ხელმძღვანელი: ნათია გოლიაძე
პროგრამაზე დაშვების წინაპირობა: ინგლისური ენის (B1 დონე 70%) და სხვა საკანონმდებლო მოთხოვნები. კერძოდ, საქართველოს მოქალაქეებმა წარმატებით უნდა ჩააბარონ ერთიანი ეროვნული გამოცდები. ერთიან ეროვნულ გამოცდებზე სტუდენტისთვის სავალდებულოა ქართულის და ინგლისურის, ასევე მათემატიკას ან/და ისტორიაში ერთ-ერთი დამატებითი საგნის ჩაბარება. უცხოელმა აბიტურიენტებმა, რომლებმაც მიიღეს სრული ზოგადი საშუალო განათლება საზღვარგარეთ ან მისი ექვივალენტი, ან/და ზოგადი საშუალო განათლების ბოლო ორი წლის განმავლობაში ისწავლეს საზღვარგარეთ, ან სტუდენტები, რომლებიც უცხო ქვეყანაში ცხოვრობდნენ ბოლო ორი ან მეტი წლის განმავლობაში და სწავლობენ საზღვარგარეთ მასპინძელი ქვეყნის კანონმდებლობით აღიარებულ უმაღლეს საგანმანათლებლო ინსტიტუტებში შეძლებენ პროგრამაში ჩარიცხვას ერთიანი ეროვნული გამოცდების ჩაბარების გარეშე № 224 / ნ საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო (29 დეკემბერი, 2011) ბრძანების თანახმად. ინგლისურის დონის დასადასტურებლად სტუდენტს უღიარდება საერთაშორისო სერტიფიკატები: ● TOEFL IBT – მინიმალური ქულა 70 ● IELTS – მინიმალური ქულა 4.5. • PTE General – მინიმალური დონე B1 ● FCE – მინიმალური დონე B ● CPE – საკმაირისია ჩაბარება ● CAE – საკმარისია ჩაბარება სტუდენტებს, რომლებსაც არ გააჩნიათ ინგლისური ენის კომპეტენციის დამადასტურებელი სერტიფიკატი, საქართველოს უნივერსიტეტი ჩაუტარებს B1 დონის შესაბამის ტესტს, სადაც კომპეტენციის დადასტურებად ჩაითვლება ტესტის 70% -ის გადალახვა. თუ სტუდენტი აღნიშნულ გამოცდაში მიიღებს 90%-ზე მეტს, მას ჩაუტარდება გასაუბრება, რის შედეგადაც დადგინდება ინგლისურის ენის დონე და სტუდენტს მიეცემა რეკომენდაცია გაიაროს ან არ გაიაროს “ზოგადი ინგლისური I” ინგლისურენოვან საბაკალავრო პროგრამაზე მობილობის წესით ჩარიცხვა დასაშვებია სწავლების ერთი აკადემიური წლის დასრულების შემდეგ, შიგა და გარე მობილობის გზით. მობილობა შესაძლებელია წელიწადში ორჯერ (საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს მიერ დადგენილ ვადებში, სსიპ განათლების ხარისხის განვითარების ეროვნული ცენტრის დირექტორის აქტით დამტკიცებული სავალადებულო პროცედურებისა და საქართველოს უნივერსიტეტის მიერ დადგენილი წესების დაცვით). ინგლისურენოვან საბაკალავრო პროგრამაზე მობილობა, უცხო ქვეყნის აღიარებული უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულებიდან ხორციელდება საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს გადაწყვეტილების/თანხმობის საფუძველზე.
პროგრამის მიზანია კურსდამთავრებულს შესძინოს ბიზნესის ადმინისტრირების სფეროს თანამედროვე და უახლეს ტენდენციებზე დაფუძნებული ცოდნა, გააცნოს მენეჯმენტის სტრატეგიული, საწარმოო, ფინანსური, ადმინისტრაციული, კულტურულ-ეთიკური ასპექტები, განუვითაროს ბიზნესის სოციალური პასუხისმგებლობა და კორპორაციული ეთიკური ნორმების/პრინციპების მნიშვნელობა, რათა კურსდამთავრებულმა შეძლოს ადგილობრივ და საერთაშორისო ორგანიზაციებში საშუალო და დაბალ მენეჯერულ პოზიციებზე დასაქმება.
● ვერბალური მეთოდი
● დისკუსია/დებატები
2. აღწერს მენეჯმენტის სტრატეგიულ, საწარმოო, ფინანსურ, ადმინისტრაციული, კულტურულ-ეთიკური ასპექტების გათვალისწინებით კონკურენტულ ბიზნეს სტრატეგიებს, მენეჯმენტის ფუნქციური ქვესისტემების ორგანიზებისა და ბიზნეს ოპერაციების დაგეგმვის ზოგადი მეთოდიკის შესაბამისად
5. ფინანსური ინფორმაციის დამუშავების საფუძველზე ადგენს ბიუჯეტსა და ფინანსური ანგარიშგებებს ფინანსური აღრიცხვის ჩარჩოების, პრინციპების და პროცედურების დაცვით, აფასებს კომპანიის ფინანსურ მდგომარეობას
12. ადგენს საკუთარი სწავლის პროცესისა და პროფესიული განვითარების სამოქმედო გეგმას იდენტიფიცირებული საჭიროებების შესაბამისად
პროგრამის დამტკიცების ოქმის ნომერი: 09PDC263-02
პროგრამის განახლების ოქმის ნომერი: 09PDC6049-01
ბიზნესის ადმინისტრირებაში ბაკალავრის აკადემიური ხარისხის მოსაპოვებლად სტუდენტმა საჭიროა დააგროვოს 180 ECTS, რაც გულისხმობს: პროგრამის ძირითადი საგნების გავლას, რაც მოიცავს 126 ECTS და 54 კრედიტის დაგროვებას ბიზნესის ადმინისტრირების საბაკალავრო პროგრამის დანარჩენი საგნებიდან, როგორც პროგრამის ასარჩევი, ასევე კონცენტრაციების ასარჩევი საგნებიდან. ამასთანავე, სტუდენტი არ არის ვალდებული დაფაროს ერთი რომელიმე კოცენტრაციის ყველა საგანი.

Program permission: English language B1 level (70%) and other legislative requirements. namely citizens of Georgia should successfully pass Unified National Entrance Examinations.It is mandatory for students to pass Georgian and English, as well as mathematics and/or history as the one of the additional subjects at the unified national exams. Foreign high-school graduates who received complete general education abroad or its equivalent and the last two years of complete general education had studied abroad or students who lived abroad for the last two or more years and who are currently studying abroad in higher educational institutions recognized by the legislation of the host countries will be able to enter the program without passing Uniform National Entrance Examinations according to Order №224/N of the Minister of Education and Science of Georgia (December 29, 2011). International certificates will be recognized to confirm English level: ● TOEFL IBT – at least score 70 ● IELTS – at least score 4.5 ● PTE General – at least level B1 ● FCE – at least level B. • CPE – satisfactory pass ● CAE – satisfactory pass The University of Georgia will conduct the B1 level test, where 70% of the test will be considered as confirmation of the competence, for the students who do not have the English language competence certificates. If the student scores more than 90% on the exam, he or she will be interviewed, after which the level of English will be established and the student will be advised whether or not to pass "General English I." Enrollment in an English-language bachelor's program by mobility is allowed after one academic year of study through internal and external mobility. Mobility is possible twice a year (within the terms set by the Ministry of Education and Science of Georgia, following the mandatory procedures approved by the Act of the Director of the National Center for the Development of the Quality of Education and the rules established by the University of Georgia). Mobility to an English-language bachelor's program from a recognized higher educational institution of a foreign country is carried out based on the decision/consent of the Ministry of Education and Science of Georgia.
● Verbal Method
● Demonstration Method
● Discussion/Debate
● Team Work
● Case study
● Study based on the problems
● Study based on the projects
● Literature analysis
Approval protocol number: 09PDC263-02
Update protocol number: 09PDC6049-01
In order to earn a bachelor's degree in Business Administration, student is required to collect 180 ECTS, which includes: the program core courses - 126 ECTS in total and 54 ECTS from the rest of the Bachelor's Program in Business Administration, both program electives and concentration electives. Besides, the student is not obliged to cover all the subjects of one concentration.