პროგრამა: ფარმაცევტული ქიმია
პროგრამაზე დაშვების წინაპირობა: აკადემიური უმაღლესი განათლების მეორე საფეხურზე (სამაგისტრო პროგრამებზე) სტუდენტთა ჩარიცხვა ხორციელდება ერთიანი სამაგისტრო გამოცდების შედეგების საფუძველზე ან საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის №224/ნ (2011 წლის 29 დეკემბერი) ბრძანების შესაბამისად, ინგლისურ ენაში (წერითი) და სპეციალობაში (ზეპირი) გამოცდის წარმატებით გავლის, ადმინისტრაციული რეგისტრაციის და პრეზიდენტების ბრძანების საფუძველზე., კანდიდატებს წარმატებით უნდა ჰქონდეთ მიღებული ბაკალავრის ხარისხი ფარმაციის, ქიმიის, ბიოქიმიისა და ბიოლოგიის მიმართულებით. განმცხადებელს უნდა ჰქონდეს ინგლისური ენის ცოდნის სერტიფიკატი მინიმუმ B2 დონეზე.
საგანმანათლებლო პროგრამის მიზანია მოამზადოს სპეციალისტი შესაბამისი რელევანტური უნარებით, რომლებიც აუცილებელია ხარისხის კონტროლის, წამლების აღმოჩენის, ფარმაცევტული ქიმიის სფეროებში, რომელიც ფლობს ქიმიის პრინციპებისა და თეორიების ღრმა და სისტემურ ცოდნას და ორგანული ნაერთების სინთეზის პრაქტიკულ უნარებს. პროგრამის დასრულების შემდეგ კურსდამთავრებულებს საშუალება ექნებათ დასაქმდნენ სხვადასხვა სამედიცინო კომპანიებსა და სხვა კერძო და სახელმწიფო ორგანიზაციებში წამლების მწარმოებლის, ხარისხის მაკონტროლებლის პოზიციებზე.
• ლექცია-სემინარი;
• დემონსტრაციის მეთოდი;
• აუდიო-ვიდეო სასწავლო მასალების გამოყენება;
• ინტერაქტიული ლექციები;
• კვლევის წარმოება;
• პრობლემების გადაჭრაზე ორიენტირებული სავარჯიშოები;
• ჯგუფური სავარჯიშოები;
• პრეზენტაცია;
• პროექტი;
• პრაქტიკული სამუშაო.
• ფლობს ქიმიისა და ფარმაციის ფართო ცოდნას და ფარმაცევტული ქიმიისა და განვითარების დარგში მაღალ კვალიფიკაციას, რაც სტუდენტს საშუალებას აძლევს განაგრძოს კარიერა ფარმაცევტულ სფეროში.
• ფლობს წამლების სინთეზის, წამლის ტესტირების, წამლის შემუშავებისა და ანალიტიკური მეთოდების ვალიდაციის სისტემურ ცოდნას.
• ფლობს იმ მოწინავე უნარებს, რომლებიც საჭიროა ხარისხის კონტროლის, წამლების აღმოჩენის, წამლების დიზაინისა და მაღალი ხარისხის ფარმაცევტული პროდუქტების განვითარების,ფარმაცევტული ქიმიის, ფარმაკოლოგიის, თანამედროვე ანალიტიკური მეთოდების სფეროებში.
• ფლობს სიღრმისეული ცოდნას, რომელიც სტუდენტებს ფარმაცევტულ დარგში ეფექტური მუშაობის საშუალებას აძლევს.
• მოლეკულური დოკინგის საშუალებით იკვლევს მოლეკულების ბმის გზებს
• აანალიზებს წამლების აღმოჩენაში გამოყენებულ მონაცემებს და აწარმოებს სტატისტიკას
• მუშაობს ანალიტიკურ მეთოდებთან, როგორიცაა UV, IR, HPLC, NMR.
• ანხორციელებს მცირე კვლევით პროექტს , რომელიც მოიცავს ფარმაცევტული საშუალებების სინთეზის, აღწერის, იდენტიფიკაციისა და ანალიზის მეთოდებს.
• ახდენს იმ ახალი თეორიების, ინფორმაციისა და ტექნოლოგიების იდენტიფიცირებას, რომლებმაც შეიძლება გავლენა მოახდინოს პაციენტსა და მოსახლეობაზე ორიენტირებულ ჯანდაცვაზე  და აანალიზებს კრიტიკულად
• ხელმძღვანელთან ერთად იძიებს, განახორციელებს  კვლევით პროექტებს.
• ინარჩუნებს ეთიკურ დამოკიდებულებას სოციალური, აკადემიური თუ ეროვნული ფაქტორებისა და ღირებულებების მიმართ;
• იცავს მხარეთა ინტერესების ბალანსს
• დამოუკიდებლად, თანმიმდევრულად და მრავალმხრივად აფასებს საკუთარ სასწავლო პროცესს
• მიღებული ცოდნის მეშვეობით სწავლის პროცესს აგრძელებს დამოუკიდებლად;
• აცნობიერებს და სტრატეგიულად გეგმავს სასწავლო პროცესის თავისებურებებს;
• პროფესიულ სფეროში განვითარებს ტექნოლოგიურ სიახლეებს და  მუდმივად სრულყოფს თავის ცოდნა/უნარებს.
• პროგრამის დამტკიცების თარიღი: 01-19-2022
პროგრამის დამტკიცების ოქმის ნომერი: 01-22
ფარმაცევტული ქიმიის მიმართულებით სტუდენტი ასრულებს კვლევით მუშაობას, წერს ნაშრომებს, კრიტიკულად აანალიზებს სამეცნიერო სტატიას, ირჩევს სიახლეებს და ამზადებს პროექტებს, აკეთებს მიღებული შედეგების პრეზენტაციას.  კანდიდატმა მკაფიოდ უნდა წარმოადგინოს თავისი შეხედულება კვლევის თემებზე და გამოავლინოს შესაბამისი კვლევისა და კომუნიკაციის უნარები.

Program name: Pharmaceutical Chemistry
Program permission: Candidates must have successfully obtained a bachelor’s degree in Pharmacy, Chemistry, Biochemistry and Biology. Applicant should have an English language knowledge certificate at B2 level at least. Foreign high-school graduates who received complete general education abroad or its equivalent and the last two years of complete general education had studied abroad or students who lived abroad for the last two or more years and who are currently studying abroad in higher educational institutions recognized by the legislation of the host countries will be able to enter the program without passing Uniform National Entrance Examinations according to Order №224/N of the Minister of Education and Science of Georgia (December 29, 2011).If the applicant does not have the English language certificates in FCE (First Certificate in English), he / she must pass the English language B2 level university test (60% positive assessment).
The goal of the educational program is to prepare a specialist with relevant advanced skills that are essential in the areas of quality control, drug discovery, pharmaceutical chemistry, who will possess a deep and system knowledge of principles and theories of Chemistry and practical skills of synthesizing organic compounds. Upon completing the program, the graduates will be able to be employed at different medicine companies and other private and state organizations at the positions of drug producers, quality controllers.
• Research production;
• Project;
• Practical work.
• A broad knowledge of chemistry and pharmacy and a high qualification in pharmaceutical chemistry and  its development, enabling the student to pursue a career in the pharmaceutical field.
Systematic knowledge of drug synthesis, drug testing, drug development and validation of analytical methods.
Advanced skills required in quality control, drug discovery, drug design and development of high quality pharmaceutical products, pharmaceutical chemistry, pharmacology, modern analytical methods.
In-depth knowledge that enables students to work effectively in the pharmaceutical industry.
• Investigate the bond paths of molecules by means of molecular docking;
Analyze and produce statistics on data used in drug discovery.
Work with analytical methods such as UV, IR, HPLC, NMR.
Implementation of a small research project involving methods of synthesis, description, identification and analysis of pharmaceuticals.
Identify and critically analyze new theories, information, and technologies that may impact patient- and population-centered health care.
Find and implement research projects together with the supervisor.
• Ethical attitude towards social, academic or national factors and values;
Protection of the balance of interest of the parties;
Independent consistent and multifaceted evaluation and self-evaluation of one's own learning process;
Continuing the learning process independently through the acquired knowledge;
Understanding the peculiarities of the educational process and planning strategically;
Development of technological innovations in the professional field and continuous improvement of one's knowledge/skills;
• Date of approval: 01-19-2022
Approval protocol number: 01-22
In the field of Pharmaceutical Chemistry, the student performs research work, writes papers, critically analyzes a scientific article, chooses news and prepares projects, makes presentations of the obtained results. Candidate should present clearly his/her view of research topics and show appropriate research and communication skills.