| ხელმძღვანელი: | სერგო ცირამუა |
| პროგრამაზე დაშვების წინაპირობა: | კომპიუტერული მეცნიერების სადოქტორო პროგრამაზე მიიღებიან ინფორმაციული ტექნოლოგიების/კომპიუტერული მეცნიერების/ინფორმატიკის/გამოყენებითი მათემატიკის მაგისტრის ან მასთან გათანაბრებული ხარისხის მქონე პირები. სადოქტორო პროგრამაზე ჩარიცხვის მსურველი პირი სამეცნიერო-საკონსულტაციო საბჭოს, საქართველოს უნივერსიტეტის დადგენილი წესის შესაბამისად, წარუდგენს კვლევის თეზისს/პროექტს. კანდიდატს მოეთხოვება შესაბამის სფეროში წინარე ნაშრომი/პუბლიკაცია ან/და სამეცნიერო-კვლევით პროექტებში მონაწილეობა ან/და შესაბამის სფეროში მუშაობის არანაკლებ 2 წლიანი გამოცდილება, რაც იძლევა კანდიდატის კვლევითი უნარების შეფასების შესაძლებლობას. სადოქტორო პროგრამაზე მიღებისას დგინდება კანდიდატის უცხო ენის ფლობის დონე. დარგის სპეციფიკის გათვალისწინებით, პროგრამაზე ჩასარიცხად პირი უნდა ფლობდეს ინგლისური ენას არანაკლებ B2 (Intermediate) დონეზე, რაც შეიძლება დადასტურდეს შესაბამისი საერთაშორისო სერტიფიკატით, უცხოეთში დასრულებული ინგლისურენოვანი ბაკალავრიატის, მაგისტრატურის ან დოქტორანტურის პროგრამის დამადასტურებელი დოკუმენტით ან უნივერსიტეტის მიერ დაწესებული შიდა გამოცდის ჩაბარებით. კომპეტენციის მინიმალური ზღვარი არის გამოცდის მაქსიმალური შეფასების 60%. |
| პროგრამის მიზანი: | კომპიუტერული მეცნიერების სადოქტორო პროგრამის მიზანია ხელი შეუწყოს დოქტორანტების ჩამოყალიბებას მაღალი აკადემიური სტანდარტების შესაბამის დამოუკიდებელ მკვლევრებად, რომლებიც შეძლებენ განახორციელონ ორიგინალური კვლევები კომპიუტერული მეცნიერების თანამედროვე მიმართულებებში. სადოქტორო პროგრამა მიმართულია კომპიუტერული მეცნიერების დარგში ახალი ცოდნის შექმნაზე ან არსებული ცოდნის განვითარებაზე. პროგრამა ორიენტირებულია დოქტორანტების კვლევითი უნარების გაღრმავებაზე, კვლევის დაგეგმვისა და მართვის კომპეტენციების განვითარებაზე, ინტერდისციპლინური მიდგომების ათვისებაზე და კვლევის შედეგების ეფექტიან კომუნიკაციაზე აკადემიურ სივრცეში. კურსდამთავრებულები შეძლებენ დასაქმდნენ საგანმანათლებლო, სამეცნიერო-კვლევით დაწესებულებებში აკადემიურ/ სამეცნიერო პოზიციებზე, ასევე კერძო და სახელმწიფო სტრუქტურებში იმ პოზიციებზე, რომლებიც დაკავშირებულია კომპიუტერული მეცნიერების დარგში კვლევითი საქმიანობის განხორციელებასთან. |
| სწავლის შედეგი: | ცოდნა და გაცნობიერება კურსდამთავრებული:
| პროგრამის დამტკიცების თარიღი: | 12-24-2019 |
| პროგრამის დამტკიცების ოქმის ნომერი: | 51/19 |
| პროგრამის განახლების ოქმის ნომერი: | 13PDC315-2025 |
| პროგრამის დეტალები: | პროგრამაზე მიღება ცხადდება დოქტორანტურის დებულებით გათვალისწინებული პროცედურების შესაბამისად. სადოქტორო ნაშრომის გვერდების რაოდენობა განისაზღვრება არანაკლებ 70 და არა უმეტეს 150 გვერდით. |
| სწავლების ორგანიზების თავისებურებები: | დოქტორანტურის პროგრამაზე სწავლების ხანგრძლივობაა არანაკლებ 3 წელი. სასწავლო წელი აგებულია სემესტრული პრინციპით. ყველა სასწავლო კომპონენტი არის ერთსემესტრიანი. პროგრამა მოიცავს 60 ECTS სასწავლო კომპონენტს. აქედან 45 ECTS ძირითადი სასწავლო კომპონენტებია, ხოლო 15 ECTS პროგრამის ასარჩევი. დოქტორის აკადემიური ხარისხის მისანიჭებლად, დოქტორანტმა უნდა გამოაქვეყნოს არანაკლებ 2 სამეცნიერო სტატია შესაბამისი კვლევის სფეროში, რომელთაგანაც ერთი აუცილებლად უნდა იყოს გამოქვეყნებული რეფერირებად (peer-reviewed) უცხოურ საერთაშორისო ინდექსიან ჟურნალში უნივერსიტეტების რეგულაციების შესაბამისად. დოქტორანტს ასევე მოეთხოვება მინიმუმ ორ სამეცნიერო კონფერენციაში მონაწილეობის მიღება მომხსენებლის სტატუსით. |

| Program name: | Computer Science |
| Program permission: | The Doctoral Program in Computer Science will admit candidates with a Master of Information Technology/Computer Science/Informatics/Applied Mathematics degree or equivalent. Applicants for the Doctoral Program shall submit a research thesis/project to the Scientific Advisory Board in accordance with the rules established by the University of Georgia. Candidates are required to have previous work/publication in the relevant field and/or participation in scientific research projects and/or at least 2 years of experience in the relevant field, which allows for the assessment of the candidate's research skills. When accepting candidates for the Doctoral Program, the candidate's level of foreign language proficiency is determined. Considering the specifics of the field, in order to enroll in the program, a person must have English language skills at least at the B2 (Intermediate) level, which can be confirmed by a relevant international certificate, a document confirming an English-language bachelor's, master's or doctoral program completed abroad, or by passing an internal exam established by the university. The minimum threshold of competence is 60% of the maximum exam score. |
| Program goals: | The aim of the Doctoral Program in Computer Science is to help doctoral students become independent researchers of high academic standards who will be able to conduct original research in modern areas of computer science. The doctoral program is aimed at creating new knowledge in the field of computer science or developing existing knowledge. The program is focused on deepening the research skills of doctoral students, developing research planning and management competencies, mastering interdisciplinary approaches, and effective communication of research results in the academic space. Graduates will be able to find employment in academic/scientific positions in educational and scientific research institutions, as well as in private and state structures in positions related to research activities in the field of computer science. |
| Learning outcomes: | Knowledge and understanding Graduate:
| Date of approval: | 12-24-2019 |
| Approval protocol number: | 51/19 |
| Update protocol number: | 13PDC315-2025 |
| Program details: | Admission to the program is announced in accordance with the procedures stipulated in the Doctoral Regulations. The number of pages of the doctoral thesis is determined to be no less than 70 and no more than 150 pages. |
| Teaching Process Characteristics: | The duration of study in the doctoral program is at least 3 years. The academic year is structured according to the semester principle. All study components are one semester long. The program includes 60 ECTS study components. Of these, 45 ECTS are core study components, and 15 ECTS are program electives. To be awarded the academic degree of Doctor, a doctoral student must publish at least 2 scientific articles in the relevant field of research, one of which must be published in a peer-reviewed foreign international indexed journal in accordance with university regulations. A doctoral student is also required to participate in at least two scientific conferences as a speaker. |