჩატარების, აპარატურის გამოყენების, წამლების ჯგუფების შერჩევის მიზნით მეთოდური რეკომენდაციების, სამკურნალო -პროფილაქტიკური ღონისძიებებში საზოგადოებრივი ჯანდაცვისა და სპეციალიზირებული მომსახურების დონეზე პროტოკოლების გამოყენებისა და გატარების უნარი;
• საზოგადოებრივ და ჯანდაცვით ფასეულობების გათვალისწინებით კვლევების წარმოების, მტკიცებულებებზე დაფუძნებული გადაწყვეტილების მიღებისა და ქვეყნის ჯანდაცვით სისტემაში მიღწევათა ინტეგრირების უნარი;
• ჯანმრთელობის დაცვის სფეროში ლიდერობისა და პროცესების მართვის უნარები, რაც საშუალებას მისცემს მოიძიოს ჯანდაცვითი კომპლექსური პრობლემების გადაწყვეტის ახალი გზები;
• ანამნეზის შეკრების, ორგანიზმის ზოგადი მდოგმარეობის ძირითადი ფუნქციური მაჩვენებლების გათვალისწინებით ძირითადი და თანმხლები დაავადებების დიაგნოსტიკის, დიფერენციალური დიაგნოსტიკის, პაციენტის მონაცემთა რეგისტრაციისა და შენახვის უნარი;
• გადაუდებელი სამედიცინო დახმარების გაწევის უნარი
• სამედიცინო მანიპულაციების (კანის დისექცია, ჩირქოვანი აბსცესის დისექცია, ვენეპუნქცია, კანზე და ლორწოვანზე ნაკერის დადება, კანქვეშ და კუნთში ინექციის გაკეთება, წამლის ინტრავენურად შეყვანა, კბილის ექსტრაქცია, კბილის პრეპარირება, კბილის არხის დაბჟენა, კბილის რესტავრაცია და სხვა) და პროცედურების ( დრენაჟის გაკეთება და სხვა) შესრულების უნარი;
• სამკურნალწამლო საშუალებების უსაფრთხოდ გამოყენების უნარი
• პაციენტის ჯანმრთელობის, მ.შ. პირის ღრუს ჯანმრთელობის პრობლემური საკითხების იდენტიფიცირების მიზნით, არასრული და რიგ შემთხვევებში წინააღმდეგობრივი მონაცემების კრიტიკული ანალიზის ჩატარებისა და დასკვნის ჩამოყალიბების უნარი;
• ინდივიდებში, მიზნობრივ ჯგუფებსა და პოპულაციაში ჯანმრთელობის, მ.შ. პირის ღრუს ჯანმრთელობის, ინდივიდუალური და საზოგადოებრივი ჯანმრთელობის მდგომარეობის შეფასების, ასაკისა და თანმხლები დაავადების გათვალისწინებით, დაავადებათა დიფერენციული დიაგნოსტიკისა და კლინიკური დიაგნოზის ჩამოყალიბების უნარი;
• მედიცინის უახლეს მიღწევებზე დაფუძნებით, პირის ღრუსთან დაკავშირებულ რთულ კლინიკურ შემთხვევებში, ინდივიდუალური თუ საზოგადოებრივი ჯანმრთელობის მონაცემთა სინთეზის, ანალიზისა და დასაბუთებული დასკვნების ჩამოყალიბების, რეკომენდაციების შემუშავების უნარი;
• პირის ღრუს ჯანმრთელობასთან დაკავშირებული პოპულაციური პრობლემების ინდენტიფიცირების, კვლევის, ანალიზის, დასკვნების ფორმულირებისა და რეკომენდაციების შემუშავების უნარი;
• დიაგნოსტიკურ მეთოდებსა და აპარატურასთან დაკავშირებული ბიოფიზიკური ფაქტორების, მათი ორგანიზმზე პოტენციური ზემოქმედებების ანალიზის უნარი
• აკადემიურ და პროფესიულ წრეებში საკუთარი იდეების, წინადადებების გადაწყვეტილებების, დასკვნების, ანგარიშებისა და რეკომენდაციების ზეპირსიტყვიერ, ბეჭდვით, თუ ელექტრონულ (მ.შ. ონლაინ) რეჟიმში ინგლისურ ენაზე წარდგენისა და დაცვის უნარი
• მტკიცებულებაზე დაფუძნებული გადაწყვეტილებების, აზრის პროფესიულ ინფორმაციულ სივრცეში გამოყენების უნარი;
• პერსონალისათვის (კბილის ტექნიკოსი და სხვა) სამკურნალო ორთოპედიული თუ ორთოდონტიული კონსტრუქციის შესახებ მითითებების, ვერბალურ და წერილობით ფორმატში მიწოდების უნარი;
• პაციენტებსა და მის ახლობლებთან, კოლეგებთან ჯანმრთელობის (მ.შ. პირის ღრუს ჯანმრთელობის) საკითხებში დაინტერესებულ პირებთან თუ ორგანიზაციებთან პროფესიული ურთიერთობისა და ინფორმირების უნარი;
• პროფესიულ კონფლიქტებსა და კრიტიკულ სიტუაციებში მოლაპარაკებების წარმოების უნარი;
• სოციალურ, რელიგიური თანასწორობისა და დემოკრატიულ ფასეულობებზე დაფუძნებული ინტერ და ინტრაპერსონალურ ურთიერთობებში თავისი და სხვათა ბიოეთიკური კუთხით შეფასების უნარი;
• პაციენტის უფლებების დაცვისა და პროფესიული ეთიკის მოთხოვნების დამკვიდრების უნარი;
• პირის ღრუს საზოგადოებრივი ჯანმრთელობისა და სხვა მედიცინის უახლესი თემატური საკითხების შესწავლის საჭიორების დადგენისა და დამოუკიდებლად ათვისების უნარი
• სამეცნიერო–კვლევითი სამუშაოების შესრულებისა და მეცნიერული კომპონენტების ჩაღრმავებული ხედვის, შემდგომ საფეხურზე სწავლის უნარი;
• მედიცინის სფეროებში მ.შ. სტომატოლოგიის სპეციალობებში სწავლის გაგრძელების განცობიერებისა და უწყვეტი განათლების სტრატეგიულად დაგეგმვის უნარი
• მტკიცებითი სტომატოლოგიის მეთოდების გამოყენებით დამოუკიდებლად სწავლის უნარი;
პროგრამის განახლების თარიღი: 09-01-2017
პროგრამის განახლების ოქმის ნომერი: 39/17
პროგრამის დეტალები: პროგრამას აქვს 300 ECTS და სწავლება მოიცავს 5 წელს. იგი შედგება საუნივერსიტეტო ძირითადი (6 ECTS) პროგრამის ძირითადი (276 ECTS) და არჩევითი (18 ECTS ) კომპონენტებისგან. უშუალოდ სტომატოლოგიური სპეციალიზირებული საგნების მოცულობა 126 ECTS.
სწავლების ორგანიზების თავისებურებები: პროგრამა მოიცავს საუნივერსიტეტო ძირითად 6 ECTS, პროგრამის ძირითადი საგნები მოიცავს 276 ECTS (ქართული ან ინგლისური ენის 12 ECTS-ის ჩათვლით). არჩევითი საგნების ბლოკიდან სტუდენტი ვალდებულია აირჩიოს 18 ECTS . პროგრამა მოიცავს თეორიულ და ლაბორატორიულ სწავლებებს, ასევე პრაქტიკებს, რომელიც იმპლემენტირებულია უშუალოდ საგნებში თემატური მიმართულებების მიხედვით. თეორიული ტიპის ლექციები შესაძლებელია ერთდორულად ჩატარდეს 2 და მეტ ჯგუფში. სემესტრებში მოწოდებულია სამედიცინო პროფილის კურაციები, რომელიც ყოველდღიურ და ინტენსიურ სასწავლო დატვირთვას ითვალისწინებს და მისი ორგანიზება ხდება როგორც საუნივერსიტეტო სივრცეში, ასევე სამედიცინო ბაზებზე. ლაბორატორიულ და პრაქტიკულ ჯგუფებში სტუდენტთა რაოდენობა არ არღემატება 15 -ს. პრაქტიკები ტარდება მენტორული სისტემის გამოყენებით, კლინიკური პროფესიონალური უნარების შეფასებისას გამოიყენება სტრუქტუირებული შეფასების სისტემა სიმულაციურ და კლინკურ გარემოში. უცხოენოვანი სტუდენტებისათვის სავალდებულო უცხო ენა არის ქართული ენა, ხოლო ქართულენოვანი სტუდენტებისათვის სავალდებულო უცხო ენა არის ინგლისური ენა.

Program leader: Elene Gigineishvili
Program goals: The goal of the program is to coach qualified dentists, whose professional activities will help to increase the level of dental services, prevent oral diseases and improve overall health. The graduate of this program will have basic knowledge of oral health care medicine (clinical and natural sciences) and deep knowledge of dental specializations. One will also assimilate dental clinical skills considering professional ethical values. Additionally, the graduate will also have skills of learning and teaching, professional growth-development, research and analysis, decision-making, which allows him to logically analyze identified symptoms and see the connection between common pathogenetic process, reasonably set and implement comprehensive treatment plan, pursue patient’s management, have basic manual skills that ensures both prophylactic and therapeutic activities. After the course completion the graduates will have the right to hold the positions according to the Georgian legislation in dental clinics (junior dentist, dental assistant – Order of the Minister of Labour, Health and Social Affairs ? 01-11 / N 2012, March 14), health care organizations and health insurance providing companies (relations with medical and dental institutions, with the focus on the dental services and dental management of insured people, assistant of the family doctor). Also prepare the student for specialization (residency programs) and the next levels of learning (Master and Doctoral programs). Also hold the positions according to the legislation of various countries.
• The method of working on the book;
• Demonstration method ;
• Laboratory work ;
• The simulated performance;
• Simulations on phantoms;
• Production of electronic and non-electronic medical records;
• Making of written professional instructions;
• Working considering the methods of evidence based dentistry;
• The knowledge of chemistry, biochemistry, molecular biology and histology of human body ongoing procedures in both normal and pathological conditions;
• Deep knowledge of human anatomy and physiology;
• Systematic knowledge of clinical sciences, which are closely related to oral diseases (Dermatology, venereal diseases, basic medicine and diagnosis, otorhinolaryngology, pediatrics, neurology, ophthalmology, internal medicine and infectious diseases, cardiology, endocrinology, head and neck oncology, surgery and other).
• Systemic knowledge of health care service formation, management and operation of the system, diseases, prevention and their management (sanitary - hygienic requirements, infection control, etc.), healthy life styles and behavior change;
• Systematic knowledge of research methods (biostatical and epidemiological);
• The knowledge of health care legislation and ethical aspects, patient rights and medical provider issues;;
• Deep knowledge of dental sciences – therapeutic dentistry, pediatric dentistry, dental surgery, maxillo-facial surgery, Prosthetic Dentistry,Orthodontics; Basic knowledge of dental materials;
• Systematic knowledge of diagnostics of oral diseases (making patient history, managing physical examinations, assessment), the issue of treatment planning and treatment methods considering the respective competences;
• Knowledge of manipulations (vena punctio, the stiches on the skin and mucous membranes, subcutaneous and intramuscular injection, drug administered intravenously, tooth extraction, tooth preparation, root canal filling, tooth restoration etc. ).
• Systematic knowledge of control and result maintenance and managment of treated patients;
• Systemic knowledge of the main groups of drugs, their mode of influence and their interaction mechanisms;
• Understanding of public health and non-medical fields/areas (business and economics, Computer Applications) concept and applied importance for professional activities;
• Knowledge of basic diagnostic and therapeutic-preventive principles and methods of diseases;
• Knowledge of the principles of medical psychology, medical physics, biophysics (natural and preformed, physical factors, biophysical mechanisms of influence on organism etc);
• Ability to diagnoses, prevent, treat and manage oral diseases considering the competences of therapeutic dentistry, prosthetic dentistry, surgical dentistry, implantology, as well as pediatric dentistry, and also the specifics of various general acute and chronic co-diseases”;
• With the aim of promoting public oral health, the ability to independently plan and implement basic and alternative activities of public health using epidemiological study methods;
• The ability to use in new environmental conditions relevant clinical assessment methods and procedures, medical technique, with aim of selecting drug groups methodic recommendations in medical-preventive activities, protocols at the public health and patient specific level;
• Ability to conduct research considering social and health care values, of evidence-based decision making, and integrate in the country’s health care achievements;
• Management skills in leadership of health care field and management, which allows to enable new ways for solving complex health care problems
• The ability of history making, diagnosing of basic and co-diseases considering basic functional indicators of the general status of organism, differentiation, patient data registration and storage.
• The ability to provide emergency medical care
• Ability to fulfill medical manipulations (skin surgery, purulent abscess surgery, venepunction, making stitches on skin and mucous membranes, injecting subcutaneously or intramuscularly, injecting medication intravenously, tooth extraction, tooth preparation, the tooth root canal filling, tooth restoration, etc.) and procedures (drainage and to etc.);
• Ability of safely using treatment medications
• Ability of making critical analyses and judgments of incomplete and in some cases contradictory data, with the aim of identification of patient's health, including oral health problematic issues;
• Ability to evaluate the health status, including oral health, in individuals, target groups and population, and individual and public health, differentiate and clinicaly diagnose diseases, considering age and co-factor diseases;
• Ability of individual or public health data synthesis, analysis and well-founded judgments, in the oral cavity related difficult clinical cases, based on the achievements of modern medicine, and elaboration of recommendations;
• Ability of research, making analysis, formulating judgments and elaborating recommendations regarding the oral health related population problem identification;
• Ability to analyze diagnostic methods and medical technique related biophysical factors and their potential influence on human organism;
• Ability to present and protect in verbal and typing, or electronic (including online) modes and English language, personal ideas, proposals, decisions, judgments, accounts and recommendations in academic and professional circles ;
• Ability to use opinions of professional information and evidence-based decisions;
• The ability to provide instructions for the preparation of orthodontic appliances and prosthetic constructions in verbal and written format for the dental technician. Professional communication skills with patients and their relatives, colleagues, persons or organizations interested in oral health issues;
• Ability of professional relations and informing, patients and their relatives, colleagues and health (including oral health) issues interested persons or organizations;
• Social, religious equality and democratic values?? based ability of evaluation of inter and intrapersonal relationships considering one’s own and other’s bioethical aspects and
• The ability of establishment of the protection of patients’ rights and the requirements of professional ethics
• Ability to establish the importance of need of learning and independently managing dental public health and other medical modern thematic issues;
• The ability of learning the next level of scientific-research works and scientific components of the depth of vision;
• Ability to understand and strategically plan continuing education in medical fields, including dental specializations;
• The ability of learning independently using methods of evidence based dentistry. ;
• Date of approval: 11-28-2013
Approval protocol number: 20-14
Date of program update: 09-01-2017
Update protocol number: 39/17
Program details: The program has 300 ECTS and includes 5 years of teaching. It consists of university (6 ECTS), compulsory (276 ECTS) and optional (18 ECTS ) components. The amount of the ECTS of dental specializations is 126.
Teaching Process Characteristics: The program consists of theoretical and laboratory teaching, as well as practice, which is implemented within the courses based on the thematic direction. Theoretical lectures can be concurrently conducted in two and more groups. A semester offers curations (rotations) of medical profiles that consider daily and intensive teaching and is organized as in the university campus as well as in the affiliated medical institutions. The students’ number in laboratory and practical groups is not more than 15. The practical training is conducted using mentor system, as for the evaluation of clinical and professional skills the structured (integrated) evaluation system in simulation and clinical setting is used.
Students who enrolled through the Unified Entry Examinations have to choose English Language for Medics (C1/1) and international students have to choose Georgian, as a second language I
DENT1110Medical Chemistry3 1
DENT1230Biochemistry6 2
DENT2130Molecular Biology and Genetics6 2
DENT2110Topographic Anatomy6 3
DENT2140Therapeutic Dentistry I (propaedeutics)3 3
DENT2150Dental Surgery (propaedeutics)3 3
DENT2160Prosthetic Dentistry I (propaedeutics)3 3
DENT2170Pediatric Dentistry I (Prophylaxis of Dental Diseases Part I)3 3
DENT2210Dental Materials3 4
DENT2230Patient care and First Aid3 4
DENT2240Therapeutic Dentistry II (Cariesology)3 4
DENT2250Dental Surgery II (Odontogenic diseases)3 4
DENT2260Prosthetic Dentistry II (Fixed Prosthodontics Part I)3 4
DENT2270Pediatric Dentistry II ( Prophylaxis of Dental Diseases Part II)3 4
DENT3110Pharmacology for Dentists3 4
NRSI4140EBioethics and medical law3 4
DENT2220Professional Communication3 5
DENT3111Pediatric Dentistry III (Cariesology) (Rotation)3 5
DENT3120Radiology (Rotation)3 5
DENT3130Medical Psychology and Psychiatry (Rotation)3 5
DENT3140Hematology3 5
DENT3150Dermatology and Venerology3 5
DENT3160Endocrinology3 5
DENT3170Therapeutic Dentistry III (Endodontics Part I) (Rotation)3 5
DENT3180Surgical Dentistry III (Non-odontogenic maxillofacial diseases) (Rotation)3 5
DENT3190Prosthetic Dentistry III (Fixed Prosthodontics Part II) (Rotation)3 5
DENT3220General Medicine and Diagnostics6 6
DENT3230Otorhynolaryngology (Rotation)3 6
DENT3240Phthisiology (Tuberculosis) (Rotation)3 6
DENT3250Therapeutic Dentistry IV (Endodontics Part II) (Rotation)3 6
DENT3260Dental Surgery IV (TMJ disorders) (Rotation)3 6
DENT3270Prosthetic Dentistry IV (Removable partial dental prostheses Part I) (Rotation)3 6
DENT3280Pediatric Dentistry IV (Endodontics) (Rotation)3 6
DENT4280Biostatistics and Epidemiology for Dentists6 6
DENT4110Pediatrics for Dentists (Rotation)3 7
DENT4120Neurology3 7
DENT4130Opthalmology (Rotation)3 7
DENT4140Orthodontics I (propaedeutics) (Rotation)3 7
DENT4150Therapeutic Dentistry V (Preclinical parodontology) (Rotation)3 7
DENT4160Dental Surgery V (Maxillofacial oncology part I) (Rotation)3 7
DENT4170Prosthetic Dentistry V (Removable partial dental prostheses Part II) (Rotation)3 7
DENT4180Pediatric Dentistry V (Periodontology) (Rotation)3 7
HELM2210EHealth Care Management6 7
DENT4210Dental Management of Medically Complex Patients (Rotation)3 8
DENT4220Internal Medicine, Infectous Diseases3 8
DENT4230Orthodontics II (Diagnostics and orthodontic appliances) (Rotation)3 8
DENT4240Therapeutic Dentistry VI (Clinical Parodontology) (Rotation)4 8
DENT4250Dental Surgery VI (Maxillofacial oncology part II) (Rotation)4 8
DENT4260Prosthetic Dentistry VI (Removable partial dental prostheses Part III) (Rotation)4 8
DENT4270Pediatric Dentistry VI ( Diseases of oral mucosa) (Rotation)3 8
DENT5110Head and Neck Oncology3 9
DENT5120Allergology and Immunology3 9
DENT5130Orthodontics III (Craniofacial anomalies and their treatment methods) (Rotation)3 9
DENT5140Therapeutic Dentistry VII (Diseases of Oral Mucosa Part I) (Rotation)3 9
DENT5150Dental Surgery VII (Perio Surgery) (Rotation)3 9
DENT5160Prosthetic Dentistry VII (Removable complete dentures and maxillofacial prosthetics) (Rotation)3 9
DENT5170Pediatric Dentistry VII, (Infections of Oral Mucosa) and Pediatric Oral and Maxillo-Facial Surgery Part I (Rotation)6 9
DENT5210Surgery6 10
DENT5220Anesthesiology and Reanimatology3 10
DENT5230Orthodontics IV (Adult orthodontics) (Rotation)3 10
DENT5240Therapeutic Dentistry VIII (Diseases of Oral Mucosa Part II) (Rotation)4 10
DENT5250Dental Surgery VIII (Implant Dentistry) (Rotation)4 10
DENT5260Prosthetic Dentistry VIII (Implant Dentisrty) (Rotation)4 10
DENT5270Pediatric Dentistry VIII (Oncology of oral mucosa) and Pediatric oral and maxillo-facial surgery Part II (Rotation)6 10