პროგრამა: კიბერუსაფრთხოება
პროგრამაზე დაშვების წინაპირობა: აკადემიური უმაღლესი განათლების მეორე საფეხურზე (სამაგისტრო პროგრამებზე) სტუდენტთა ჩარიცხვა ხორციელდება შემდეგი კუმულატიური წინაპირობებით: • საერთო სამაგისტრო გამოცდების შედეგების საფუძველზე ან საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის №224/ნ (2011 წლის 29 დეკემბერი) ბრძანების შესაბამისად ; • ინგლისური ენის B2 დონეზე ცოდნის დადასტურების საფუძვლეზე; (ინგლისურის დონის დასადასტურებლად სტუდენტს უღიარდება საერთაშორისო სერტიფიკატები: • TOEFL IBT – მინიმალური ქულა 80. • IELTS – მინიმალური ქულა 6.5. • PTE General – მინიმალური დონე B2. • FCE – მინიმალური დონე B. • CPE – საკმარისია ჩაბარება. • CAE – საკმარისია ჩაბარება. სტუდენტებს, რომლებსაც არ გააჩნიათ ინგლისური ენის კომპეტენციის დამადასტურებელი სერტიფიკატი, საქართველოს უნივერსიტეტი ჩაუტარებს B2 დონის შესაბამის ტესტს, სადაც კომპეტენციის დადასტურებად ჩაითვლება ტესტის 70% -ის გადალახვა.) • სპეციალობაში ზეპირი და პრაქტიკული გამოცდების წარმატებით გავლის შემთხვევაში; • ადმინისტრაციული რეგისტრაციის და უნივერსიტეტის რექტორის ბრძანების საფუძველზე.
პროგრამის მიზანია მოამზადოს კიბერუსაფრთხოების სფეროს საერთაშორისო მოთხოვნების შესაბამისი ცოდნით აღჭურვილი, კონკურენტუნარიანი, მაღალი რანგის სპეციალისტები, როგორც ლოკალური, ასევე გლობალური დასაქმების ბაზრისთვის; მისცეს სტუდენტს მყარი და სისტემური ცოდნა როგორც თეორიული, ასევე პრაქტიკული გამოყენების თვალსაზრისით, რომლის საფუძველზეც კურსდამთავრებული შეძლებს ოპერატიულად და დამოუკიდებლად გაუმკლავდეს მის წინაშე წამოჭრილ თანამედროვე სამყაროს კიბერუსაფრთხოების პრობლემებსა და გამოწვევებს.
კურსდამთავრებულები შეძლებენ დასაქმდნენ კიბერუსაფრთხოების სპეციალისტად: აუდიტორი, ანალიტიკოსი, ღრუბლოვანი გადაწყვეტილებების პლატფორმის უსაფრთხოების ექსპერტი, კიბერუსაფრთხოების ოპერაციების სპეციალისტი, პროგრამული უზრუნველყოფის უსაფრთხოების სპეციალისტი, შეღწევადობის ტესტირების ექსპერტი და სხვ.
• აღწერს პროგრამული უზრუნველყოფის  და ღრუბლოვანი უსაფრთხოების მოთხოვნებსა და საფრთხეების მოდელირების მეთოდებს
• განიხილავს აუდიტის როლს, ფუნქციებს და რისკების შეფასების მეთოდებს
• აღწერს სისტემების თეორიისა და სისტემური მიდგომის ძირითად პრინციპებს, ასევე რთული სისტემების მუშაობისუნარიანობის და საიმედოობის შეფასების პროცესებს
• შეიმუშავებს უსაფრთხოების მოთხოვნებს პროგრამული უზრუნველყოფისთვის;
• უზრუნველყოფს ღრუბლოვანი გადაწყვეტილებების ქსელების, მართებულ იდენტობისა და დაშვების კონფიგურაციის, ინფრასტრუქტურისა და მონაცემთა  უსაფრთხოება/დაცვას;
• გეგმავს და ატარებს ინფორმაციული სისტმების აუდიტს;
• პოულობს კიბერ-საფრთხეებს და რეაგირებს შესაბამის ინციდენტებზე.
• უსაფრთხოებასთან დაკავშირებით წამოჭრილ პრობლემას უმკლავდება დამოუკიდებლად  და  შეიმუშავებს მისი გადაწყვეტის სტრატეგიებს;
• უზრუნველყოფს ორგანიზაციiს მმართველობითი სტრუქტურის, IT-სა და ინფორმაციული უსაფრთოხების პოლიტიკის, პროცედურებისა და სტანდარტების დაცვას;
• იცავს  უსაფრთხოების პროტოკოლებსა და ღრუბლოვანი გადაწყვეტილებების, ქსელების და ინფრასტრუქტურის უსაფრთხოებას.
• პროგრამის დამტკიცების თარიღი: 02-28-2025
პროგრამის დამტკიცების ოქმის ნომერი: 3PCD6067-01
პროგრამის 120 კრედიტი შედგება: პროგრამის ძირითადი საგნები 102 ECTS, პროგრამის არჩევითი საგნები 18 ECTS; არჩევითი საგნების საერთო რაოდენობა შეადგენს 102 ECTS, საიდანაც სტუდენტი ირჩევს 18 ECTS.

| Program name: | Cybersecurity (Eng) |
| Program permission: | Admission to the second cycle of academic higher education (Master’s programs) is carried out cumulatively based on the following: • Based on the Unified Master's Examinations or in accordance with the Order of the Minister of Education and Science of Georgia No. 224/N (December 29, 2011); • Confirmation of English language proficiency at the B2 level (confirmed through one of the following international certificates: TOEFL iBT – minimum score 80; IELTS – minimum score 6.5; PTE General – minimum level B2; FCE – minimum level B; CPE – passing is sufficient; CAE – passing is sufficient. Applicants without an international certificate may take the university’s internal English language test at the B2 level, where a minimum score of 70% is considered sufficient); • Successful completion of an oral and practical examination in the specialty; • Completion of administrative registration and issuance of a presidential decree by the university. |
| Program goals: | The objective of the program is to prepare highly qualified and competitive cybersecurity specialists equipped with knowledge and skills that meet international standards and labor market demands, both locally and globally. The program provides students with a solid and systematic understanding of both theoretical foundations and practical applications in cybersecurity, enabling graduates to independently and effectively address the challenges and issues in the modern technological world related to cybersecurity. Upon successful completion of the program, graduates will be qualified to work in various roles, including but not limited to: security auditor, analyst, cloud security specialist, cybersecurity operations specialist, software security engineer, penetration testing expert, and other related positions. |
| Date of approval: | 02-28-2025 |
| Approval protocol number: | 3PCD6067-01 |
| Teaching Process Characteristics: | The program consists of 120 ECTS credits, with 102 ECTS allocated to core subjects and 18 ECTS to elective subjects. The total number of elective subjects amounts to 102 ECTS, from which the student must choose 18 ECTS. In the core part of the program, the student is required to complete a Master's thesis (30 ECTS). |