პროგრამა: ფინანსური რისკების მენეჯმენტი
ფინანსური რისკების მენეჯმენტის სამაგისტრო პროგრამის მიზანია სტუდენტებს მისცეს თეორიული და პრაქტიკული ცოდნა და უნარები რომლებიც აუცილებელია სხვადასხვა კატეგორიის ფინანსური ინსტიტუტების ფინანსური რისკების ეფექტური მართვისთვის.
კურსი მიზნად ისახავს სტუდენტებს მიაწოდოს სრულფასოვანი ინფორმაცია კაპიტალის, ფასიანი ქაღალდების, წარმოებული ფინანსური ინსტრუმენტების ბაზრებზე და ინსტრუმენტებზე, საინვესტიციო პორტფელების შედგენასა და ოპტიმიზაციაზე.
ფინანსური სექტორის მიმართ მუდმივად მზარდი რეგულატორული მოთხოვნების საპასუხოდ, კურსი აგრეთვე ფარავს ისეთ ძირითად რეგულაციებს, როგორებიცაა მოსალოდნელი საკრედიტო დანაკარგების რეზერვების, ლიკვიდობის, კაპიტალის ადეკვატურობის და საინვესტიციო რისკების რეგულაციები.
ამავდროულად, პროგრამა მიზნად ისახავს განავითაროს და გააუმჯობესოს სტუდენტის კრიტიკული აზროვნების, პრობლემების გადაჭრის, ლიდერობის და მართვის უნარები, რაც ეფექტურად მოამზადებს მათ წარმატებული კარიერისთვის ფინანსური რისკები მენეჯმენტში, როგორც ადგილობრივ ისე საერთაშრისო ბაზრებზე.
● ვერბალური მეთოდი
● დისკუსია/დებატები
● პრაქტიკული მუშაობა
● ინტერაქტიული მეცადინეობები
• სწავლის დასრულების შემდეგ სტუდენტი:
1. განსაზღვრავს ორგანიზაციებისა და ინსტიტუტების ფინანსური რესურსების მართვის პოლიტიკას და იყენებს სხვადასხვა სტრატეგიებს და ინსტრუმენტებს ფინანსური რისკების შერბილების და მართვისთვის.
2. იყენებს ფინანსური სექტორის ძირითადი რეგულაციების ცოდნას, რაც შესაბამისობაშია ფინანსური სექტორის მუდმივად მზად კონტროლთან მარეგულირებლების მხრიდან.
3. აფასებს საფინანსო პროცესებს, იყენებს უნარებს რომლის მეშვეობითაც შეძლებს საინვესტივიო პორტფელის აგებას და ოპტიმიზაციას.
4. ფინანსური სექტორის მდგრადი განვითრების შესაფასებლად და გასაანალიზებლად იყენებს რაოდენობრივი ანალიზისა და ფინანსური მოდელირების უნარებს.
5. აანალიზებს მონეტარული პოლიტიკის ინსტრუმენტებს და ცენტრალური ბანკების მიერ ფინანსურ ბაზრებზე მიღებული გადაწყვეტილებების შედეგებს.
6. პროგრამირების ენის გამოყენებით ახდენს მონაცემთა ეფექტურ ვიზუალიზაციას სქემებისა და რუკების გამოყენებით.
7. დამოუკიდებლად წარმართავს კვლევას აკადემიური კეთილსინდისიერების პრინციპებისა და სტანდარტების გამოყენებით და წარადგენს კვლევის შედეგებს, მიგნებებს, არგუმენტებს და დასკვნებს როგორც აკადემიური ასევე, პროფესიული საზოგადოებისთვის და დაინტერესებული მხარეებისთვის;
8. იაზრებს ფინანსური საქმიანობის პროცესში წარმოშობილ ეთიკურ საკითხებს
9. იზიარებს და აფასებს სოციალურ პასუხისმგებლობისა და კორპორატიული ეთიკის ნორმების/პრინციპების მნიშვნელობას;
10. დამოუკიდებლად განსაზღვრავს შემდგომი სწავლისა და განვითარების საჭიროებებს
ფინანსური რისკების მენეჯმენტის მიმართულებით აკადემიური ხარისხის მოსაპოვებლად სტუდენტმა საჭიროა დააგროვოს 120 (ECTS) კრედიტი. დიპლომის მისაღებად სტუდენტმა უნდა გაიაროს ფინანსური რისკების მენეჯმენტის სამაგისტრო პროგრამის ძირითადი საგნები (96 ECTS), მათ შორის სამაგისტრო კვლევითი ნაშრომი (30 ECTS) და სავალდებულო ასარჩევი ბლოკიდან საკუთარი კომპეტენციების ფარგლებში უნდა გაიაროს სულ მცირე ერთი საგანი (6 ECTS). დანარჩენი კრედიტები (18 ECTS) უნდა შეივსოს პროგრამის ასარჩევი საგნებიდან.
BUFI1010Eრაოდენობრივი მეთოდები ფინანსებისთვის 16 1
BUFI1020Eშესავალი ფინანსურ ბაზრებსა და პროდუქტებში6 1
BUFI2020Eფინანსური რეპორტინგი და ანალიზი6 1
BUFI1040Eმონაცემთა გამოყენებითი ანალიტიკა პითონთან ერთად6 2
BUFI3020Eფინანსური პროდუქტების გაღრმავებული კურსი6 2
BUFI4020Eრისკების და ინვესტიციების მართვა6 2
FINA0521ფინანსების მენეჯმენტი6 2
BUFI2040Eკორპორატიული ფინანსების და ინვესტიციების გაღრმავებული კურსი6 3
BUFI3010Eსტაჟირება ფინანსური რისკების მენეჯერებისთვის12 3
BUFI4010Eსამაგისტრო ნაშრომი30 4
BUSN0515ბიზნეს ეთიკა6
BUFI1030Eშესავალი კორპორატიულ ფინანსებში6
BUFI2010Eრაოდენობრივი მეთოდები ფინანსებისთვის 26
BUFI2030Eფიქსირებული შემოსავლის ანალიზი6
BUFI1140Eსაბანკო საქმე6
BUFI3030Eშესავალი მონაცემთა მეცნიერებაში6
BUFI3040Eსაბაზრო რისკის შეფასება და მართვა6
ECON0511მენეჯერული ეკონომიკა6
BUFI4030Eსაკრედიტო რისკის შეფასება და მართვა6
BUFI4040Eშეფასებისა და რისკის მოდელები6
MGMT0611სტრატეგიული მენეჯმენტი6
ACCT0521მმართველობითი აღრიცხვა6
BUFI4050Eმონაცემთა ვიზუალიზაცია power bi-ში6
სტუდენტმა საკუთარი კომპეტენციების ფარგლებში აღნიშნული ბლოკიდან უნდა გაიაროს სულ მცირე ერთი საგანი. შესაძლებელია ბლოკის ყველა საგნის გავლაც.

Qualification: Master of Business Administration in Finance
Program permission: English language requirement (B2 Level) and other legal requirements. In particular, Georgian citizens must successfully pass Unified Post-Graduate Exam and For Foreign citizens and stateless persons who are graduate candidates who have lived abroad for the last 2 or more years and who have received the higher education academic degree certificate; Or students who had lived abroad for the last 2 or more years of study in a foreign country recognized in accordance with the laws of this country's institutions of higher education Or graduate candidates who are enrolled in higher educational institutions of "higher education" of the law in accordance with paragraph 3 of Article 52 (№ 224/N Ministry of Education and Science, December 29, 2011). International certificates will be recognized to confirm English level: TOEFL IBT – at least score 80 IELTS – at least score 6.5 PTE General – at least level B2 FCE – at least level B CPE – satisfactory pass CAE – satisfactory pass The University of Georgia will conduct the B2 level test, where 70% of the test will be considered as confirmation of the competence, for the students who do not have the English language competence certificates.
The goal of the master's program in financial risk management is to provide students with theoretical and practical knowledge and skills necessary for effective management of financial risks of various categories of financial institutions.
The course aims to provide students with comprehensive information on equity, securities, derivative financial instruments markets and instruments, and the construction and optimization of investment portfolios.
In response to the ever-increasing regulatory demands on the financial sector, the course also covers key regulations such as provisions for expected credit losses, liquidity, capital adequacy and investment risks. At the same time, the program aims to develop and improve the student's critical thinking, problem solving, leadership and management skills, which will effectively prepare them for a successful career in financial risk management, both in local and international markets.
● Lecture-seminars
● Verbal methods
● Demonstration method
● Discussion/Debates
● Team Work
● Action Based Learning
● Problem Based Learning
● Project Based Learning
● Practical Work
● Interactive Lessons
• After completing the studies, the student:
1. Determines the financial resources management policy of organizations and institutions and uses various strategies and tools to mitigate and manage financial risks.
2. Uses knowledge of the main regulations of the financial sector, which is consistent with the constantly ready control of the financial sector by the regulators.
3. Evaluates financial processes, uses skills through which he will be able to build and optimize an investment portfolio.
4. Uses quantitative analysis and financial modeling skills to assess and analyze the sustainable development of the financial sector.
5. Analyzes the instruments of monetary policy and the results of decisions taken by central banks on financial markets.
6. Using a programming language, effectively visualizes data using charts and maps.
7. Independently conducts research using principles and standards of academic integrity and presents research results, findings, arguments and conclusions to both academic and professional communities and stakeholders;
8. Considers ethical issues arising in the process of financial activity
9. Shares and appreciates the importance of social responsibility and corporate ethics norms/principles;
10. Independently determines further learning and development needs
Students must complete the core subjects of the Master's program in Financial Risk Management (96 ECTS), which includes the Master's research paper (30 ECTS), and pass at least one subject (6 ECTS) within the scope of their competences from the mandatory elective block. The remaining credits (18 ECTS) must be earned from the optional subjects within the program.
BUFI1010EQuantitative Methods for Finance 16 1
BUFI1020EIntroduction to Financial Markets and Products6 1
BUFI2020EFinancial Reporting and Analysis6 1
BUFI1040EApplied Data Analytics with Python6 2
BUFI3020EAdvanced Financial Products6 2
BUFI4020ERisk and Investment Management6 2
FINA0521Financial Management6 2
BUFI2040EAdvanced Topics in Corporate Finance and Investments6 3
BUFI3010EInternship in Financial Risk Management12 3
BUFI4010EMaster’s Thesis30 4
BUSN0515Business Ethics6
BUFI1030EIntroduction to Corporate Finance6
BUFI2010EQuantitative Methods for Finance 26
BUFI2030EFixed Income Analysis6
BUFI1140EBank Management6
BUFI3030EIntroduction to Data Science6
BUFI3040EMarket Risk Measurement and Management6
ECON0511Managerial Economics6
BUFI4030ECredit Risk Measurement and Management6
BUFI4040EValuation and Risk Models6
MGMT0611Strategic Management6
ACCT0521Managerial Accounting6
BUFI4050EData visualization with power bi6
The student is required to complete at least one course from this block, in accordance with their area of competence. Completion of all courses within the block is also permissible.