პროგრამა: საექთნო საქმე 2016
პროგრამაზე დაშვების წინაპირობა: „აკადემიური უმაღლესი განათლების პირველ საფეხურზე (საბაკალავრო პროგრამებზე) სტუდენტთა ჩარიცხვა ხორციელდება ერთიანი ეროვნული გამოცდების (მათ შორის უცხო ენაში - ინგლისური ენა) შედეგების ან საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის №224/ნ (2011 წლის 29 დეკემბერი) ბრძანების შესაბამისად,ადმინისტრაციული რეგისტრაციის გავლისა და დირექტორის ბრძანების საფუძველზე“.
უმაღლესი განათლების პირველი საფეხურის საგანმანათლებლო პროგრამის „საექთნო საქმის“ მიზანია მოამზადოს მაღალი კომპეტენციის მქონე ექთნები, რომელთა პროფესიული საქმიანობა ხელს შეუწყობს ჯანდაცვის სისტემის ეფექტურ ფუნქციონირებას როგორც საქართველოში, ასევე მის ფარგლებს გარეთ. „საექთნო საქმის“ საგანმანათლებლო პროგრამა შესაბამისი კომპეტენციის გამომუშავებას უზრუნველყოფს პროფესიულ საქმიანობაზე მიზნობრივად ორიენტირებული თეორიული ცოდნისა და საექთნო პრაქტიკული უნარ-ჩვევების მიწოდება-გამომუშავების გზით.
ინტეგრირებული თეორიული და პრაქტიკული სწავლების შეთავაზებით პროგრამა კურსდამთავრებულებს აძლევს საექთნო საქმის თეორიისა და მეთოდოლოგიის საბაზისო ცოდნას და გამოუმუშავებს საექთნო პროცესის დაგეგმვისა და წარმართვის კლინიკურ უნარ-ჩვევებს, ცვალებად საჭიროებებთან ადაპტირების, მთელი ცხოვრების მანძილზე სწავლისა და უწყვეტი პროფესიული განვითარების უნარს, რის შედეგადაც ექთანს შეეძლება დამოუკიდებელი პროფესიული საქმიანობა. დასახული მიზნის მიღწევა ხელს შეუწყობს ქვეყნის ჯანმრთელობის დაცვის სისტემაში არსებული რეფორმების განხორციელებას. კურსდამთავრებულებს შეეძლებათ დასაქმდნენ სამედიცინო დაწესებულებებსა და საზოგადოებრივი ჯანდაცვის ორგანიზაციებში პრაქტიკოსი ექთნის / ბაკალავრი ექთნის კომპეტენციების შესაბამის პოზიციებზე.
• სიმულაციური მუშაობა
• ამობრუნებული მეთოდი
• გონებრივი იერიში
• აუდიო-ვიზუალური ლექციები
• ლობს და განსაზღვრავს საექთნო საქმის საბაზისო თეორიულ საკითხებს;
აღწერს, განმარტავს, ადარებს, განასხვავებს და მიმოიხილავს ადამიანის ანატომია-ფიზიოლოგიის, ბიოქიმიის, პათოლოგიური ფიზიოლოგიის, ფარმაკოლოგიის, სოციალური ფსიქოლოგიის, თერაპიის, ქირურგიის, პედიატრიის, დედათა და ჩვილის მოვლის, გერიათრიის, ფსიქიატრიის ძირითად საკითხებს;
ფლობს საექთნო პროცესის ეტაპების (საექთნო შეფასება, დიაგნოსტირება, მოვლის გეგმის შედგენა, განხორციელება, შედეგების შეფასება) შესახებ ცოდნას;
აღწერს, განმარტავს და განიხილავს საექთნო მანიპულაციებისა და პროცედურების დანიშნულებასა და ჩატარების წესებს; აცნობიერებს პროტოკოლების შესაბამისად მათი ზედმიწევნით სწორად წარმართვის მნიშვნელობას.
ფლობს ცოდნას ჯანმრთელობის შენარჩუნებისა და გაუმჯობესების ძირეული პრინციპების შესახებ;
აღწერს, განმარტავს და მიმოიხილავს საექთნო საქმეში გამოყენებულ თანამედროვე სამედიცინო ტექნოლოგიას და მეთოდებს;
ფლობს საექთნო მოვლის პრობლემებთან დაკავშირებული საკითხების კვლევის პრინციპებს;
იცნობს, განსაზღვრავს და საჭიროებისამებრ შეარჩევს რთული და პრობლემური/კრიტიკული (მათ შორის კონფლიქტური) სიტუაციების მართვის პრინციპებს;
აცნობიერებს პროფილაქტიკური, დიაგნოსტიკური, მკურნალობა-რეაბილიტაციისა და პალიატიური ღონისძიებების მნიშვნელობას ინდივიდუალურ და პოპულაციურ დონეზე;
აცნობიერებს ექთნის ფუნქცია-მოვალეობებს და მის როლს ჯანდაცვითი სერვისების მიწოდებაში;
აცნობიერებს, აღწერს და განმარტავს, საექთნო საქმის თეორიულ ასპექტებს შორის ურთიერთკავშირებს;
აცნობიერებს პოლიტიკური და სოციალური კონტექსტის გავლენას ჯანდაცვის უზრუნველყოფაზე;
აცნობიერებს პაციენტისთვის სრული, ობიექტური და დროული ინფორმაციის მიწოდების აუცილებლობას;
აცნობიერებს ჯანდაცვის გუნდის მნიშვნელობას საექთნო პროცესის წარმართვისათვის
• იყენებს „საექთნო შეფასების“ მეთოდსა და საექთნო თეორიებს;
ახორციელებს საექთნო მანიპულაციებსა და პროცედურებს;
მედიკამენტებს იყენებს უსაფრთხოდ;
აწარმოებს საექთნო დოკუმენტაციას;
უზრუნველყოფს საექთნო მომსახურების პროცესს შესაბამისი სამედიცინო ტექნოლოგიებისა და მეთოდების გამოყენებით;
უზრუნველყოფს პაციენტის ადვოკატირებასა და კონფიდენციურობას;
იძიებს, განმარტავს და აანალიზებს პაციენტის საექთნო მოვლის დროს სტანდარტული და ცალკეული საექთნო სპეციფიური მეთოდების გამოყენებით კონკრეტული პრობლემის (მათ შორის ეთიკური) გადასაწყვეტად აუცილებელ მონაცემებსა და ინფორმაციას და დასკვნის სახით წარმოადგენს მას;
აფასებს პაციენტებთან და ოჯახებთან პარტნიორულ მუშაობას;
განსაზღვრავს და აფასებს საექთნო საქმიანობაზე ჯანდაცვის სისტემისა და პოლიტიკის გავლენას;
სწავლობს, ადარებს და აფასებს ინდივიდუალურ და პოპულაციურ ჯანმრთელობაზე მოქმედ ფაქტორებს სიტუაციური ანალიზის გამოყენებით;
აანალიზებს სხვადასხვა ეთიკურ თუ სამედიცინო მოვლის საკითხებთან დაკავშირებულ სიტუაციებს;
აფასებს ინდივიდების, პოპულაციის, მათ შორის მიზნობრივი ჯგუფების (ასაკობრივი, სქესობრივი, ეთნიკური, ნოზოლოგიური, სოციალური სტატუსი) ჯანმრთელობის მდგომარეობას;
აწარმოებს პროფესიულ ჩანაწერებს (ანგარიში, წინადადებები) საექთნო მოვლასთან დაკავშირებული პრობლემური საკითხების გადაჭრის მიზნით;
ჯანდაცვის სისტემის, მათ შორის საექთნო საქმესთან დაკავშირებული საკითხების შესახებ წარადგენს დეტალურ წერილობით და ზეპირსიტყვიერ ანგარიშებს ჯანდაცვის სფეროს პროფესიონალების, სამედიცინო პერსონალისთვის;
უზრუნველყოფს პაციენტის, ოჯახის წევრების, და ზოგადად, საზოგადოების, მათ შორის კომუნიკაციის პრობლემის მქონე პირების როგორც ზეპირი, ისე წერილობითი ფორმით ინფორმირებასა და განათლებას.
• აფასებს საკუთარი სწავლის პროცესს საექთნო საქმიანობის სფეროებში (მათ შორის თერაპიული, ქირურგიული, პედიატრიული, გერიათრიული) და განსაზღვრავს შემდგომი სწავლის საჭიროებებს;
უზრუნველყოფს პაციენტის და სამედიცინო პერსონალის უფლებების დაცვას პროფესიული, ეთიკური და სამართლებრივი (როგორც ადგილობრივი, ისე საერთაშორისო) ნორმების გათვალისწინებით და ისწრაფის მათი საექთნო პრაქტიკაში დამკვიდრებისათვის;
ითვალისწინებს პაციენტისა და პაციენტის ოჯახის წევრების ემოციური, სოციალური, ფსიქოლოგიური, მორალური და ფიზიკური მდგომარეობის მნიშვნელობას ეფექტური საექთნო პრაქტიკის დამკვიდრებისათვის.
პროგრამას აქვს კლინიკური პრაქტიკა 90 კრედიტი. პროგრამა მოიცავს თეორიულ და ლაბორატორიულ სწავლებებს, ასევე კლინიკურ პრაქტიკებს, რომელიც ტარდება სხვადასხვა პროფილის სამედიცინო ბაზებზე. თეორიული ტიპის ლექციები შესაძლებელია ერთდროულად ჩატარდეს ორ და მეტ ჯგუფში. ლაბორატორიულ და პრაქტიკულ ჯგუფებში სტუდენტთა რაოდენობა არ აღემატება 15-ს. კლინიკური პრაქტიკები ტარდება მენტორული სისტემის გამოყენებით. პროფესიური უნარების შეფასებისას გამოიყენება სტრუქტურირებული შეფასების სისტემა სიმულაციურ და კლინკურ გარემოში. სტუდენტებისათვის სავალდებულო უცხო ენა არის ინგლისური ენა.
საბაკალავრო პროგრამა მოიცავს 240 კრედიტს: ძირითადი საგნები -228 ECTS (ინგლისური ენის 18 ECTS-ის ჩათვლით). არჩევითი საგნების ბლოკიდან სტუდენტი ვალდებულია 24 ECTS-დან აირჩიოს 12 ECTS.

Program permission: Enrollment of students at the first level of academic higher education (Bachelor programs) is carried out in accordance with the results of unified national exams (including English as foreign language) or in accordance with the order of the Minister of Education and Science of Georgia No. 224/N (December 29, 2011), passing administrative registration and director on the basis of the order.
Goal of the program is to support effective functioning of health system through training of qualified and highly competent nurses. This program, offering integrated theoretical and practical study, will give graduates a basic knowledge of theory and methodology of nursing and develop clinical skills for planning and managing the nursing process, develop their ability to adapt to changing needs, lifelong learning and continuous professional development, and as a result, nurse will be able to conduct independent professional activities. Achievement of this goal will facilitate implementation of reforms in the health system of the country. Graduates of the program will be able to be employed in medical facilities and public health organizations. They will also be able to continue their studies in nursing specialization, or to obtain master's, and in the future, PhD degree.
· Workbook methods;
· Explanatory method;
· Demonstration method;
· Video-Audio teaching materials usage;
· Interactive teaching;
· Situational objectives;
· Role-play;
· Practical Work;
· Lab Work;
· Teamwork;
· Imitative performance;
· Problem identification and solving;
· Critical Analysis;
· Discussion;
· Debates;
· Group Tasks;
· Projects;
· Problem Solving exercises;
· Case Study;
· Literature Overview;
· Critical Self-evaluation;
· Relevant material search out from various electronic and paper-based resources;
· Written work methods;
· Essays;
· Presentations;
· Verbal, oral methods;
· Interactive Lectures;
• · Knows and determines basic theoretical aspects of Nursing;
· Describes, explains, compares, distinguishes and reviews main issues in human Anatomy-Physiology, biochemistry, pathological physiology, pharmacology, social psychology, therapy, surgery, pediatrics, maternal and infant care, geriatrics, and psychiatry;
· Knows stages of nursing process (nursing assessment, diagnosing, developing and implementation of the care plan, assessment of outcomes);
· Describes, interprets and reviews designation and rules for conduction of nursing manipulations and procedures;
· Knows the basic principles of health maintenance and improvement;
· Describes, interprets and reviews contemporary medical technologies and methods used in Nursing;
· Knows the principles of research related to the issues of Nursing care;
· Knows, defines and selects, as needed, the principles of management of difficult and problematic/critical (including conflict) situations;
· Understands the importance of preventive, diagnostic, treatment-rehabilitation and palliative measures at the individual and population levels;
· Understands nurse’s functions and responsibilities in delivery of health services;
· Understands, describers and interprets relationships between theoretical aspects of Nursing;
· Understands the impact of political and social contexts on the provision of health care;
· Understands the need to provide the patient with complete, objective and timely information;
· Understands the importance of health team in conducting a nursing process.
• · Applies the „Nursing Assessment “method and Nursing theories;
· Performs nursing manipulations and procedures;
· Uses the medications safely;
· Maintains nursing documentation;
· Provides the nursing service process with the use of relevant medical technologies and methods;
· Ensures patient advocacy and confidentiality;
· Retrieves, interprets and analyzes data and information and presents in the form of conclusions for solution of specific problem (including ethical) by standard and specific nursing methods during nursing care of a patient;
· Assesses partnership work with patients and their families;
· Determines and assesses the impact of health system and policy on the nursing activities;
· Studies, compares and assesses the factors affecting individual and population health using situational analysis;
· Analyzes the situations associated with various ethical and medical care issues;
· Assesses health status of individuals, population, including target groups (age, sex, ethnicity, nosological, social status);
· Keeps professional records (report, proposals) to solve problematic issues related to nursing care;
· Submits detailed written and oral reports on health system issues, including nursing-related issues, to health professionals and medical staff;
· Provides both oral and written informing and education to the patient, family members, and the general public, including those with communication problems.
• · assesses own learning process in the areas of nursing (including therapeutic, surgical, pediatric, geriatric) and determines further learning needs;
· Ensures protection of the rights of patients and medical staff by taking into account professional, ethical and legal (both local and international) norms and strives to implement them in nursing practice;
· Takes into account importance of emotional, social, psychological, moral and physical conditions of the patient and patient’s family to establish effective nursing practice.
The program includes theoretical and laboratory studies, as well as 90 ECTS clinical practices. Clinical practices are conducted at the medical facilities of various profile by the clinical practice mentors. Laboratory and practical groups do not exceed 15 students. For evaluation of professional skills at the simulation and clinical environment are used the structured evaluation systems.
Program includes 240 credits, consisting of 228 ECTS of core subjects (including 18 ECTS of English language) and 12 ECTS of electives, which the student chooses from offered 24 ECTS.