პროგრამა: ქართული მედიევისტიკა – ენისა და ლიტერატურის კვლევები
პროგრამაზე დაშვების წინაპირობა: სამაგისტრო პროგრამაზე დაიშვებიან ბაკალავრის ან მასთან გათანაბრებული აკადემიური ხარისხის მქონე პირები ხელოვნებისა და ჰუმანი¬ტარულ, სოციალურ, ჟურნალისტიკისა და ინფორმაციის მეცნიერებებში ერთიანი სამაგისტრო გამოცდების შედეგების საფუძველზე ან საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის №224/ნ (2011 წლის 29 დეკემბერი) ბრძანების შესაბამისად, ინგლისურ ენაში (წერითი) და სპეციალობაში (ზეპირი) გამოცდის წარმატებით გავლის, ადმინისტრაციული რეგისტრაციის და რექტორის ბრძანების საფუძველზე.
პროგრამის მიზანია სტუდენტებს შესძინოს ფუნდამენტური და სპეციალიზებული ცოდნა, განვითარებული უნარები და გამჭოლი კომპეტენციები, რომლებიც აუცილებელია თანამედროვე სამუშაო ბაზარზე კონკურენტუნარიანი, აკადემიურად განათლებული და ეთიკურად პასუხისმგებელი კადრების ჩამოსაყალიბებლად; მოამზადოს მაღალი კვალიფიკაციის მქონე სპეციალისტები, რომელთაც ექნებათ სისტემური და ინტერდისციპლინური ცოდნა შუა საუკუნეების ქართული და ნათარგმნი ტექსტების შესახებ. კურსდამთავრებულებს შეეძლებათ ამ ტექსტების კომპარატივისტული ანალიზი, ისტორიულ-კულტურულ კონტექსტში გააზრება და მათი კრიტიკული ან დიპლომატიური გამოცემების მომზადება შესაბამისი სამეცნიერო აპარატით.
პროგრამა ეფუძნება სწავლა-სწავლების თანამედროვე მიდგომებს და ორიენტირებულია როგორც აკადემიური, ისე პროფესიული განვითარებისა და სამეცნიერო საქმიანობის ხელშეწყობაზე. იგი შეესაბამება ეროვნული და საერთაშორისო საგანმანათლებლო სტანდარტებს და ითვალისწინებს დარგის განვითარებაზე ორიენტირებულ შრომის ბაზრის მოთხოვნებს.
პროგრამა ორიენტირებულია თეორიული და პრაქტიკული კომპონენტების ინტეგრაციაზე, რაც საშუალებას აძლევს სტუდენტს ჩაერთოს მედიევისტიკის აქტუალურ კვლევით პროცესებში, გამოიყენოს ინტერდისციპლინური მიდგომები ისტორიულ-კულტურული მემკვიდრეობის ანალიზისთვის და შუა საუკუნეების ტექსტუალური გამოცდილება დააკავშიროს  თანამედროვეობასთან, რაც განაპირობებს კურსდამთავრებულის აკადემიურ თუ პროფესიულ კონკურენტუნარიანობას, როგორც ეროვნულ, ისე საერთაშორისო შრომის ბაზარზე.
• ინტერაქტიული ლექცია/სემინარები;
• დამოუკიდებელი მუშაობა;
• ჯგუფური მუშაობა;
• პრეზენტირება;
• ანალიზი, სინთეზი, განზოგადება;
• რაოდენობრივი კვლევის მეთოდები;
• ტიპოლოგიური კვლევა;
• პირველწყაროებზე მუშაობა;
• სამეცნიერო წყაროების მოძიება;
• მსჯელობა/დისკუსია;
• ციფრული ტექნოლოგიები
• პროგრამის დასრულების შემდეგ კურსდამთავრებული
• ახასიათებს შუა საუკუნეების ქართული ლიტერატურული პროცესების განვითარების ძირითად ტენდენციებს, მიმდინარეობებს, ჟანრებს (ჰაგიოგრაფია, ეგზეგეტიკა, ჰიმნოგრაფია...), სასულიერო და საერო მწერლობის განვითარების ძირითადი ტენდენციებს.
•  ახდენს ინტერპრეტირებას საკითხთან დაკავშირებულ სამეცნიერო ლიტერატურის – მათ შორის – უახლეს კვლევებისა.
•  ასხვავებს პირველწყაროზე, ხელნაწერზე მუშაობის მეთოდებს ტექსტის დადგენის, ვარიანტული სხვაობების აღნუსხვის, რედაქციათა იდენტიფიცირებისა და სხვა საჭიროებებისათვის.
• ამოწმებს ორიგინალისა და თარგმანის ურთიერთმიმართებას; ამუშავებს მასალას ტერმინოლოგიური ლექსიკონის შესადგენად.
• გადაამუშავებს ტექსტებს ისტორიულ-ფილოლოგიური კუთხით თითოეული სასწავლო კურსის საერთო თუ სპეციფიკური მეთოდოლოგიის გამოყენებით.
•  პროგრამის დასრულების შემდეგ კურსდამთავრებული
• აფასებს საკითხის კვლევის არსებულ მდგომარეობას, კრიტიკულად განიხილავს საკითხის შესახებ არსებულ სამეცნიერო კვლევებს, ახდენს საკვლევი პრობლემის იდენტიფიცირებას და გეგმავს კვლევის კონკრეტულ ასპექტებს.
• გეგმავს იდენტიფირებული პრობლემატიკის კვლევას, ახდენს მოსაზრებების არგუმენტირებას ემპირიული მასალის გამოყენებით, შეიმუშავებს კვლევის კონკრეტულ მეთოდებს.
• აანალუზებს პირველწყაროს მიხედვით დადგენილ ტექსტებს, განსაზღვრავს ლიტერატურული ტექსტის რედაქციებს, ადგენს ტექსტების ვარიანტულ სხვაობებს, ორიგინალისა და თარგმანის ურთიერთმიმართებას. ისტორიულ-ფილოლოგიური კვლევის შედეგებს აანალიზებს დასკვნების სახით.
• ქმნის ტერმინოლოგიურ ლექსიკონს ტექსტოლოგიური მასალის გადამუშავების საფუძველზე; ამზადებს ტექსტის აკადემიურ (კრიტიკულ/დიპლომატიურ) გამოცემას.
• იკვლევს მედიევისტური ლიტერატურის ტიპოლოგიურ მახასიათებლებსა და ჟანრობრივ თავისებურებებს.
• პროგრამის დასრულების შემდეგ კურსდამთავებული
• ქმნის აკადემიურ ნაშრომს ქართული მედიევისტიკის მიმართულებით მიღებული ცოდნისა და შეძენილი უნარების საფუძველზე, აკადემიური კეთილსინდისიერებითა და ეთიკის ნორმების დაცვით.
• აჯამებს და დამოუკიდებლად განაზოგადებს კვლევის შედეგად მიღებულ დასკვნებს.
• მონაწილეობს და ერთვება სამეცნიერო დისკუსიაში აკადემიური და პროფესიული ეთიკის პრინციპების გათვალისწინებით, პატივს სცემს განსხვავებულ მოსაზრებებსა და კულტურას.
ფილოლოგიის მაგისტრის აკადემიური ხარისხის მოსაპოვებლად სტუდენტმა საჭიროა დააგროვოს 120 (ECTS) კრედიტი. ფილოლოგიის მაგისტრის დიპლომის მისაღებად სტუდენტმა უნდა გაიაროს ქართული მედიევისტიკა – ენისა და ლიტერატურის კვლევების სამაგისტრო პროგრამის ძირითადი საგნები (96 ECTS), მათ შორის სამაგისტრო ნაშრომი (30 ECTS) და დანარჩენი კრედიტები (24 ECTS) უნდა შეივსოს პროგრამის ასარჩევი საგნებიდან.
GEME5000ფილოლოგიური კვლევის მეთოდები6 1
GEME5001შუა საუკუნეების ქართული ლიტერატურა მსოფლიო ლიტერატურული პროცესების კონტექსტში 16 1
GEME5002ძველი ქართული ენის გრამატიკული სტრუქტურები6 1
GEME5003კორპუსლინგვისტიკა6 1
GEME5004შუა საუკუნეების ქართული ლიტერატურა მსოფლიო ლიტერატურული პროცესების კონტექსტში 26 2
GEME5005ძველი ქართული ტექსტების მორფო-სინტაქსური ანალიზი6 2
GEME5006ქართულ-ბიზანტიური ლიტერატურული ურთიერთობები6 2
GEME5007კოდიკოლოგია – თეორიულ-პრაქტიკული კურსი6 2
GEME5008ქართული სამწერლობო ენის წარმოშობა და ევოლუცია6 3
GEME5009ქართული ნათარგმნი ჰაგიოგრაფია6 3
GEME5010„ვეფხისტყაოსანი“ ეპოქათა და ცივილიზაციათა გზაჯვარედინზე6 3
GEME5011სამაგისტრო ნაშრომი ფილოლოგიაში30 4
GEME5012ანტიკური პერიოდის ბერძენი ავტორები I6
GEME5013კლასიკური არაბული ლიტერატურული ტექსტების ანალიზი და ინტერპრეტაცია 16
GEME5014ძველი სომხური ტექსტების ინტერპრეტაციისა და თარგმანის საკითხები6
GEME5015კლასიკური სპარსული ლიტერატურა და თარგმანი I6
GEME5016შუა საუკუნეების ქართული ფილოსოფია6
GEME5017ბიბლია და ბიბლიური აზროვნება – სტრუქტურა, თარგმანი და გავლენა შუა საუკუნეების ქართულ მწერლობაზე6
GEME5018დიგიტალური რუსთველოლოგია – თეორია და პრაქტიკა6
GEME5019მთარგმანელობითი მეთოდები და მთარგმნელები შუა საუკუნეების საქართველოში6
GEME5020ანტიკური პერიოდის ბერძენი ავტორები II6
GEME5021კლასიკური სპარსული ლიტერატურა და თარგმანი II6
GEME5022კლასიკური არაბული ლიტერატურული ტექსტების ანალიზი და ინტერპრეტაცია 26
GEME5023შუა საუკუნეების ხატწერა და ხელნაწერთა დასურათების ხელოვნება6
GEME5024შუა საუკუნეების ქართული სასულიერო პოეზია (ჰიმნოგრაფია)6
GEME5025კოინე და ახალი აღთქმის ბერძნული6
GEME5026საქართველოს ეკლესიის ავტოკეფალიის ისტორიის მედიევისტური და თანამედროვე კონტექსტი (XIX-XX ს.)6

Program leader: Nana Mrevlishvili
Program permission: Applicants to the Master’s program must hold a Bachelor’s degree or an equivalent academic qualification. Admission is based on the results of the Unified Master’s Exams in the fields of Arts and Humanities, Social Sciences, Journalism, and Information Sciences, or in accordance with Order №224/N (29 December 2011) of the Minister of Education and Science of Georgia, by successfully passing a written exam in English and an oral exam in the specialty, followed by administrative registration and an order issued by the Rector.
The goal of the program is to provide students with fundamental and specialized knowledge, advanced skills, and transversal competencies necessary for developing academically educated, ethically responsible, and competitive professionals for the modern labor market. The program aims to prepare highly qualified specialists with systemic and interdisciplinary knowledge of medieval Georgian and translated texts. Graduates will be able to conduct comparative analysis of these texts, understand them within their historical and cultural context, and prepare critical or diplomatic editions supported by appropriate scholarly apparatus.
The program is based on modern teaching and learning approaches and is focused on supporting both academic and professional development, as well as scientific research activities. It complies with national and international educational standards and considers the needs of the labor market driven by the development of the field.
The program emphasizes the integration of theoretical and practical components, which enables students to engage in current medieval studies research processes, apply interdisciplinary approaches to the analysis of historical and cultural heritage, and connect medieval textual traditions with contemporary contexts. This fosters the academic and professional competitiveness of graduates in both the national and international labor markets.
• Interactive lectures/seminars
• Independent work
• Group work
• Analysis, synthesis, generalization
• Quantitative research methods
• Typological research
• Working with primary sources
• Searching for scholarly sources
• Reasoning/discussion
• Digital technologies
• Identifies the main trends, movements, and genres of medieval Georgian literary processes (hagiography, exegesis, hymnography, etc.) as well as the primary tendencies in both ecclesiastical and secular writings.
• Interprets scholarly literature related to the subject, including the most recent research.
• Distinguishes methods for working with primary sources and manuscripts for establishing texts, recording variant readings, identifying editorial layers, and addressing other scholarly needs.
• Examines the relationship between original texts and their translations and processes materials for the compilation of a terminological lexicon.
• Analyzes texts from a historical-philological perspective using both general and course-specific methodologies.
• Assesses the current state of research on a given topic, critically evaluates existing scholarly studies, identifies research problems, and plans specific aspects of the investigation.
• Plans research on the identified problems, supports arguments using empirical material, and develops concrete research methods.
• Analyzes texts established from primary sources, determines editorial layers of literary texts, identifies variant readings, and examines the relationship between originals and translations; analyzes the results of historical-philological research in the form of conclusions.
• Compiles a terminological lexicon based on the processed textual material and prepares an academic (critical or diplomatic) edition of a text.
• Studies the typological characteristics and genre-specific features of medieval literature.
• Produces an academic work in the field of Georgian medieval studies based on acquired knowledge and skills, adhering to principles of academic integrity and ethical standards.
• Summarizes and independently generalizes conclusions derived from research.
• Participates in and contributes to scholarly discussions, respecting principles of academic and professional ethics, and honoring diverse perspectives and cultures.
To obtain a Master’s degree in Philology, a student is required to accumulate 120 ECTS credits. To be awarded the Master’s diploma in Philology, the student must complete the core courses of the Master’s program in Georgian Medieval Studies – Language and Literature Research (96 ECTS), including the Master’s thesis (30 ECTS). The remaining credits (24 ECTS) must be earned from elective courses within the program.
GEME5000Philological research methods6 1
GEME5001Medieval Georgian Literature in the Context of World Literary Processes 16 1
GEME5002Grammatical structures of the Old Georgian language6 1
GEME5003Corpus linguistics6 1
GEME5004Medieval Georgian Literature in the Context of World Literary Processes 26 2
GEME5005Morpho-syntactic analysis of ancient Georgian texts6 2
GEME5006Georgian-Byzantine Literary Relations6 2
GEME5007ChatGPT said: Codicology – Theoretical and Practical Course6 2
GEME5008The Origin and Evolution of the Georgian Literary Language6 3
GEME5009Georgian Translated Hagiography6 3
GEME5010The Knight in the Panther's Skin at the Crossroads of Epochs and Civilizations6 3
GEME5011Master’s Thesis in Philology30 4
GEME5012Ancient Greek Authors I6
GEME5013ChatGPT said: Analysis and Interpretation of Classical Arabic Literary Texts I6
GEME5014Issues in the Interpretation and Translation of Old Armenian Texts6
GEME5015Classical Persian Literature and Translation I6
GEME5016Medieval Georgian Philosophy6
GEME5017The Bible and Biblical Thought – Structure, Translation, and Influence on Medieval Georgian Literature6
GEME5018ChatGPT said: Digital Rustvelology – Theory and Practice6
GEME5019Translation Methods and Translators in Medieval Georgia6
GEME5020Ancient Greek Authors II6
GEME5021Classical Persian Literature and Translation II6
GEME5022Analysis and Interpretation of Classical Arabic Literary Texts II6
GEME5023Medieval Iconography and the Art of Manuscript Illumination6
GEME5024ChatGPT said: Medieval Georgian Sacred Poetry (Hymnography)6
GEME5025Koine and New Testament Greek6
GEME5026The History of the Autocephaly of the Georgian Church: Medieval and Modern Contexts (19th–20th Centuries)6