პროგრამა: ინფორმაციული ტექნოლოგიები 2025
პროგრამაზე დაშვების წინაპირობა: პროგრამაზე სტუდენტის მიღება ხდება საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის №224/ნ (2011 წლის 29 დეკემბერი) ბრძანების შესაბამისად. ადმინისტრაციული რეგისტრაციის და უნივერსიტეტის პრეზიდენტების ბრძანების საფუძველზე. ინგლისურ ენაში მიმიმალური ენობრივი კომპეტენციის დონეა B2. ინგლისურის დონის დასადასტურებლად სტუდენტს უღიარდება საერთაშორისო სერტიფიკატები: • TOEFL IBT – მინიმალური ქულა 80. • IELTS – მინიმალური ქულა 6.5. • PTE General – მინიმალური დონე B2. • FCE – მინიმალური დონე B. • CPE – საკმაირისია ჩაბარება. • CAE – საკმარისია ჩაბარება. სტუდენტებს, რომლებსაც არ გააჩნიათ ინგლისური ენის კომპეტენციის დამადასტურებელი სერტიფიკატი, საქართველოს უნივერსიტეტი ჩაუტარებს B2 დონის შესაბამის ტესტს, სადაც კომპეტენციის დადასტურებად ჩაითვლება ტესტის 70% -ის გადალახვა“.
პროგრამის მიზანია სტუდენტს მისცეს სიღრმისეული ცოდნა და გამოცდილება საინფორმაციო ტექნოლოგიების სფეროში კვლევისა და განვითარებისათვის. საინფორმაციო ტექნოლოგიების კურსები მოიცავს კომპიუტერულ სისტემებსა და ქსელებს (Cisco CCNP სერტიფიკატი), ვებ და ქსელურ პროგრამირებას, მონაცემთა ბაზებს (Oracle სერტიფიკატი), მობილური აპლიკაციების, ERP სისტემებს, საინფორმაციო ტექონოლოგიებში ლოგიკურ-ალბათურ და გრაფიკული გარდაქმნების მეთოდებს. სხვადასხვა არჩევით კურსები სტუდენტს საშუალებას მისცემს გაიღრმავოს კომუნიკაციის უნარი, შეიძინოს სიღრმისეული ცოდნა და საკითხის გადასაჭრელად კვლევაზე დაფუძნებული დასკვნების გაკეთების უნარ-ჩვევები, რათა წარმატებით გაუმკლავდნენ თანამედროვე საინფორმაციო ტექნოლოგიების სფეროში იმ პრობლემებს, რომლებიც მოითხოვენ პრინციპებსა და პროცესების სიღრმისეული ცოდნის. კურსდამთავრებულები შეძლებენ დასაქმდნენ კვლევით დაწესებულებებში, ბანკებში, სადაზღვევო კომპანიებში, კერძო და სახელმწიფო ორგანიზაციებში, როგორც IT მენეჯერი, ვებ ადმინისტრატორი, ქსელის ადმინისტრატორი, ან მონაცემთა ბაზის ადმინისტრატორები.
პროგრამის დამტკიცების თარიღი: 07-27-2018
პროგრამის დამტკიცების ოქმის ნომერი: 43/18
პროგრამის 120 კრედიტი შედგება: პროგრამის ძირითად საგნები 90 ECTS, პროგრამის არჩევით საგნები 30 ECTS; პროგრამის ძირითად ნაწილში სტუდენტი ვალდებულია შეასრულოს სამაგისტრო ნაშრომი (30 ECTS). არჩევითი საგნების საერთო რაოდენობა შეადგენს 78 ECTS, საიდანაც სტუდენტი ირჩევს 30 ECTS.
INFO3369EReact Native: Cross-Platform Mobile Development6 1
INFO5111Eქსელური გადამრთველების დაგეგმვა6 1
INFO5112Eდაპროგრამების ინსტრუმენტები მონაცემთა ბაზებისათვის6 1
INFO6250Eინდუსტრიულ პლატმორმაზე დაფუძნებული დეველოპმენტი6 1
INFO6340Eსისტემების სტრუქტურული ანალიზი6 1
CYBR5016Eკიბერუსაფრთხოება კომპიუტერულ სისტემებში6 2
INFO5250Eკომპიუტერული გრაფიკის მათემატიკური აპარატი6 2
INFO6263Eდიდ მონაცემთა სისტემები6 2
INFO1131Eმონაცემთა მეცნიერება: მანქანური და ღრმა სწავლება6 3
INFO6260EIT პროექტების მართვა6 3
INFO1134Eგამოთვლის თეორია, რიცხვითი ანალიზი და ალგორითმები6 4
INFO6240Eსამაგისტრო ნაშრომი ინფორმატიკაში30 4
INFO6262ESpring ფრეიმვორკი6
INFO6280EMicrosoft Asp.Net Core MVC პლატფორმაზე დაფუძნებული მრავალშრიანი ვებ-აპლიკაციების შექმნის ინსტრუმენტები I6
INFO6290EMicrosoft Asp.Net Core MVC პლატფორმაზე დაფუძნებული მრავალშრიანი ვებ-აპლიკაციების შექმნის ინსტრუმენტები II6

Program name: | Information Technology 2025 |
Program permission: | Foreign high-school graduates who received complete general education abroad or its equivalent and the last two years of complete general education had studied abroad or students who lived abroad for the last two or more years and who are currently studying abroad in higher educational institutions recognized by the legislation of the host countries will be able to enter the program without passing Uniform National Entrance Examinations according to Order №224/N of the Minister of Education and Science of Georgia (December 29, 2011).If the applicant does not have the English language certificates in FCE (First Certificate in English), he / she must pass the English language B2 level university test (60% positive assessment) |
Program goals: | The program aims at providing students with extensive knowledge and experience for research and development in information technology. The courses of information technology include: Computer Systems and Networks (Cisco CCNP Certificates), Web and Network Programming, Database (Oracle Certificate), Mobile Application development, ERP Systems, and Logical and Probability Methods in Information Technologies. Various elective courses give opportunities to the students to deepen communication skills, acquire extensive knowledge and skills related to research-based conclusions in order to solve the problems in the field of modern information technologies addressing the issues that require the extensive knowledge of the principles and processes. Graduates will be able to work in research organizations, banks, insurance companies, private and state organizations as IT Managers, Web, Network or Database Administrators. |
Date of approval: | 07-27-2018 |
Approval protocol number: | 43/18 |
Program details: | The study process is at 07:00 -09:15 pm, from which the auditory loading time is 120 minutes, break time 15 minutes. Maximum number of graduate students in groups is determined by 25-30 students. Components of undergraduate and graduate programs are composed of items that are intended for 19 weeks. |
Teaching Process Characteristics: | The program consists of 120 credits: Program core subjects 90 ECTS, Programs elective subjects 30 ECTS; In the main part of the program the student is obliged to write a Master's thesis (30 ECTS). The total number of given elective subjects is 78 ECTS, where the student should choose 30 ECTS. |