პროგრამა: საქართველოს ისტორია
პროგრამაზე დაშვების წინაპირობა: აკადემიური უმაღლესი განათლების მეორე საფეხურზე - საქართველოს ისტორიის სამაგისტრო პროგრამაზე დაიშვება ბაკალავრის ან მასთან გათანაბრებული აკადემიური ხარისხის მქონე პირი ჰუმანიტარულ, ხელოვნების, სოციალურ და ქცევით, ინტერდისციპლინურ ან სამართლის მეცნიერებებში საერთო სამაგისტრო და შიდასაუნივერისტეტო გამოცდების შედეგების საფუძველზე ან საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის №224/ნ (2011 წლის 29 დეკემბერი) ბრძანების შესაბამისად, სამაგისტრო პროგრამაზე ჩარიცხვის მსურველი შიდასაუნივერსიტეტო გამოცდაზე დაიშვება საქართველოს კანონმდებლობით დადგენილი წესით მინიმალური კომპეტენციის ზღვრის გადალახვის შემთხვევაში. შიდასაუნივერსიტეტო გამოცდა შედგება ინგლისური ენის ფლობის დონის დასადგენი (წერითი) და სპეციალობაში - საქართველოს ისტორია (ზეპირი) - გამოცდისაგან. გამოცდების სავარაუდო თემატიკა განთავსებულია ვებგვერდზე. აპლიკანტი გათავისუფლდება ინგლისურ ენაში გამოცდისაგან, თუ წარმოადგენს საერთაშორისოდ აღიარებულ სერტიფიკატს ან დიპლომს/დანართს/ცნობას საბაკალავრო პროგრამის დასრულების შესახებ, რომლებიც დაადასტურებენ ინგლისური ენის ცოდნას B2-ის დონეზე. დეტალური ინფორმაცია პროგრამაე დაშვებისა და ჩარიცხვის შესახებ განთავსებულია საქართველოს უნივერსიტეტის ვებგვერდზე www.ug.edu.ge რუბრიკაში: საბაკალავრო და სამაგისტრო დებულება” (https://www.ug.edu.ge/storage/documentations/May2018/k3uNR2Nr3SSLKuErcsvd.pdff
პროგრამის მიზანია მოამზადოს მაღალკვალიფიციური, პროფესიული უნარების მქონე სპეციალისტი საქართველოს ისტორიაში. პროგრამა, ისტორიის სწავლების თანამედროვე მეთოდების გამოყენებითა და დისციპლინის უახლეს ცოდნაზე დაყრდნობით, უზრუნველყოფს უმაღლესი განათლების მეორე
საფეხურის შესაბამისი კვლევითი უნარებისა და კომპეტენციების მქონე სპეციალისტის მომზადებას, რომელსაც ექნება სფეროს ღრმა და სისტემური ცოდნა და მულტიდისციპლინურ გარემოში ადეკვატური მოქმედების უნარ-ჩვევები. ისტორიის მაგისტრი შეძლებს სწავლა გააგრძელოს უმაღლესი განათლების მესამე საფეხურზე, დოქტურანტურაში ან/და დასაქმდეს მომსახურებასა და კომუნიკაციასთან დაკავშირებულ თითქმის ყველა სფეროში: სხვადასხვა
პროფილის სახელმწიფო და არასამთავრობო სტრუქტურები, საერთაშორისო და არასამთავრობო ორგანიზაციები, ფონდები, ბიბლიოთეკები, საჯარო სამსახური, ადგილობრივი, რეგიონული ადმინისტრაციები, ისტორიისა და ეთნოლოგიის ინსტიტუტი, არქივები, მუზეუმები, კულტურული მემკვიდრეობის დაცვის ეროვნული სააგენტო, ხელნაწერთა ეროვნული ცენტრი, ტურიზმისა და მასმედიის სფერო, გამომცემლობები და სხვა.
• ინტერაქტიული ლექცია
• დამოუკიდებელი სამუშაო (ესეს,  რეფერატის, პროექტის, მოხსენების მომზადება, სამაგისტრო ნაშრომი).
• აღწერს საქართველოს ისტორიის ძირითად მოვლენებს და საკითხებს სფეროს ტრადიციული მიდგომებისა და უახლესი გამოკვლევების ღრმა და სისტემურ ცოდნაზე დაყრდნობით და ახდენს მათ ანალიზს;
• განსაზღვრავს და ახასიათებს ქართული ისტორიული აზრის ჩამოყალიბება/განვითარების ძირითად ეტაპებს, თავისებურებებსა და დინამიკას;
• კლასიფიცირებას უკეთებს ისტორიული კვლევის მეთოდების ფართო სპექტრს და არჩევს საკვლევი თემისთვის რელევანტურ მეთოდს/მეთოდებს ხელმძღვანელის დახმარებით.
• დამოუკიდებლად აგროვებს ქართულ და უცხოენოვან სხვადასხვა საისტორიო (წერილობითი, ზეპირი, ისტორიული დოკუმენტები, საარქივო მასალა და სხვა), მათ შორის, ნაკლებადშესწავლილ/ახლადაღმოჩენილ წყაროებში მოცემულ ინფორმაციას და მოპოვებული ინფორმაციის ურთიერთშეჯერებისა და კრიტიკული ანალიზის საფუძველზე აყალიბებს საკუთარ დასკვნებს;
• ახდენს საქართველოს პოლიტიკურ- სამართლებრივი,
სოციალურ-ეკონომიკური, სახელმწიფოებრივი სისტემის, ქართული ეკლესიის ჩამოყალიბებისა და
ეტაპობრივი განვითარების სურათის რეკონსტრუქციას;
• კრიტიკულად აანალიზებს და ობიექტურად აფასებს ქართულ და უცხოურ ისტორიოგრაფიაში არსებულ სამეცნიერო მიდგომებსა და თეორიებს, სხვათა პოზიციებს, წინააღმდეგობრივ, საკამათო თემებს; გამოთქვავს ვარაუდს და ჰიპოთეზებს და იმუშავებს (ახალი ფაქტებით დამოწმებული) კომპლექსური პრობლემის დამოუკიდებლად, მაქსიმალურად სწორი და ეფექტური გადაწყვეტის გზებს;
• გეგმავს და ახორციელებს საქართველოს ისტორიის სხვადასხვა საკითხების მეცნიერულ კვლევას კვლევის უახლესი მეთოდების გამოყენებითა და ხელმძღვანელის დახმარებით:
• წარმოადგენს ნათლად და დასაბუთებულად, სათანადო, ტერმინოლოგიის გამოყენებით, საკუთარი კვლევის შედეგებს წერილობითი და ზეპირი ფორმით საინფორმაციო ტექნოლოგიების გამოყენებით (პრეზენტაცია, დებატები, კონფერენციები და ა.შ.) მშობლიურ და ინგლისურ ენაზე პროფესიულ და აკადემიურ საზოგადოებასთან.
• იცავს პლურალიზმისა და ობიექტურობის პრინციპებს ისტორიის არაერთგვაროვანი გადმოცემისას და სენსიტიური საკითხების განხილვისას;
• ახდენს ადაპტირებას მულტიდისციპლინურ სასწავლო და სამუშაო გარემოში, ახერხებს საკუთარი შესაძლებლობების განვითარებასა და რეალიზებას;
• სფეროსთვის აქტუალური ინფორმაციის ინოვაციური სინთეზირებისა და დისციპლინის წესების დაცვით წერს სამეცნიერო ნაშრომს: მოხსენება, სტატია, სამაგისტრო ნაშრომი.
• პროგრამის დამტკიცების თარიღი: 06-11-2008
პროგრამის დამტკიცების ოქმის ნომერი: 50
პროგრამის განახლების ოქმის ნომერი: 38/19
.
მაგისტრის (საქართვლოს ისტორია) კვალიფიკაციის მოსაპოვებლად სტუდენტმა საჭიროა დააგროვოს 120 კრედიტი, რაც გულისხმობს: პროგრამის ძირითად საგნებს - 99 ECTS ( მათ შორის: სამაგისტრო ნაშრომი ისტორიაში - 30 ECTS) და პროგრამის არჩევით საგნებს: 21 ECTS.

| Program name: | History of Georgia |
| Program permission: | Individuals holding a bachelor's degree or an equivalent academic qualification in fields such as the humanities, arts, social sciences, behavioral sciences, interdisciplinary studies, or legal studies are eligible for admission to the second level of academic higher education. Admission is contingent upon the outcomes of both the common master's examinations and intra-university assessments. Alternatively, in accordance with Minister of Education and Science of Georgia Decree No. 224/N (issued on December 29, 2011), prospective master's program candidates may also be admitted based on specific criteria outlined in the aforementioned decree. For those aspiring to enroll in a master's program, successful entry into the intra-university examination is contingent upon surpassing the predefined minimum competency threshold, as stated by Georgian legislation. The intra-university examination encompasses a written assessment of English language proficiency and an oral examination in the field of specialization, specifically the History of Georgia. The University website provides indicative topics for these examinations. Applicants may be exempted from the English language assessment if they can present an internationally recognized certificate or a diploma/attachment/certificate of completion from their bachelor's program, demonstrating proficiency in the English language at the B2 level or higher. Detailed information pertaining to program admission and enrollment procedures can be found on the University of Georgia's official website at www.ug.edu.ge, specifically under the "Undergraduate and Graduate Regulations" section, which can be accessed through this link: https://www.ug.edu.ge/storage/documentations/May2018/k3uNR2Nr3SSLKuErcsvd.pdf. |
| Program goals: | The program aims at training a highly qualified specialist with professional skills in the history of Georgia. The program, applying modern methods of teaching history and based on the contemporary knowledge of the discipline, ensures the training of a specialist with research skills and competencies according second level of high education, who will have a deep and systematic knowledge of the field and the skills to act adequately in a multidisciplinary environment. The master-degree holder in history will be able to pursue his/her studies at the third level of higher education, in doctorate and/or to be employed in almost all fields related to service and communication: state and non-governmental structures of various profiles, international and non-governmental organizations, foundations, libraries, public service, local and regional administrations, history and ethnology Institute, archives, museums, National Agency for Cultural Heritage Preservation of Georgia, National Center of Manuscripts, tourism and mass media, publishing houses, etc. |
| Learning outcomes: | Knowledge and understanding The graduate:
| Date of approval: | 06-11-2008 |
| Approval protocol number: | 50 |
| Update protocol number: | 38/19 |
| Teaching Process Characteristics: | To obtain the Master's degree in Georgian History, a student needs to accumulate 120 credits comprising the core subjects of the program - 99 ECTS (including: Master's thesis in history - 30 ECTS) and elective subjects of the program: 21 ECTS. |
| HIST5111 | Medieval Georgian Historiography | 6 | 1 |
| HIST5128 | Historical Research Methods | 6 | 1 |
| HIST5231 | Ancient and Medieval Foreign Language Sources on History of Georgia | 6 | 1 |
| HIST6151 | “Kartvelta Tskhovreba” (The Georgian Chronicles): Historical Analysis | 6 | 1 |
| HIST5115 | Georgian Oral History and mythology | 6 | 2 |
| HIST5151 | An Introduction to the History of Church of Georgia | 6 | 2 |
| HIST5223 | 6 | 2 | |
| HIST5241 | Modern and Contemporary History of Georgia | 6 | 2 |
| HIST5230 | Contemporary History of Georgia ( from the democratic republic until modern Georgia) | 6 | 3 |
| HIST5235 | Internship | 6 | 3 |
| HIST5250 | History of Socio-Economic Development of Georgia | 6 | 3 |
| HIST6110 | Georgian legal Sources and the history of political institutions in Georgia | 6 | 3 |
| HIST6220 | Master's thesis in Georgian History | 30 | 4 |
| ARAB5130 | Arabic Language I | 6 | |
| ENGL5140 | English Language B2+ | 6 | |
| HIST5121 | Historical Geography of Georgia | 3 | |
| KART5110 | Academic Writing and Research | 6 | |
| KART5130 | Old Georgian Language | 3 | |
| PERS5130 | Persian Language I | 6 | |
| TURK5130 | Turkish Language I | 6 | |
| ARAB5230 | Arabic Language II | 6 | |
| ARME5130 | Old Armenian I | 3 | |
| ARME5230 | Old Armenian II | 3 | |
| GREK5110 | Ancient Greek Language I | 3 | |
| HIST5141 | Diplomatics of Georgia | 3 | |
| LATN5110 | Latin Language I | 3 | |
| MGMT6130 | Project Management | 6 | |
| PERS5230 | Persian Language II | 6 | |
| TURK5230 | Turkish Language II | 6 | |
| ARAB6130 | Arabic Language III | 6 | |
| GREK5210 | Ancient Greek Language II | 3 | |
| HIST5142 | Fighting of Georgian Nation against Tsarist Russia in XIX and beginning of XX cc. | 6 | |