სწავლების ენა: | ქართული |
მისანიჭებელი კვალიფიკაცია: | ფიზიკის მაგისტრი |
პროგრამის მოცულობა: | 120 |
პროგრამაზე დაშვების წინაპირობა: | აკადემიური უმაღლესი განათლების მეორე საფეხურზე (სამაგისტრო პროგრამებზე) სტუდენტთა ჩარიცხვა ხორციელდება საერთო სამაგისტრო გამოცდების შედეგების საფუძველზე ან საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის №224/ნ (2011 წლის 29 დეკემბერი) ბრძანების შესაბამისად, ინგლისურ ენაში B2 (წერითი) გამოცდის წარმატებით გავლის, (ან ინგლისური ენის არანაკლებ B2 (Upper Intermediate) დონეზე ფლობის დამადასტურებელი საერთაშორისო სერტიფიკატის არსებობისას), სპეციალობაში (ზეპირი) გამოცდის წარმატებით გავლის, ადმინისტრაციული რეგისტრაციის და პრეზიდენტების ბრძანების საფუძველზე. პროგრამა სამაგისტრო სწავლების საფეხურზე დაუშვებს ბაკალავრის აკადემიური ხარისხის მქონე პირებს შემდეგი მიმართულებებით: ფიზიკის ბაკალავრი; ფიზიკური მეცნიერებების ბაკალავრი; საინჟინრო ფიზიკის ბაკალავრი; ელექტრული და ელექტრონული ინჟინერიის ბაკალავრი. |
პროგრამის მიზანი: | პროგრამის მიზანია, მაგისტრანტებს მისცეს ნაწილაკების ფიზიკის მიმართულებით ღრმა და სისტემური ცოდნა, რომელიც გამყარებულია პრაქტიკული და ლაბორატორიული სამუშაოებით და აგრეთვე შესაბამისობაშია მოყვანილი იმ მოთხოვნებთან, რომელებიც მსოფლიოს წამყვან სამეცნიერო ცენტრებში (როგორიცაა, მაგალითად CERN, FZJ, GSI) მაღალი ენერგიების ფიზიკის მიმართულებით მიმდინარე კვლევით პროექტებში ახალგაზრდების ჩართვას სჭირდება; მიღებულ ცოდნასთან ერთად, სტუდენტებს გამოუმუშავდებათ დარგისთვის აუცილებელი ისეთი უნარები, რომლის საფუძველზეც ისინი შეძლებენ პროფესიული შესაძლებლობების გამოვლენას. პროგრამის დასრულების შემდგომ, კურსდამთავრებულს ექნება კომპეტენცია სწავლა გააგრძელოს შემდგომ საგანმანათლებლო საფეხურზე, ჩაერთოს დარგის შესაბამის საგანმანათლებლო საქმიანობაში ან/და დასაქმდეს კვლევით ცენტრებსა და ლაბორატორიებში როგორც საქართველოში, ისე საზღვარგარეთ. |