პროგრამა: ფარმაცია 2016
პროგრამის მიზანია კვალიფიციური, პროფესიული ზრდისა და შემდგომ ეტაპზე სწავლის უნარის მქონე ფარმაცევტი ბაკალავრის მომზადება, რომელსაც ექნება ფარმაკოლოგიის, პაციენტზე ორიენტირებული რაციონალური ფარმაკოთერაპიის, ფარმაცევტული დახმარებისა და ზრუნვის, ფარმაციის მიმართულებით კლინიკური კვლევების შედეგების გამოყენების, სამკურნალო საშუალებების დამზადების, ფარმაცევტული ანალიზის საბაზისო ცოდნა; ეთიკურ ღირებულებებზე დაყრდნობით ფარმაცევტული ინფორმაციის დამუშავებისა და გაცემის, ექიმი-ფარმაცევტი-პაციენტი მოდელის იმპლემენტაციის, პროფესიულ წრეებთან, საზოგადოებასთან კომუნიკაციის, ფარმაცევტული დაწესებულებების სტრუქტურული ერთეულების შესაბამის დონეზე მართვის უნარები.
• ფლობს, აღწერს და განასაზღვრავს ადამიანის ორგანიზმში მიმდინარე  ფიზიოლოგიური  და პათოლოგიური პროცესების, შინაგანი დაავადებების გამოკვლევისა და მკურნალობის მეთოდების ძირითად პრინციპებსა და თავისებურებებს;
• აღწერს, განმარტავს, განასხვავებს, ადარებს და მიმოიხილავს სასიცოცხლო პროცესების მოლეკულური მექანიზმების, მემკვიდრეობისა და ცვალებადობის კანონზომიერებებს, ფიზიოლოგიური  და პათოლოგიური პროცესებისა ძირითად საკითხებს;
• აღწერს, განიხილავს, განმარტავს და პროგნოზირებს ფარმაკოკინეტიკური და ფარმაკოდინამიკური პროცესების მიმდინარეობის თავისებურებებს სხვადასხვა კატეგორიის პაციენტებში (ბავშვები, მოზარდები, მოხუცები, ორსულები);
• ფლობს სამკურნალო მცენარეული ნედლეულის დამზადების, ექსტრაქციის, სტანდარტიზაციის, სამკურნალო ნივთიერებების გამოყოფისა და მათი  ქიმიური სტრუქტურის დადგენის მეთოდებს;
• შეუძლია ფარმაცევტული სააფთიაქო და საქარხნო ტექნოლოგიების კომპლექსური საკითხების: წამლის ფორმათა კლასიფიკაცია, დოზირება, წამალთა სააფთიაქო და საქარხნო ტექნოლოგია, ნორმატიულ-ტექნიკური დოკუმენტაცია - საბაზისო ცოდნის დემონსტრირება;
• აღწერს, განასხვავებს, ადარებს, აკლასიფიცირებს და ადგენს ფარმაკოლოგიური ჯგუფების, მათი მოქმედებისა და ურთიერთქმედების მექანიზმების,  მედიკამენტების დანიშვნის, ჩვენებების, უკუჩვენებების, გვერდითი ეფექტების და დოზირების სქემებს, ბიოტრანსფორმაციისა და ელიმინაციის გზების გათვალისწინებით;
• ფლობს ცოდნას ფარმაცევტულ დაწესებულებათა ნომენკლატურის; აფთიაქის მენეჯმენტის, როგორც ერთეულის, სტრუქტურის, ფუნქციების და ამოცანების; წამალთა შერჩევისა და უზრუნველყოფის; მედიკამენტებისა და სამედიცინო დანიშნულების საგნების შენახვისა და გაცემის საკითხების შესახებ.
• აცნობიერებს რაციონალური ფარმაკოთერაპიის მნიშვნელობას პოლიპრაგმაზიის, არაეფექტური, ტოქსიური და საფრთხისშემცველი მედიკამენტური მკურნალობის წარმართვისას;
• ამზადებს სამკურნალწამლო საშუალებებს, ექსტემპორალური დამზადების (რეცეპტის მიხედვით) წესის შესაბამისად;
• იყენებს ფარმაცევტული პროდუქციის სერიული წარმოების მეთოდებს;
• ახორციელებს სამკურნალწამლო პროდუქციის ქიმიურ, ბიოლოგიურ და ტოქსიკოლოგიურ ანალიზს/ტესტირებას;
• უზრუნველყოფს პაციენტთა ფარმაცევტულ ზრუნვასა და პირველად სამედიცინო დახმარებას სტაციონარულ და ამბულატორიულ დაწესებულებებში, „სათანადო ფარმაცევტული პრაქტიკის“ (GPP) საფუძველზე;
• აგროვებს, ამუშავებს, განმარტავს, აფასებს და აყალიბებს შესაბამის დასკვნებს ფარმაცევტული საქმიანობის (ფარმაცევტული პროდუქტების წარმოება, რეალიზაცია,  ფარმაცევტული ზრუნვა და მოვლა) განხორციელების მონაცემების შესახებ;
• აწარმოებს პროფესიულ ჩანაწერებს (ანგარიში, წინადადებები), ფარმაცევტულ საქმიანობასთან დაკავშირებული პრობლემური საკითხების გადაჭრის მიზნით;
• წარადგენს დეტალურ წერილობით და ზეპირსიტყვიერ ანგარიშებს სამედიცინო პერსონალისა და ჯანდაცვის სფეროს პროფესიონალებისათვის ფარმაცევტულ საქმიანობასთან დაკავშირებული საკითხების შესახებ.
• უზრუნველყოფს პაციენტის, ოჯახის წევრების, და ზოგადად, საზოგადოების ინფორმირებასა და განათლებას.
• აფასებს საკუთარი სწავლის პროცესს ფარმაცევტული საქმიანობის სფეროებში  და განსაზღვრავს შემდგომი სწავლის საჭიროებებს ფარმაკოკინეტიკის, ფარმაცევტული ტექნოლოგიის, ფარმაცვეტული ქიმიის, ფარმაცევტული ანალიზის, ფარმაკოგნოზიის, ფარმოკოთერაპიისა და კლინიკური ფარმაციის, ფარმაცევტული ზრუნვის, ფარმაცევტული საქმიანობის მენეჯმენტის მიმართულებით;
• უზრუნველყოფს ფარმაცევტულ პრაქტიკასა და კვლევებში პერსონალური მონაცემების დაცვის, პროფესიული, ეთიკური და სამართლებრივი (როგორც ადგილობრივი, ისე საერთაშორისო) ნორმების გათვალისწინებას და ისწრაფვის მათი პრაქტიკაში დამკვიდრებისათვის;
პროგრამის განახლების ოქმის ნომერი: 36-1/16
„ფარმაციის ინგლისურენოვანი“ საბაკალავრო პროგრამა მოიცავს 240 ECTS კრედიტს და შედგება ძირითადი საგნების 222ECTS და არჩევითი საგნების 18 ECTS კრედიტისაგან (რომელთა არჩევაც ხდება 57 ECTS არჩევითი კრედიტისაგან). ძირითადი საგნებიდან ინგლისურენოვანი სტუდენტებისთვის სავალდებულო საგნებია 12 ECTS კრედიტი (KART1141 ქართული ენა, როგორც უცხო ენა I (6 ECTS) და KART1142 ქართული ენა, როგორც უცხო ენა II (6 ECTS)); ქართულენოვანი სტუდენტებისთვის ძირითადი საგანი 12 ECTS კრედიტი (ENGL3218 ინგლისური ენა მედიკოსებისთვის (C 1/1) (6 ECTS) და ENGL3219 ინგლისური ენა მედიკოსებისთვის (C 1/2) (6 ECTS) სავალდებულო საგანი. სტუდენტები საგნებს გადიან სემესტრულად, კურაციული სისტემით ტარდება ინტენსიური პრაქტიკული სწავლებები ფარმაცევტულ საწამოებსა (საწარმოო პრაქტიკა) და დაწესებულებებში (სააფთიაქო ქსელი, სამედიცინო კლინიკები), აგრეთვე პრაქტიკული მეცადინეობები ტარდება საუნივერსიტეტო სიმულაციურ აფთიაქში. ლაბორატორიული მეცადინეობები კი შესაბამის პროფილურ ლაბორატორიებში.
LING0011სამედიცინო ქართული, როგორც უცხოური ენა I6 1
LING0013სამედიცინო ქართული, როგორც უცხოური ენა II6 2
PHAR2211ფარმაკოკინეტიკა6 4
HELM232210Eჯანდაცვის მენეჯმენტის საფუძვლები6 6
PHAR4131ფარმაცევტული საქმიანობის ორგანიზაცია და პოლიტიკა; ჰიგიენისა და პრევენციული მედიცინის საფუძვლები6 7

Program permission: English language requirement (B2 Level) and other legal requirements. In particular, Georgian citizens must successfully pass Unified National Exams and A) For Foreign citizens and stateless persons who have received general education or equivalent education in a foreign country, B) For the citizens of Georgia who have received general education or equivalent education and Studied abroad in the last 2 years of general education, C) persons who are studying / have studied and earned credits in a foreign country recognized by the laws of this country's higher education institutions will be able to transfer to this program without passing Unified National Exams according to the order (№ 224 / N Ministry of Education and Science, December 29, 2011). In the case if applicants do not have an English language certificate FCE (First Certificate in English) their English language competence is defined by the university through the university exams, with a minimum threshold of 60%.
The goal of the program is to train a qualified bachelor of Pharmacy, who will be able to grow professionally and to have the ability to learn at a later stage, who will have basic knowledge of pharmacology, patient-centered rational pharmacotherapy, pharmaceutical assistance and care, using the results of clinical trials in the field of pharmacy, pharmaceutical products and pharmaceutical analysis, as well as an ability to process and issuance of pharmaceutical information based on ethical values, implement the physician-pharmacist-patient model, communication with the public and professional society, management of structural units of pharmaceutical institutions at the appropriate level.
• Knows, describes and defines basic principles and characteristics of physiological and pathological processes in the human body, methods of examination and treatment of internal diseases;
• Describes, explains, distinguishes, compares and reviews patterns of molecular mechanisms of vital processes, inheritance and variability, main aspects of physiological and pathological processes;
• Describes, reviews, explains, and predicts peculiarities of pharmacokinetic and pharmacodynamic processes in different categories of patients (children, adults, the elderly, pregnant women);
• Knows the methods of production, extraction, standardization of medicinal plant raw materials, separation of medicinal substances and determination of their chemical structure;
• Can demonstrate basic knowledge of complex issues of pharmaceutical factory and pharmacy technologies: classification of drug forms, dosage, pharmacy and factory technology of medicines, normative-technical documentation;
• Describes, distinguishes, compares, classifies and develops regimens of pharmacological groups, mechanisms of their action and interaction, prescribing of medications, indications, contraindications, side effects and dosage, taking into account biotransformation and elimination pathways;
• Has a knowledge of nomenclature of pharmaceutical institutions, management of the pharmacy as a unit, its structure, functions and tasks, selection and provision of medicines, storage and issuance of medicines and medical supplies;
• Understands the importance of rational pharmacotherapy in conducting polypragmasia, ineffective, toxic and dangerous medication treatment.
• Prepares medicines according to the rules of extemporal preparation (according to the prescription);
• Uses the methods of serial production of pharmaceutical products;
• Performs chemical, biological and toxicological analysis/testing of pharmaceutical products;
• Provides pharmaceutical care and first aid care to patients based on the “Good Pharmaceutical Practice” (GPP) in inpatient and outpatient settings;
• Collects, processes, explains, evaluates and formulates relevant conclusions on the data for the implementation of pharmaceutical activities (production and sale of pharmaceutical products, pharmaceutical care);
• Maintains professional records (reports, proposals) to solve problematic issues related to pharmaceutical activities;
• Presents detailed written and oral reports to medical staff and health professionals on the issues related to pharmaceutical activities;
• Provides information and education of the patient, family members and the general public.
• Assesses his/her own learning process in the fields of pharmaceutical activities and determines need for further study in pharmacology pharmacokinetics, pharmaceutical technology, pharmaceutical chemistry, pharmaceutical analysis, pharmacognosy, pharmacotherapy and clinical pharmacy, pharmaceutical care, pharmaceutical management;
• Ensures observance of professional, ethical and legal (both local and international) norms of personal data protection in pharmaceutical practice and research and strives to establish them in practice.
Update protocol number: 36-1/16
...
Bachelor Pharmacy program in English," covers 240 ECTS credits and consists of the main subjects of 222 ECTS and 18 ECTS credits in elective subjects (which are selected from 57 ECECTS elective credits). The compulsory modules of the core subjects of English-speaking students of 12 ECTS credits (KART1141 Georgian as a Foreign Language I (6 ECTS) and KART1142 Georgian as a Foreign Language II (6 ECTS)); Georgian students to major 12 ECTS credits (ENGL3218 English Language doctors (C 1/1) (6 ECTS) ENGL3219 English Language and doctors (C 1/2) (6 ECTS) compulsory subject. Students are offered semester courses, intensive cycle system hands-on exercises are carried out in pharmaceutical companies (enterprise practice) and facilities (pharmacy chain, health care clinics), also practical lessons are given in the University –owned simulation pharmacy and in the appropriate laboratories.
NRSI1122EHuman Anatomy-Physiology I9 1
NRSI1221EHuman Anatomy-Physiology 29 2
PHAR2211Pharmacokinetics6 4
HELM232210EHealth Care Management6 6
PHAR4131Basics of Pharmaceutical Activities,Organization and Policy,Hygiene and Preventive Medicine6 7