პროგრამაზე დაშვების წინაპირობა: საქართველოს/უცხო ქვეყნის მოქალაქეებისათვის, რომელთაც გააჩნიათ საქართველოს სრული ზოგადი განათლების დამადასტურებელი დოკუმენტი: 1) ერთიანი ეროვნული გამოცდები; 2) ინგლისური ენა B2 დონე; საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის №224/ნ ბრძანებით განსაზღვრული კატეგორიის აბიტურიენტებისათვის (იხ. ინფორმაცია http://www.mes.gov.ge/content.php?id=1131&lang=geo ): 1) საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის №224 ბრძანებით გათვალისწინებული პროცედურების დაკმაყოფილება და შესაბამისი დოკუმენტების წარდგენა. 2) ინგლისური ენა B2 დონე. 3) გასაუბრება/გამოცდა ბიოლოგია-ქიმია-ფიზიკის საბაზო საკითხებში; ინგლისური ენის (B2) ცოდნა შესაძლოა დადასტურდეს TOEFL, IELTS, FCE და CERTUS სერთიფიკატების წარმოდგენით. იმ შემთხვევაში თუ აპლიკანტს არ აქვს ზემოაღნიშნული სერტიფიკატი, ინგლისური ენის კომპეტენცია დგინდება საუნივერსიტეტო გამოცდით.
პროგრამის მიზანია ხელი შეუწყოს ჯანდაცვის სისტემის ეფექტურ ფუნქციონირებას კვალიფიციური და მაღალი კომპეტენციის მქონე ექთნების მომზადებით. ინტეგრირებული თეორიული და პრაქტიკული სწავლების შეთავაზებით პროგრამა კურსდამთავრებულებს აძლევს საექთნო საქმის თეორიისა და მეთოდოლოგიის საბაზისო ცოდნას და გამოუმუშავებს საექთნო პროცესის დაგეგმვისა და წარმართვის კლინიკურ უნარ-ჩვევებს, ცვალებად საჭიროებებთან ადაპტირების, მთელი ცხოვრების მანძილზე სწავლისა და უწყვეტი პროფესიული განვითარების უნარს, რის შედეგადაც ექთანს შეეძლება დამოუკიდებელი პროფესიული საქმიანობა. დასახული მიზნის მიღწევა ხელს შეუწყობს ქვეყნის ჯანმრთელობის დაცვის სისტემაში არსებული რეფორმების განხორციელებას. კურსდამთავრებულებს შეეძლებათ დასაქმდნენ სამედიცინო დაწესებულებებსა და საზოგადოებრივი ჯანდაცვის ორგანიზაციებში, ასევე შეეძლებათ სწავლა გააგრძელონ საექთნო სპეციალიზაციის, მაგისტრის და მომავალში დოქტორის ხარისხის მოსაპოვებლად.
•ლექცია-სემინარები •წიგნზე მუშაობის მეთოდი •ახსნა-განმარტებითი მეთოდი •დემონსტირების მეთოდი •ვიდეო-აუდიო სასწავლო მასალის გამოყენება •ინტერაქტიულ მეცადინეობები •სიტუაციური ამოცანები •როლური თამაში  •პრაქტიკული მუშაობა • ლაბორატორიული მეცადინეობა •გუნდური მუშაობა •იმიტირებული შესრულება •პრობლემების დასმა და მათი გადაჭრა •კრიტიკული ანალიზი •დისკუსია დებატები •ჯგუფური დავალებები •პროექტები •პრობლემის გადაჭრაზე ორიენტირებული სავარჯიშოები •შემთხვევის შესწავლა და ანალიზი (case study) •ლიტერატურის მიმოხილვა •საკუთარი სამუშაოს კრიტიკული შეფასება •შესაბამისი მასალის მოძიება ელექტრონულ ფორმატში ან ბიბლიოთეკაში •წერითი მუშაობის მეთოდი  •პრეზენტაციების წარდგენა •ვერბალური, ანუ ზეპირსიტყვიერი მეთოდი •გონებრივი იერიში  •დისკუსიები •ვიზუალური ლექციები •ინტერაქტიული ლექცია-სემინარები •ლიტერატურის მიმოხილვა •პრეზენტაციების წარდგენა
• აღწერს და მიმოიხილავს საექთნო საქმის საბაზისო თეორიულ საკითხებს;
• აღწერს, განმარტავს, და მიმოიხილავს ადამიანის ანატომია-ფიზიოლოგიის, ბიოქიმიის, პათოლოგიური ფიზიოლოგიის, ფარმაკოლოგიის, სოციალური ფსიქოლოგიის, თერაპიის, ქირურგიის, პედიატრიის, დედათა და ჩვილის მოვლის, გერიათრიის, ფსიქიატრიის ძირითად საკითხებს;
• ასახელებს და აღწერს საექთნო პროცესის ეტაპებს (საექთნო შეფასება, დიაგნოსტირება, მოვლის გეგმის შედგენა, განხორციელება, შედეგების შეფასება)
• აღწერს, განმარტავს და მიმოიხილავს საექთნო მანიპულაციებისა და პროცედურების დანიშნულებასა და ჩატარების წესებს; ხსნის პროტოკოლების შესაბამისად მათი ზედმიწევნით სწორად წარმართვის მნიშვნელობას.
• წარმოადგენს ცოდნას ჯანმრთელობის შენარჩუნებისა და გაუმჯობესების ძირეული პრინციპების შესახებ;
• აღწერს, განმარტავს და მიმოიხილავს საექთნო საქმეში გამოყენებულ თანამედროვე სამედიცინო ტექნოლოგიას და მეთოდებს;
• განიხილავს საექთნო მოვლის პრობლემებთან დაკავშირებული საკითხების კვლევის პრინციპებს;
• აფასებს, განსაზღვრავს და საჭიროებისამებრ შეარჩევს რთული და პრობლემური/კრიტიკული (მათ შორის კონფლიქტური) სიტუაციების მართვის პრინციპებს;
• განიხილავს პროფილაქტიკური, დიაგნოსტიკური, მკურნალობა-რეაბილიტაციისა და პალიატიური ღონისძიებების მნიშვნელობას ინდივიდუალურ და პოპულაციურ დონეზე;
• აცნობიერებს ექთნის ფუნქცია-მოვალეობებს და მის როლს ჯანდაცვითი სერვისების მიწოდებაში;
• ასახელებს, აღწერს და განმარტავს, საექთნო საქმის თეორიულ ასპექტებს შორის ურთიერთკავშირებს;
• განიხილავს პოლიტიკური და სოციალური კონტექსტის გავლენას ჯანდაცვის უზრუნველყოფაზე;
• განიხილავს და ხსნის პაციენტისთვის სრული, ობიექტური და დროული ინფორმაციის მიწოდების აუცილებლობას;
•  განმარტავს ჯანდაცვის გუნდის მნიშვნელობას საექთნო პროცესის წარმართვისათვის;
• ახორციელებს საექთნო მანიპულაციებსა და პროცედურებს;
• მედიკამენტებს იყენებს უსაფრთხოდ;
• აწარმოებს საექთნო დოკუმენტაციას;
• წარმართავს საექთნო მომსახურების პროცესს შესაბამისი სამედიცინო ტექნოლოგიებისა და მეთოდების გამოყენებით;
• პრაქტიკაში იყენებს პაციენტის ადვოკატირებასა და კონფიდენციურობას;
• შეისწავლის, განსაზღვრავს და აანალიზებს პაციენტის საექთნო მოვლის დროს სტანდარტული და ცალკეული საექთნო სპეციფიური მეთოდების გამოყენებით კონკრეტული პრობლემის (მათ შორის ეთიკური) გადასაწყვეტად აუცილებელ მონაცემებსა და ინფორმაციას და დასკვნის სახით წარმოადგენს მას;
• აანალიზებს პაციენტებთან და ოჯახებთან პარტნიორულ მუშაობას;
• სწავლობს, ადარებს და აფასებს ინდივიდუალურ და პოპულაციურ ჯანმრთელობაზე მოქმედ ფაქტორებს სიტუაციური ანალიზის გამოყენებით;
• აანალიზებს სხვადასხვა ეთიკურ თუ სამედიცინო მოვლის საკითხებთან დაკავშირებულ სიტუაციებს;
• კომპეტენციის ფარგლებში აფასებს ინდივიდების, პოპულაციის, მათ შორის მიზნობრივი ჯგუფების (ასაკობრივი, სქესობრივი, ეთნიკური, ნოზოლოგიური, სოციალური სტატუსი) ჯანმრთელობის მდგომარეობას;
• აწარმოებს პროფესიულ ჩანაწერებს (ანგარიში, წინადადებები) საექთნო მოვლასთან დაკავშირებული პრობლემური საკითხების გადაჭრის მიზნით;
• ჯანდაცვის სისტემის, მათ შორის საექთნო საქმესთან დაკავშირებული საკითხების შესახებ წარადგენს დეტალურ წერილობით და ზეპირსიტყვიერ ანგარიშებს ჯანდაცვის სფეროს პროფესიონალების, სამედიცინო პერსონალისთვის;
• პრაქტიკაში იყენებს პაციენტის, ოჯახის წევრების, და ზოგადად, საზოგადოების, მათ შორის კომუნიკაციის პრობლემის მქონე პირების როგორც ზეპირი, ისე წერილობითი ფორმით ინფორმირებასა და განათლებას.
• უზრუნველყოფს პაციენტის და სამედიცინო პერსონალის უფლებების დაცვას პროფესიული, ეთიკური და სამართლებრივი (როგორც ადგილობრივი, ისე საერთაშორისო) ნორმების გათვალისწინებით და ისწრაფვის მათი საექთნო პრაქტიკაში დამკვიდრებისათვის;
• მსჯელობს და ითვალისწინებს პაციენტისა და პაციენტის ოჯახის წევრების ემოციური, სოციალური, ფსიქოლოგიური, მორალური და ფიზიკური მდგომარეობის მნიშვნელობას ეფექტური საექთნო პრაქტიკის დამკვიდრებისათვის.
პროგრამა მოიცავს თეორიულ და ლაბორატორიულ სწავლებებს, კლინიკური პრაქტიკას (90 ECTS). კლინიკური პრაქტიკები ტარდება სხვადასხვა პროფილის სამედიცინო ბაზებზე. ლაბორატორიულ და პრაქტიკულ ჯგუფებში სტუდენტთა რაოდენობა არ აღემატება 15-ს. კლინიკური პრაქტიკები ტარდება მენტორული სისტემის გამოყენებით. პროფესიური უნარების შეფასებისას გამოიყენება სტრუქტურირებული შეფასების სისტემა სიმულაციურ და კლინიკურ გარემოში.
საბაკალავრო პროგრამა მოიცავს 240 კრედიტს, რომელიც შედგება ძირითადი საგნების - 228 ECTS, საიდანაც უცხოენოვანი სტუდენტებისათვის სავალდებულო უცხო ენა არის ქართული ენა, ხოლო ქართულენოვანი სტუდენტებისათვის სავალდებულო უცხო ენა არის ინგლისური ენა და არჩევითი საგნების-12 ECTS, რომელსაც სტუდენტი ირჩევს შეთავაზებული 24 ECTS -დან.

Program name: Nursing 2016
Program permission: For citizens of Georgia/foreign countries who have received complete general education in Georgia: 1) National exams; 2) English language B2 level; For entrants listed by the Order No. 224 / n of the Minister of Education and Science of Georgia (see http://www.mes.gov.ge/content.php?id=1131&lang=geo): 1) Approvement of the procedures provided by the Order No. 224/n of the Minister of Education and Science of Georgia and submitting relevant documents. 2) English language B2 level. 3) Admission exam/interview in Biology-Chemistry-Physics (Basic Issues); The following certificates can prove the knowledge of English language (B2): TOEFL, IELTS, FCE and CERTUS. If the applicant does not have the above-mentioned certificate, the English language competence will be proved at university exam.
Goal of the program is to support effective functioning of health system through training of qualified and highly competent nurses. This program, offering integrated theoretical and practical study, will give graduates a basic knowledge of theory and methodology of nursing and develop clinical skills for planning and managing the nursing process, develop their ability to adapt to changing needs, lifelong learning and continuous professional development, and as a result, nurse will be able to conduct independent professional activities. Achievement of this goal will facilitate implementation of reforms in the health system of the country.
Graduates of the program will be able to be employed in medical facilities and public health organizations. They will also be able to continue their studies in nursing specialization, or to obtain master's, and in the future, PhD degrees
• Lecture-seminars • Workbook methods • Explanatory method • Demonstration method • Video-Audio teaching materials usage • Interactive teaching • Situational objectives • Role-play • Practical Work • Lab Work • Teamwork • Imitative performance • Problem Identification and solving • Critical Analysis •Discussion •Debates • Group Tasks • Projects • Problem Solving exercises • Case Study • Literature Overview • Critical Self-evaluation • Relevant material search out from various electronic and paper-based resources • Written work methods • Essays • Presentations • Verbal, oral methods • Interactive Lectures
• Describes, explains, and reviews the theoretical foundations of nursing practice, including Human Anatomy-physiology, biochemistry, pathophysiology, pharmacology, social psychology, internal medicine, surgery, pediatrics, maternal and child care, geriatrics, and psychiatry.
• Identifies and describes the stages of the nursing process (assessment, diagnosis, care planning, implementation, and evaluation).
• Describes, explains, and reviews the purpose and rules of nursing interventions; explains the importance of performing them in accordance with protocols.
• Demonstrates knowledge of the core principles of health promotion and maintenance.
• Describes, explains, and reviews modern medical technologies and methods used in nursing practice.
• Discusses the principles of research related to nursing care problems.
• Evaluates, defines and selects, as needed, the principles of management of difficult and problematic/critical (including conflict) situations;
• Discusses the importance of preventive, diagnostic, treatment-rehabilitation and palliative measures at the individual and population levels;
• Understands nurse’s functions and responsibilities in delivery of health services;
• Understands, describes and interprets relationships between theoretical aspects of nursing;
• Analyzes the influence of political and social contexts on healthcare delivery.
• Explains the necessity of providing patients with complete, objective, and timely information.
• Describes the importance of health teams in conducting a nursing process.
• Applies the „Nursing Assessment“ method and nursing theories in practice;
• Performs nursing manipulations and procedures;
• Administers medications safely.
• Maintains nursing documentation;
• Manages nursing services using appropriate medical technologies and methods.
• Applies principles of patient advocacy and confidentiality in practice.
• Investigates, defines, and analyzes data and information necessary for solving specific clinical (including ethical) problems using standard and specific nursing methods and presents findings as conclusions.
• Analyzes collaborative work with patients and families
• Studies, compares, and evaluates individual and population health determinants using situational analysis.
• Analyzes the situations associated with various ethical and medical care issues;
• Within their competency, assesses the health status of individuals, populations, and specific target groups (by age, gender, ethnicity, diagnosis, or social status).
• Develops professional records (reports, recommendations) to address issues related to nursing care.
• Delivers detailed written and oral reports on health system and nursing-related topics to healthcare professionals and staff.
• Communicates and educates patients, family members, and the public, including those with communication difficulties, in both oral and written forms.
• Evaluates their own learning process within various areas of nursing practice (including therapeutic, surgical, pediatric, and geriatric) and identifies further learning needs
• Ensures protection of the rights of patients and medical staff by considering professional, ethical and legal (both local and international) norms and strives to implement them in nursing practice;
• Discusses and considers the emotional, social, psychological, moral, and physical conditions of patients and their families as essential components of effective nursing care.
Program includes 240 credits, consisting of 228 ECTS of core subjects, of which Georgian Leanguige is mandatory foreign language for international students, and English - is a mandatory foreign language for Georgian students, and 12 ECTS of electives, which the student chooses from offered 24 ECTS.