პროგრამა: არქიტექტურა
პროგრამაზე დაშვების წინაპირობა : აკადემიური უმაღლესი განათლების პირველ საფეხურზე (საბაკალავრო პროგრამებზე) სტუდენტთა ჩარიცხვა ხორციელდება ერთიანი ეროვნული გამოცდების შედეგების ან საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის №224/ნ (2011 წლის 29 დეკემბერი) ბრძანების შესაბამისად, ადმინისტრაციული რეგისტრაციის გავლისა და უნივერსიტეტის პრეზიდენტების ბრძანების საფუძველზე. პროგრამაზე ჩასარიცხად სტუდენტმა უნდა წარმოადგინოს პორტფოლიო (1 მაისიდან 26 მაისის ჩათვლით). პორტფოლიოს მოთხოვნების სანახავად გადადით მარცხნივ, მონიშნეთ პროგრამაზე დაშვების წინაპირობები და ჩამოტვირთეთ დოკუმენტი.
პროგრამის მიზანია აღზარდოს პრობლემის კონცეპტუალური გადაწყვეტილების,  დარგის ისტორიულ კონტექსტში გააზრების, შემოქმედებითი, სივრცული აზროვნებისა  და წინასწარ განსაზღვრული  მითითებების შესაბამისად პროფესიული პრაქტიკული საქმიანობის განხორციელების  უნარის მქონე სპეციალისტი, რომელიც იცნობს  არქიტექტურული დაგეგმარების მეთოდიკის საფუძვლებს, შენობა-ნაგებობების ტიპოლოგიურ ჯგუფებს,  ლანდშაფტური და სარეკრეაციო სივრცეების ქალაქგეგმარებითი  განვითარების ძირითად მოთხოვნებს, მათ შორის,  არქიტექტურის სფეროში მოქმედ საკანონმდებლო აქტებს ადა ნორმატიულ წესებს. აქვს    არქიტექტურული ფორმების მოცულობითი მასშტაბის  და მისი ადგილთან შეთავსების ხერხების,  პრინციპებისა და მეთოდების ცოდნა.
• პროექტის მომზადება და წარდგენა;
• ექსკიზების მომზადება;
• რეფერატების მომზადება და წარდგენა;
• შესაბამისი მასალის და ან ლიტერატურის მოძიება ბიბლიოთეკაში ან ელექტრონულ ფოსტაში;
• ჯგუფური მუშაობა.
• თანამედროვე არქიტექტურის მახასიათებელი ნიშნებსა და სტილისტიკას, ჩამოყალიბების ძირითად ეტაპებსა და ტრანსფორმაციას, არქიტექტურული დაგეგმარების მეთოდიკის საფუძვლებს, შენობა-ნაგებობების ტიპოლოგიურ ჯგუფებს,  ლანდშაფტური და სარეკრეაციო სივრცეების ქალაქგეგმარებითი  განვითარების ძირითად მოთხოვნებს;
• მსოფლიო ხელოვნების უმნიშვნელოვანეს მიღწევებს, თანამედროვე არქიტექტურის ტენდენციებს და  განვითარების ეტაპებს;
• არქიტექტურული ფორმების მოცულობით მასშტაბს  და მისი ადგილთან შეთავსების ხერხებს,  მცირე ზომის ობიექტების დაპროექტების სტადიებს, მოცულობით-სივრცითი დიზაინერული ფორმების და ტიპების  თავისებურებებს და მახასიათებლებს;
• არქიტექტურის სფეროში მოქმედ საკანონმდებლო აქტებს და ნორმატიულ წესებს.
• კულტურული მემკვიდრეობის, როგორც ურბანული რეკონსტრუქციის ფაქტორის როლს  ისტორიული ქალაქის სარეკონსტრუქციო სტრუქტურაში;
• ფიგურების  სიბრტყეზე  გამოხაზვისათვის საჭირო ორთოგონალური და აქსონომეტრიული გეგმილების აგება, ორთოგონალური გეგმილების მიხედვით აქსონომეტრიის აგება, სამ ურთიერთმართობულ გეგმილთა სიბრტყეზე ძირითადი გეომეტრიული ფიგურების დაგეგმარება და მონჟის კოორდინირებული ეპიური, ძირთადი პოზიციური ამოცანებისა და ეპიურის გარდაქმნის მეთოდები;
• ინდივიდუალური საცხოვრებელი სახლის ტიპების, მრავალფუნქციური  საცხოვრებელი სახლის ტიპების, ბიზნეს ცენტრის ცალკეული ბლოკების გეგმარების სპეციფიკა, სუპერმარკეტისა და ავტოსადგომის გეგმარების სტანდარატები, დაპროექტებული მასალის პლანშეტზე განაწილება და ორთოგონალში გამოხაზვა;
•  ინსოლაციის ანგარიშის მეთოდები, ბუნებრივი განათებულობის კოეფიციენტის ანგარიში, არქიტექტურული  აკუსტიკის  საკითხები;
• დიზაინის, კონსტრუირების, მაკეტირების ხერხები და თავისებურებები;
• 3D max-ის პროგრამაში არქიტექტურული  ობიექტის გამოხაზვა, კორექტირება და სამგანზომილებიანი მოდელის აგება, AutoCAD-ის პროგრამაში არქიტექტურული  ობიექტის გამოხაზვა, კორექტირება, ორ და სამგანზომილებიანი მოდელის აგება.
• საბაკალავრო დაცვისთვის განსაზღვრულ პროექტზე მუშაობისას პრაქტიკულად გამოიყენოს  პროგრამით გათვალისწინებული სასწავლო კურსებით მიღებული ცოდნა სამშენებლო კონსტრუქციებისა და მასალების ტექნიკური, ექსპლუატაციური და ესთეტიკური მახასიათებელების შესახებ, ასევე, სატრანსპორტო, საკომუნიკაციო და უსაფრთხოების სისტემების თავისებურებანი და პროექტი მოამზადოს და  წარმოადგინოს ყველა ამ კომპონენტის გათვალისწინებით.
• შესრულებული  საპროექტო ნამუშევრის წარდგენისას თანამედროვე საინფორმაციო და საკომუნიკაციო ტექნოლოგიების ეფექტურ და მიზნობრივ გამოყენებას;  საკუთარი მოსაზრებებისა და არგუმენტების თანმიმდევრულ კომპეტენტურ დეკლარირებას.
• არჩეული ობიექტის მაკეტის ბაზას, ფიგურის ორთოგონალური  გეგმილის მიხედვით  პერსპექტივის აგებას; ადამიანის ფაქტორის გათვალისწინებით სხვადასხვა ტიპის ინტერიერის, საგნობრივი გარემოს და სივრცის სწორად ორგანიზებასა და დაპროექტებას, წინასწარ განსაზღვრული მითითებით;
• სხვადასხვა დანიშნულების შენობის გეგმების, ფასადების, ჭრილების შესრულებას, გეგმარებითი ამოცანის კომპლექსური სახით გადაჭრას;
• არქიტექტურული ობიექტის გამოხაზვისას, მასში გარკვეული კორექტივების, ცვლილების შეტანას;
• სივრცის დაპროექტებისას იმ არქიტექტურული ფაქტორების გათვალისწინებას, რომლებიც განსაზღვრავენ ღია და დახურულ სივრცეებში აკუსტიკურ კომფორტს;
•  რეალურ პრაქტიკაში,  შეძენილი მხატვრულ-ესთეტიკური გემოვნების საფუძველზე,   თავისუფალ რეჟიმში დიალოგის და კამათის წარმართვისას, ზედმიწევნით დაიცვას  პროფესიულ/ეთიკური ნორმები;
• მინიმალური დახმარებით შეარჩიოს საპროექტო ტერიტორიის  კვლევისთვის რელევანტური  პრობლემა, დაგეგმოს და განახორციელოს მცირე კვლევა და   მოახდინოს მიღებული შედეგების ტრანსფორმირებით შექმნას ქალაქგეგმარებითი თუ არქიტექტურული პროექტი  საბაკალავრო ნაშრომის ფორმატში.
არქიტექტორის  კომპეტენციის მაფორმირებელი სავალდებულო საგნების გარდა, პროგრამას გააჩნია საუნივერსიტეტო-სავალდებულო არჩევითი საგნების ორი- სოციალურ/ჰუმანიტარული და STEM ბლოკი და არჩევითი საგნების ბლოკი.

Program name: Architecture ()
Program permission : Enrollment of students at the first level of academic higher education (undergraduate programs) is carried out based on the results of the unified national exams or the order of the Minister of Education and Science of Georgia No. 224/N (December 29, 2011), passing administrative registration and the order of the university presidents. To enroll in the program, the student must submit a portfolio (from May 1 to May 26). Scroll to the left to view the portfolio requirements, check the prerequisites for admission to the program and download the document.
The program aims at training a specialist with the ability to conceptually solve the problem, understand the field in the historical context; the undergraduate can carry out professional practical activities in accordance with the predetermined guidelines related to special and creative thinking. The undergraduate is familiar with the basics of architectural planning methodology, typological groups of buildings, and the main requirements of urban planning development of landscape and recreational spaces including legislative and normative acts in the field of architecture. The undergraduate is equipped with the knowledge of the volumetric scale of architectural forms as well as with the ways, principles, and methods of adjusting them to the site.
• The undergraduate:
knows:
• Characteristic signs and styles of modern architecture, the main stages of formation and transformation, the basics of architectural planning methodology, typological groups of buildings, the main requirements of urban planning development of landscape and recreational spaces;
• The most important achievements of world art, the trends of modern architecture and stages of development;
• The volumetric scale of architectural forms and the ways of adjusting them to the site, the stages of designing small-sized objects, the peculiarities and characteristics of volumetric-spatial designer forms and types;
• Legal and normative acts applicable in the field of architecture.
Realizes:
• The role of cultural heritage as a factor of urban reconstruction in the reconstruction structure of the historical city;
Apprehends:
• The essence of construction of orthogonal and axonometric plans necessary for drawing figures on the plane as well as axonometry according to the orthogonal plans; the undergraduate designs basic geometric figures on the plane of three mutually directed plans and methods of Monge's coordinated epic, basic positional problems and transformation of epic;
• The specifics of planning the types of individual residential and multi-functional residential houses, separate blocks of business center, standards of supermarket and parking lot planning, distribution of projected material on the plane-table and orthogonal drawing;
• The specifics of insolation report methods, natural light ratio report, architectural acoustic issues;
• The essence of the methods and features of design, construction and modelling;
• The specifics of drawing, correcting, and building a three-dimensional model of an architectural object in the 3D max program as well as a two- and three-dimensional model of an architectural object in the AutoCAD program.
• When working on the project defined for the bachelor's defense, practically applies the knowledge gained from the training courses provided by the program about the technical, operational, and aesthetic characteristics of construction structures and materials, as well as the peculiarities of transport, communication and security systems, and prepares and presents the project taking into account all the mentioned components.
• Effectively and purposefully uses modern information and communication technologies when presenting the project work; consistently and professionally declares one's own viewpoints and arguments.
• Under supervision, creates a model base of the selected object according to the orthogonal plan of the figure; correctly organizes and designs different types of interiors, subject environment and space considering the human factor;
• Executes building plans, facades, cuts of various purposes, solving the planning task in a complex way;
• While drawing an architectural object, makes certain corrections and changes in it;
• When designing the space, considers the architectural factors that determine the acoustic comfort in open and closed spaces.
• In a spontaneous dialogue and debate, based on the acquired artistic-aesthetic taste, takes responsibility to adhere to the professional/ethical norms.
• With slight support, selects a relevant problem for the project area research, plans and carries out small-scale research and transforms the obtained results in the format of a bachelor's thesis to create an urban planning or architectural project.
• Date of approval: 12-26-2016
Approval protocol number: 07/16
In addition to the core subjects shaping the architect's competence, the program has two university-compulsory elective subjects - a social/humanitarian and STEM block and a block of elective subjects.
The program is meticulously designed to account for the individualization of students' language competencies. Specifically, students start learning the English language at a proficiency level relevant to the assessed knowledge evidenced by the unified national examinations and internal assessments.
The maximum raw score determined on the unified national exam:
• If 63% is obtained, the student is admitted at the B1/1 level of English;
• in case of receiving 64% to 86% - at B1/2 level;
• In case of receiving 87% to 100% - at B2/1 level.
• In case of receiving more than 93%, the student is given a language proficiency test, and if the threshold score is achieved, the student will be able to register at the B2/2 level of English. If the student does not pass the threshold, he/she will be admitted to the B2/1 level.
• In case of obtaining more than 93%, if the student does not appear for the test, he/she will be admitted to the B2/1 level.