პროგრამა: ხელოვნური ინტელექტი
პროგრამაზე დაშვების წინაპირობა: პროგრამაზე დაშვების წინაპირობა (საქართველოს მოქალაქეებისათვის): აკადემიური უმაღლესი განათლების პირველ საფეხურზე (საბაკალავრო პროგრამებზე) სტუდენტთა ჩარიცხვა ხორციელდება ერთიანი ეროვნული გამოცდების შედეგების ან საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის №224/ნ (2011 წლის 29 დეკემბერი) ბრძანების შესაბამისად, ადმინისტრაციული რეგისტრაციის გავლისა და უნივერსიტეტის რექტორის ბრძანების საფუძველზე. პროგრამაზე დაშვების წინაპირობა (უცხო ქვეყნის მოქალაქეებისათვის): უცხოელმა აბიტურიენტებმა, რომლებმაც მიიღეს სრული ზოგადი საშუალო განათლება საზღვარგარეთ ან მისი ექვივალენტი, ან/და ზოგადი საშუალო განათლების ბოლო ორი წლის განმავლობაში ისწავლეს საზღვარგარეთ, ან სტუდენტები, რომლებიც უცხო ქვეყანაში ცხოვრობდნენ ბოლო ორი ან მეტი წლის განმავლობაში და სწავლობენ საზღვარგარეთ მასპინძელი ქვეყნის კანონმდებლობით აღიარებულ უმაღლეს საგანმანათლებლო ინსტიტუტებში შეძლებენ პროგრამაში ჩარიცხვას ერთიანი ეროვნული გამოცდების ჩაბარების გარეშე საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის № 224/ნ (29 დეკემბერი, 2011) ბრძანების თანახმად. პროგრამაზე ჩარიცხვის წინაპირობას წარმოადგენს ინგლისური ენის B2 დონის ცოდნის დადასტურება. აღნიშნულის დადასტურება ჩარიცხვის მსურველ პირს შეუძლია საერთაშორისოდ აღიარებული სერტიფიკატით (TOEFL IBT – მინიმალური ქულა 72, IELTS – მინიმალური ქულა 5.5, PTE General – მინიმალური დონე B2, FCE – მინიმალური დონე B2, CPE – საკმარისია ჩაბარება; CAE – საკმარისია ჩაბარება). ასეთი სერტიფიკატის არარსებობის შემთხვევაში, ინგლისური ენის კომპეტენცია დგინდება საუნივერსიტეტო გამოცდით, სადაც კომპეტენციის დადასტურებად ჩაითვლება ტესტის 50% -ის გადალახვა. ერთიან ეროვნულ გამოცდებზე სტუდენტისთვის სავალდებულოა ქართულის და ინგლისურის, ასევე მათემატიკას ან/და ფიზიკაში ერთ-ერთი დამატებითი საგნის ჩაბარება, ხოლო უცხოელი სტუდენტებისთვის უნივერსიტეტი უზრუნველყოფს მათემატიკის გამოცდას, სადაც მინიმალური ზღვარი წარმოადგენს 35%-ს.
კურსდამთავრებულებს ექნებათ უნარი შეასრულონ პროფესიული ამოცანები ხელოვნური ინტელექტის მიმართულებით, როგორიცაა ალგორითმების შექმნა, მონაცემთა ანალიზი და ინტელექტუალური გადაწყვეტილებების მიღება. ისინი შეძლებენ გამოიყენონ პროგრამირების ენები, მონაცემთა სტრუქტურები და ხელოვნური ინტელექტის ძირითადი ტექნოლოგიები - მათ შორის მანქანური სწავლება, გაძლიერებული სწავლება, ბუნებრივი ენის დამუშავება და კომპიუტერული ხედვა. სტუდენტები შეიძენენ კრიტიკული აზროვნებისა და ტექნიკური კომუნიკაციის უნარებს, იმუშავებენ გუნდურ გარემოში და შეასრულებენ რეალურ ამოცანებზე დაფუძნებულ პროექტებს ეთიკური და პროფესიული სტანდარტების გათვალისწინებით. პროგრამა უზრუნველყოფს თეორიულ და პრაქტიკულ საფუძველს სამაგისტრო სწავლის გასაგრძელებლად ხელოვნურ ინტელექტში, მონაცემთა მეცნიერებასა და პროგრამული უზრუნველყოფის მიმართულებით.
• ასხვავებს გამოთვლით ამოცანებს და იყენებს საბაზისო ალგორითმებსა და პროგრამირების პრინციპებს მათი გადაჭრის კონტექსტში;
• განმარტავს  ხელოვნური ინტელექტის ძირითად ტექნოლოგიებსა და მიდგომებს, მათ შორის მანქანური სწავლება, გაძლიერებული სწავლება, ბუნებრივი ენის დამუშავება და კომპიუტერული ხედვა;
• განსაზღვრავს ეთიკური და სამართლებრივი ჩარჩოების მნიშვნელობას ხელოვნური ინტელექტის სისტემების შექმნისა და გამოყენების პროცესში.
• ქმნის პროგრამულ მოდულებს Python-ისა და Java-ს გამოყენებით, რეალურ ამოცანებზე გამოყენების კონტექსტში;
• ირჩევს შესაბამის ხელოვნური ინტელექტის მოდელს და აფასებს მის ეფექტიანობას კონკრეტული ამოცანის გათვალისწინებით;
• მუშაობს გუნდურად, ახორციელებს ტექნიკურ კომუნიკაციას და წარმოაჩენს მიღებულ შედეგებს პროფესიულ დონეზე.
• პროგრამის დამტკიცების თარიღი: 03-03-2025
პროგრამის დამტკიცების ოქმის ნომერი: 13PCD6071-01
ბაკალავრის აკადემიური ხარისხის მოსაპოვებლად სტუდენტმა საჭიროა დააგროვოს 180 ECTS, რაც გულისხმობს პროგრამის ძირითადი საგნების გავლას, რომელიც მოიცავს - 144 ECTS (მათ შორის საბაკალავრო პროექტი 12 ECTS), ხოლო დარჩენილი (36 ECTS) დაგროვება სტუდენტს შეუძლია საბაკალავრო პროგრამის ასარჩევი საგნებიდან.

Program name: Artificial intelligence (Eng)
Program permission: A prerequisite for admission to the program (for citizens of Georgia): Admission of students to the first level of academic higher education (undergraduate programs) is carried out based on the results of the Unified National Examinations or in accordance with Order №224/N (December 29, 2011) of the Minister of Education and Science of Georgia, upon completion of administrative registration and based on the order of the Rector of the university. A prerequisite for admission to the program (for foreign citizens): Foreign applicants who have received full general secondary education abroad or its equivalent, and/or have studied abroad during the last two years of general secondary education, or students who have lived in a foreign country for the past two or more years and are studying in higher education institutions recognized by the legislation of the host country, may be admitted to the program without taking the Unified National Examinations, in accordance with Order №224/N (December 29, 2011) of the Minister of Education and Science of Georgia. A prerequisite for admission to the program is proof of English language proficiency at the B2 level. This can be confirmed by an internationally recognized certificate (TOEFL iBT – minimum score 72, IELTS – minimum score 5.5, PTE General – minimum level B2, FCE – minimum level B2, CPE – a pass is sufficient; CAE – a pass is sufficient). In the absence of such a certificate, English language proficiency may be confirmed by a university-administered exam, where achieving at least 50% of the total score is considered sufficient. . In the Unified National Exams, it is mandatory for students to pass Georgian and English, as well as one additional subject in mathematics and/or physics, while for foreign students the university provides a mathematics exam, where the minimum score is 35%.
Graduates will have the ability to perform professional tasks in the field of artificial intelligence, such as creating algorithms, data analysis, and intelligent decision-making. They will be able to use programming languages, data structures, and key AI technologies including machine learning, enhanced learning, natural language processing, and computer vision. Students will acquire critical thinking and technical communication skills, work in a team environment, and perform real-task-based projects based on ethical and professional standards. The software provides a theoretical and practical basis for continuing master's studies in artificial intelligence, data science and software.
• News analysis;
• Teamwork;
• Method of working with books;
• Searching for relevant materials in electronic format or in the library;
• Differentiates computational tasks and uses basic algorithms and programming principles in the context of their solution;
• Explains  key AI technologies and approaches, including machine learning, enhanced learning, natural language processing, and computer vision;
• Explains the importance of ethical and legal frameworks in the creation and application of AI systems;
• Creates software modules using Python and Java in the context of real-world problem applications.;
• Selects appropriate AI models and evaluates their effectiveness in relation to specific tasks;
• Works effectively in teams, communicates technical information, and presents outcomes at a professional level.
• Date of approval: 03-03-2025
Approval protocol number: 13PCD6071-01
To obtain a bachelor's degree, a student needs to earn 180 ECTS, which means completing the core subjects of the program, which includes 144 ECTS (including the bachelor's project of 12 ECTS), and the remaining (36 ECTS) can be accumulated by the student from elective subjects of the bachelor's program.